31.08.2022, 18:00 | czytano: 12215

Na trzy miesiące zamkną drogę z Sieniawy do Klikuszowej. Mieszkańcy zaniepokojeni

Stara droga między Klikuszową a Sieniawą zostanie rozebrana. Fot. GDDKiA
-> We wrześniu na trzy miesiące całkowicie zamknięty zostanie odcinek drogi powiatowej między Sieniawą a Klikuszową.

-> W tym czasie wybudowana zostanie nowa droga na tym odcinku, pod wiaduktem na trasie nowej zakopianki Rdzawka - Nowy Targ.

-> Mieszkańcy gminy Raba Wyżna obawiają się dużych utrudnień w dojeździe do pracy w Nowym Targu
- Chodzą słuchy, że od 9 września ma zostać zamknięta droga z Klikuszowej do Sieniawy i dalej Raby Wyżej w związku z rozbudową zakopianki. Samochody osobowe będą mogły objechać zamknięcie drogą na Pyzówkę i Grel, ale co z pasażerami jeżdżącymi busami do pracy. Busy podobno mają jeździć przez Czarny Dunajec albo Rabke-Zdrój. Wykonawcy, czy tam zarządcy budowy nie przewidują ponoć udostępnienia jakiegoś tymczasowego przejazdu. To będzie katorga, jeśli ktoś musi być wcześnie rano w pracy w Nowym Targu - obawia się czytelniczka Anna.
- Wszystko jest już przygotowane, tylko mieszkańców (najbardziej zainteresowanych i poszkodowanych) nie informuje się jak długo tylko się da. Tymczasem nie ma żadnego przyzwoitego objazdu. Wszędzie są korki, a objazd przez Pyzówkę ograniczony jest słynnym już ogranicznikiem wysokości, tak, żeby nawet karetka pogotowia nie miała jak dowieźć chorego do szpitala na czas. Brawo dla wszystkich, co to podpisali - dodaje kolejna.

Takich e-maili otrzymaliśmy kilka w ostatnim okresie.

Na razie nie wiadomo, kiedy droga zostanie zamknięta. Firma budująca dwupasmówkę z Rdzawki do Nowego Targu może o tym poinformować z tygodniowym wyprzedzeniem. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że pierwotnie droga miała zostać zamknięta od 1 września. Dziś wiadomo jednak, że termin ten jest nierealny. U wykonawcy, w firmie Intercor, usłyszeliśmy, że to na pewno nie będzie pierwszy tydzień września. Bardziej realny termin to połowa miesiąca. Z kolei inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie, mówi o końcu września. - Zamknięcie drogi powiatowej 1662K planowane jest pod koniec września 2022 r. Powiadomimy o konkretnym terminie z wyprzedzeniem - zapewnia Iwona Mikrut z GDDKiA.

Dlaczego zamykają drogę? Jak się okazuje, plany przewidują, że między Klikuszową a Sieniawą powstanie zupełnie nowa droga powiatowa, która nie będzie kolidować z budowanym tu wiaduktem i nową drogą krajową nr 47. Poprowadzi ona zupełnie nowym śladem pod nową zakopianką, powyżej istniejącej drogi.

Na czas budowy drogi zostaną wyznaczone objazdy. Samochody osobowe będą mgły jechać do Nowego Targu przez mostek w Pyzówce i dalej przez np. Grel lub Ludźmierz. Busy, autobusy, samochody ciężarowe, pojadą objazdem przez Chabówkę lub Czarny Dunajec. Nie wyznaczono tymczasowego przejazdu przez plac budowy.
Zamknięcie drogi wywołuje obawy u okolicznych mieszkańców. Wicewójt gminy Raba Wyżna Rafał Grygorowicz mówi, że problem sygnalizował sołtys Sieniawy. - Na razie żadnych oficjalnych informacji w sprawie zamknięcia drogi nie mamy. Jeśli pojawią się jakieś niekorzystne rozwiązania, na pewno wszystkie głosy mieszkańców będziemy przekazywać do Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu - dodaje. 11 września w Sieniawie odbędzie się zebranie wiejskie, na którym mieszkańcy chcą poruszyć temat dojazdu do Nowego Targu.

Dyrektor PZD Tomasz Moskalik mówi, że o planach wie ze spotkań, ale oficjalnej informacji o zamknięciu drogi jeszcze nie otrzymał. Zarząd dróg, jak dodaje, położył nową nakładkę asfaltową na moście w Pyzówce, by udogodnić przejazd samochodom podczas objazdu. - Rozumiem, że objazdy nie będą dla mieszkańców komfortowe, ale po krótkim okresie niedogodności wszystko wróci do normy - zaznacza.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ot tak02.09.2022, 20:06
Sieniawian - most zastępczy tez kosztuje a mieszkancy Spisza wolą dopłacać do interesu
GDKiA02.09.2022, 19:27
Wszystkie samorządy opiniowały - gmina Raba Wyżna nie wniosła zadnych uwag, gmina Nowy Targ wniosła uwagi i PZD powiatu wnieśli uwagi
Droga powiatowa miała być zlikwidowana w tym obrebie - uwagi zrobiły swoje - będzie ale po wykonaniu przebiegu zakopianki
bkjw01.09.2022, 17:30
Od września znowu będą przewozy kolejowe. Więc kturędy będzie jechał autobus zastępczy z pasażerami jak musi zaliczyć Sieniawę,Pyzowke i Lasek. A na moście w Pyzówce nie przejedzie.
Wojtek01.09.2022, 15:56
fk.Dobrze że to napisałeś i przetarłeś oczy tym samolubom i egoistom.
Sieniawian01.09.2022, 14:52
do fk
Zmieniasz temat- ja piszę o drodze zastępczej a Ty o specustawie
fk01.09.2022, 12:30
@Sieniawian tzw.Zrid czyli specustawa drogowa polega na tym, że jeżeli jest to w interesie publicznym to wywłaszcza się właściciela gruntu, domu, drogi czy innej budowli i się buduje drogę.Tak wyburzono kilkanaście domów od Skomielnej, poprzesuwano mosty, przepusty i wszystko co trzeba.Nie uzgadnia się z właścicielem, nie prosi go o zgodę bo nigdy by w Polsce nie zbudowano kawałka nowej drogi.Zawsze komuś by coś nie pasowało.Po to wymyślono ta specustawę. Teraz będzie przebudowany kawałek drogi powiatowej po to by mogła zmieścić się pod nową zakopianką.
Sieniawian01.09.2022, 12:00
do fb
A czy na szczeblu starostwa nie było wcześniejszych uzgodnień ?
przecież to droga powiatowa.
Broda01.09.2022, 11:54
Były zastępca wójta z pyzowki odda wam koszty objazdów. To przez jego nieróbstwo przejazd nad torami jest w takim stanie w jakim jest. Wybieracie partaczy to macie.
fb01.09.2022, 09:29
Inwestycję prowadzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.To oni przejęli teren działki od ludzi prywatnych i część drogi od powiatu nie pytając o zgodę na podstawie specustawy.To do nich należy kierować wszelkie uwagi i żale a nie do Dyrektora Moskalika czy Starosty Fabera.
Sieniawian01.09.2022, 08:39
Przepraszam za pomyłkę - w Trybszu
Mieszkaniec01.09.2022, 08:05
A co z mieszkańcami sieniawy prowadzącymi np. działalność gospodarczą, którzy posiadają samochody lub inne pojazdy, które nie kwalifikują się do przejazdu przez most w pyzówce? (Zbyt ciężkie i za wysokie)? Do kogo należy się udać w związku ze zwrotem kosztów jakim będzie np dodatkowe paliwo potrzebne na dodatkowe kilometry w drodze do Nowego Targu?
po polskiemu01.09.2022, 01:42
No właśnie, kogo to obchodzi, jak do wyciągnięcia jest ładnych parę groszy. Polak Polakowi wilkiem.
jolasia01.09.2022, 01:09
Do szkoły to będzie trzeba o 4 rano wstać być zdążyć na 8:00, a mostek w Pyzówce miał być zrobiony nowy i innym miejscu, kilkaset metrów dalej. Cóż, jaka władza taka ....
Lewy pas31.08.2022, 22:13
Jak ktoś będzie musiał dojechać do pracy czy szkoły busem na 7 rano albo wcześniej to nie ma szans jeśli nie zmienia rozkładu jazdy busów. Jest jeszcze opcjia że z rana będą puszczać busy z ludźmi jadącymi do pracy ale wątpię. Jestem za budową ale jazda na około to będzie tragedia i wielka strata czasu zwykłych ludzi. Zresztą w sumie kogo to obchodzi.
obserwator31.08.2022, 22:09
PZD się kompromituje. Mieli wyremontować mostek - zmienili asfalt. Asfalt zmienili, żeby umożliwić objazd, ale co chcieli objeżdżać, skoro do tej pory nic nie wiedzą o zamknięciu drogi?
Sieniawian31.08.2022, 20:55
Widzę tylko jedno rozwiązanie- blokada drogi na Czarny Dunajec.Warszawka inaczej nie zrozumie,że ludzie to nie bydło. Mogą ułożyć drogę tymczasową z płyt.We Frydmanie jak budowali most, też zrobili objazd kilkanaście kilometrów,a jednak mieszkańcy wywalczyli swoje.
nogaty31.08.2022, 20:39
Kierowcy sobie poradzą,posiadaczom prawa jazd będzie trudniej.7km. więcej.Czasami tym objazdem było szybciej niż zakorkowaną,zawsze ,,zakopianką,, do miasta.Cóż na nauce jazdy uczą tylko tych tras które są na egzaminie,myślenia nie, a myślenie nie boli,polecam. Cierpliwości. Za dwa lata będziecie ,,autostradą,, do pracy jeżdzić autkami za 5tyś.przy zarobkach dwa tyś.i za litr paliwa dychę.Pociągi co piętnaście minut,prawie za fre..puste.Narzekajcie...
Zbyszek31.08.2022, 20:04
Wiadukt w Pyzówce to już kilka razy zamykali. Ciekawe kto za to płaci. Jak dzwoniłem to mówili że to odpowiada Zastępca dyrektora. To on to wszystko wymyśla a my płacimy. Jeden na drugiego zgania. My będziemy jeździć zakopianka 5 razy dłużej.
mieszkaniec31.08.2022, 19:34
To jest nieścisłość, że przez Pyzówkę pojadą auta osobowe. Moje waży 2,2 t i już nim pojechać nie mogę. Muszę na ten czas pożyczyć lżejsze. A tak w ogóle to mostek w Pyzówce miał być gruntownie remontowany - nie byłoby problemu... Co się stało z tym remontem? - wymieniono asfalt...
Harzak31.08.2022, 19:07
no tak na zimę najlepiej zamknąć. jak będzie sylwester to będzie katastrofa...
jarek31.08.2022, 18:18
Moskalik nic nie wie , ale wie. Ja się pytam gdzie Starosta Faber.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl