08.09.2022, 13:10 | czytano: 3882

Uzbecy zatrzymani na Orawie. Postanowili wykorzystać sytuację wojny na Ukrainie

Fot. KOSG
Obywatele Uzbekistanu zwrócili na siebie uwagę wielkimi bagażami, które mieli. Podczas kontroli okazało się, że nie mają prawa przebywać na terytorium Polski.
Wczoraj funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zakopanem przeprowadzili kontrolę legalności pobytu w Jabłonce. Podczas kontroli ustalili, że dwaj obywatele Uzbekistanu, w wieku 47 i 45 lat, przebywają na terytorium RP bez ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu uprawniającego ich do wjazdu na to terytorium i pobytu. Obaj zostali zatrzymani.
Funkcjonariusze podczas patrolu zauważyli dwóch cudzoziemców, którzy zwracali na siebie uwagę poprzez posiadanie ogromnego bagażu. Po dokładnym sprawdzeniu ustalono, że cudzoziemcy wjechali do Polski tuż po wybuchu konfliktu zbrojnego na Ukrainie przez przejście graniczne w Przemyślu, więc na podstawie art. 32 ustawy o cudzoziemcach zezwolono im na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres pobytu nie dłuższy niż 15 dni. Mężczyźni postanowili wykorzystać sytuację wojny na Ukrainie i nie zamierzali opuścić terytorium naszego kraju. Zostali wylegitymowani podczas przeprowadzki do Jabłonki, gdzie zamierzali podjąć zatrudnienie w jednej z lokalnych firm.

Obywatele Uzbekistanu nie podjęli żadnych kroków, aby zalegalizować swój pobyt w Polsce. Komendant Placówki SG w Zakopanem wydał wobec każdego z cudzoziemców decyzję o zobowiązaniu do powrotu, z zakazem ponownego wjazdu na terytorium RP i innych państw Schengen na okres 6 miesięcy.

Źródło: KOSG, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl