29.08.2022, 18:40 | czytano: 2431

"Opaski życia" na rękach zakopiańskich seniorów

Fot. UM Zakopane
Do rąk 100 zakopiańskich seniorów trafiły tak zwane „opaski życia".
Dotychczas, mieszkańcy Zakopanego, którzy potrzebowali wsparcia ze względu na swój wiek lub stan zdrowia korzystali z usług opiekuńczych świadczonych przez opiekunki domowe Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zakopanem, które przychodziły na miejsce. Od teraz system opieki nad seniorami i osobami poważnie chorymi w Zakopanem został uzupełniony o system teleopieki, który do monitorowania i kontaktu z osobą potrzebującą wykorzystuje „opaski życia”. Opaski m.in. mierzą tętno, saturację, wskazują lokalizację użytkownika, ale co najważniejsze posiadają czujnik upadku. W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia seniora urządzenie wysyła sygnał do służb ratunkowych. Użytkownik może także sam nacisnąć przycisk SOS i w ten sposób szybko wezwać pomoc. Nie mniej ważne od wymienionych funkcji jest też oddziaływanie takiej opaski na poczucie bezpieczeństwa i spokoju zarówno osoby, która jest objęta takim monitoringiem, jak również osób jej bliskich czy przyjaciół.
Nad bezpieczeństwem osób korzystających z teleopieki czuwają ratownicy zatrudnieni w całodobowym centrum teleopieki. Każda z opasek posiada swoją kartę SIM umożliwiająca monitoring jak również kontakt z podopiecznym. Z drugiej strony – karty są zabezpieczone przed możliwością kontaktowania się za ich pośrednictwem przedstawicieli handlowych i innych osób nieuprawnionych.

Jedną z pierwszych „opasek życia” trafiła do 84-letniego pana Bogdana, któremu opaskę wręczyła osobiście zastępca burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica. W spotkaniu uczestniczyli także pracownicy MOPS Zakopane: pracownik socjalny Kamila Krzysztof, zastępca dyrektora Urszula Chowaniec Bombac oraz dyrektor Włodzimierz Słomczyński.

Planowana jest kontynuacja tego programu w kolejnych latach, tak aby każdy mieszkaniec Zakopanego, który z uwagi na wiek lub stan zdrowia wymaga wsparcia miał poczucie bezpieczeństwa, a z drugiej strony, aby służby w razie potrzeby mogły szybko interweniować.

Źródło: UM Zakopane, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
aa30.08.2022, 18:05
no cóż....za czasów wirusa celebryty rozdawali pulsometry,które też gdzieś WYSYŁAŁY jakieś dane komuś... teraz opaski...
zik29.08.2022, 22:52
@Osiol bo nie chodzi o to, byś był zdrowy, czuł się dobrze i był szczęśliwy. Chodzi o to, żebyś nie zdechnął i żeby nie śmierdziało na klatce. Starość to piekło, szczególnie w tym kraju dlatego przed 50ką popełniam samobójstwo albo się po prostu zaćpam lub zapije. Nie mam żony ani dzieci, nie będę sobą obcych obciążać.
zapaska29.08.2022, 21:41
Hehe, no właśnie! Patrząc po traktowaniu seniorów to widać gdzie nierządnicy mają swój żelazny elektorat.

Seniorom życzę jak najmniej kontaktów z lekarzami, oczywiście dla zdrowia fizycznego i psychicznego. U nas żeby chorować to trzeba mieć zdrowie.

Swoją drogą ciekawe gdzie trafiają takie dane z opasek i za ile są sprzedawane zachodnim koncernom od pigułek wszelakich i terapii genowych.
Osiol29.08.2022, 18:56
Ależ się dba o tych seniorów jak nie szpryca,, ratujaca''zycie to opaska ratujaca życie(kontakt telefoniczny z pośrednikiem dzwoniącym na 911) a kontakt z specjalistą kardiologiem nieratujacym życia termin na rok 2024 ceny lekarstw dostępu do rechabilitacji zabiegow diagnostyki pominę
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl