22.08.2022, 08:09 | czytano: 2174

Górale z całego świata wystąpili na scenie 53. MFFZG (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. Podczas koncertu inauguracyjnego zespoły przedstawiły próbkę swoich umiejętności. Przed występami reprezentantów zespołów powitał chlebem burmistrz Zakopanego wraz z zastępcą i dyrektorem artystycznym festiwalu.
Niedzielny wieczór rozpoczął się na dolnej Równi Krupowej od koncertu inauguracyjnego 53. Międzynarodowego Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Na początku jak co roku zabrzmiały trombity, a na scenie wraz z flagami swoich narodowości mogli pokazać się reprezentanci zespołów.
- Nie ma większej radości, niż jak się jest w domu. My jesteśmy w domu na swojej ojcowiźnie. Możemy się zgromadzić bezpiecznie. Taki festiwal pokazuje, że miasto Zakopane jest takim miejsce, gdzie ludzie się jednoczą, a nie dzielą. Ten festiwal jest dowodem łączenia. Zespoły nie tylko z Europy, ale całego świata. Pokazujecie swoje tradycje i jakie wartości są dla was najważniejsze. Te tradycje przekazali wam dziadkowie, a teraz wy będziecie uczyć młode pokolenia - mówił Leszek Dorula.

Burmistrz wraz ze swoim zastępcą Tomasze Filarem oraz dyrektor artystyczną Hanną „Rybka” Chowaniec-Stasińską przywitali zespoły chlebem.

Po chwili przywitania każdy z zespołów zaprezentował próbkę swoich możliwości. Na zakończenie niedzielnych występów górale z Podhala zatańczyli zbójnickiego z pochodniami, którymi rozpalili wartę.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl