12.09.2022, 14:53 | czytano: 4346

Zmarł profesor związany z Zakopanem i Tatrami

Profesor Jacek Kolbuszewski. Fot. Urząd Miasta w Zakopanem
Zmarł prof. Jacek Kolbuszewski - historyk literatury polskiej i literatur zachodniosłowiańskich, członek Komitetu Nauk o Literaturze PAN, taternik, autor licznych prac z zakresu problematyki górskiej.
Profesor Jacek Kolbuszewski był laureatem pierwszej Nagrody Literackiej Zakopanego przyznanej w 2017 roku za książkę „Literatura i Tatry” - zbiór ponad 30 esejów publikowanych w różnych miejscach w latach 1981–2013. Są one dziś trudno dostępne, gdyż ukazywały się głównie w materiałach towarzyszących konferencjom i seminariom, w pracach zbiorowych i na łamach periodyków. Zebrane w całość stanowią kompendium wiedzy – o niemożliwej do przecenienia wartości – o tym, czym żyło Zakopane od chwili, gdy pojawili się tu ludzie „z zewnątrz” umiejący pisać i chcący podzielić się swoimi wrażeniami z resztą społeczeństwa, do czasów nam współczesnych.
- Odszedł autorytet, Człowiek wielkiego serca, erudycji i wiedzy. Pozostanie w naszej pamięci - napisali w liście pożegnalnym burmistrzowie miasta Zakopane.

oprac. r/ UM Zakopane
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl