24.08.2022, 13:56 | czytano: 2028

Seniorze, nie daj się nabrać

Seniorze, mimo że uważasz i znasz już metody oszustw, jakie stosują przestępcy tj. „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na urzędnika” - zapamiętaj, że nieuczciwi ludzie wykorzystają każdą nadarzającą się okazję, aby pozbawić Cię pieniędzy i kosztowności - przypomina nowotarska policja.
- Taką „okazją” są nie tylko zmyślone historie, czy podszywanie się pod naszych krewnych, ale coraz częściej nieuczciwe praktyki związane są z aktualnymi wydarzeniami, takimi jak np.: akcja sczepień przeciwko COVID-19, dofinansowanie do wymiany pieca lub do węgla czy np. … 14 emerytura.
Drodzy Państwo uważajcie na osoby, które podają się za pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i mogą proponować załatwienie formalności związanych tym świadczeniem.

14 emerytura wypłacana będzie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych bez wniosku oraz nie trzeba składać żadnego pisma. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej ZUS pod linkiem ZUS ostrzega przed oszustami oferującymi pomoc przy 14 emeryturze

Należy pamiętać, że pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie dzwonią do klientów z propozycją doradztwa finansowego. Ewentualna sytuacja, w której pracownik ZUS przychodzi do osoby to kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego. W takiej sytuacji pracownik ZUS posługuje się legitymacją służbową oraz upoważnieniem do przeprowadzenia kontroli. Legitymacja zawiera zdjęcie osoby kontrolującej, jej imię i nazwisko oraz numer legitymacji.

Jeżeli znajdą się Państwo w takiej sytuacji, która wzbudza podejrzenia - należy skontaktować się z Policją. Poinformuj Policję o każdej próbie oszustwa dzwoniąc pod numer 112, nawet jeżeli do przekazania pieniędzy nie dojdzie.
Pamiętacie, że głównym celem oszustów są pieniądze i kosztowności. Naciągacze będą dążyć do uzyskania informacji – ile posiadacie Państwo oszczędności i gdzie są trzymane. Ostatnio do mieszkanki Małopolski zadzwoniła domofonem kobieta, która przedstawiła się jako pracownica ZUS-u i poinformowała ją, że zaszły pewne zmiany w emeryturach i chciałaby z nią porozmawiać. Seniorka niczego nie podejrzewając, wpuściła kobietę do mieszkania. Następnie oszustka poprosiła o podanie „czerwonych numerów seryjnych banknotów” z wcześniejszych emerytur, grożąc jednocześnie, że jeśli tego nie zrobi to seniorka nie dostanie podwyżki i będzie musiała stawić się przed komisją lekarską. Gospodyni w obecności oszustki wyjęła swoje oszczędności i zaczęła przeglądać pieniądze. Seniorka nie znalazła czerwonego numeru seryjnego, więc zgodnie z poleceniem „pracownicy ZUS”, seniorka schowała pieniądze do koperty i odłożyła do szafki – co nie umknęło uwadze oszustki. Oszustka pocieszała seniorkę i obiecała, że postara się jej pomóc. Po chwili do mieszkania przyszła „pani doktor”, której badanie i opis historii choroby miał zapewnić, kobiecie podwyżkę emerytury.

W czasie kiedy seniorka była badana, druga z kobiet zabrała z szafki wszystkie pieniądze i wyszła z mieszkania. Po chwili „pani doktor” otrzymała pilny telefon i również musiała natychmiast wyjść. Seniorka chciała schować swoje oszczędności w inne miejsce i wtedy zorientowała się, że została okradziona. Nie każdy, kto do nas dzwoni ma szczere intencje. Ograniczone zaufanie to Twoja jedyna tarcza ochronna.

Źródło: KPP Nowy Targ, r/
Może Cię zainteresować
komentarze
wojska polskiego24.08.2022, 23:43
Seniorze nie daj się oszukać i okraść rządowi. Złóż wniosek o dodatek węglowy.

Zgodnie z ustawą pisaną przez pis na kolanie i przepchniętą kolanem przez parlament, masz prawo do dodatku węglowego w wysokości 3000 zł, jeśli mieszkasz w bloku podłączonym do nowotarskiego MPEC. Musisz jedynie uzyskać ze spółdzielni kopię zgłoszenia do CEEB i dołączyć ją do wniosku składanego w MOPS. Wynika to z zapisu mówiącego że dodatek przysługuje gospodarstwu domowemu znajdującemu się w budynku w którym ogrzewanie realizowane jest przez lokalną sieć ciepłowniczą, obsługiwaną z kotła na paliwo stałe zainstalowanego w innym budynku. MPEC pali w kotłach miałem węglowym, który spełnia wymogi ustawy.
Optymista24.08.2022, 15:25
Na policjanta, wnuczka, czy też urzędnika. A PIS-owi wierzycie, a on nas wszystkich robi w bambuko ale o tym się nie pisze. Dali wam 13-stki i 14-stki, dołożyli do opału i co zostało więcej zaskórniaków
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl