15.09.2022, 12:59 | czytano: 5315

Mieszkańcy Podhala oszukani podczas internetowych zakupów. Z konta zniknęło 5000 zł

Zdjęcie ilustracyjne / archiwum Podhale24
Funkcjonariusze z Nowego Targu odebrali zgłoszenia od trzech osób z powiatu nowotarskiego, które padły ofiarą oszustów podczas kupowania i sprzedawania na popularnym serwisie ogłoszeniowym OLX.pl.
Dwoje z nich kupiło telefon i wózek dziecięcy. Wykonali przelewy na wskazane konta bankowe, po czym kontakt ze sprzedającym się urwał, a oni nie otrzymali kupionych przedmiotów. Kobieta straciła ponad 300 złotych, a mężczyzna 2 500 złotych. Z kolei trzecia poszkodowana wystawiła do sprzedaży wersalkę. Następnie otrzymała wiadomość poprzez aplikację WhatsApp od osoby zainteresowanej kupnem. Jednak, aby otrzymać pieniądze musiała wejść w przesłany w wiadomości mailowej link i postępować zgodnie z dalszymi wskazówkami. Kobieta weszła w przesłany w wiadomości link, który przekierował ją do sfałszowanej strony internetowej i pozwoliła oszustom na wyłudzenie jej danych do bankowości elektronicznej, a następnie kradzieży 5 000 złotych z konta.
Policja ostrzega:

Apelujemy, aby zachować szczególną ostrożność podczas zakupów w sieci i pamiętać o kilku ważnych zasadach:

- przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym (pozytywne, neutralne, negatywne). Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność. Sprawdźmy także od kiedy osoba jest użytkownikiem serwisu i co sprzedawała/sprzedaje.

- przekazujmy tylko te dane, które są niezbędne do przeprowadzenia płatności i dostawy towaru lub usługi;
obserwujmy czy podczas przeprowadzania transakcji nie pojawia się błąd płatności, a w następnym kroku pojawia się inny link do jej ponowienia, który będzie linkiem do podstawionej przez oszustów strony integratora płatności służącej do wyłudzenia danych poufnych;

- uważnie czytajmy wiadomości otrzymywane z banku za pośrednictwem komunikatów SMS lub aplikacji mobilnej;

- nie instalujmy dodatkowego oprogramowania, które jest rzekomo wymagane z uwagi na tzw. bezpieczeństwo płatności lub które umożliwi udzielenie Ci zdalnego wsparcia;
- nie klikajmy na linki przesłane w niespodziewanych wiadomościach e-mail lub SMS-ach;

- jeśli zauważymy zmiany w wyglądzie strony internetowej swojego banku lub niestandardowe zachowania wstrzymajmy realizację dyspozycji i niezwłocznie skontaktujmy się ze swoim bankiem za pośrednictwem infolinii;

- czytajmy ostrzeżenia przekazywane przez banki, Policję

- gromadźmy całą korespondencję. Nie zajmuje wiele miejsca, a jest bezcennym dowodem kontaktów ze sprzedającym.
jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu np. puste pudełko, lub towaru nie otrzymamy, jeśli staliśmy się ofiarą oszustwa internetowego mamy prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jednostce Policji lub w prokuraturze, najlepiej najbliższej dla miejsca zamieszkania. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Źródło: KPP Nowy Targ, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
mObywatel16.09.2022, 15:43
Albo jeszcze lepiej ktoś uszkodził samochód na parkingu pod marketem i standard uciekł
jest nagranie są nr tablic rejestracyjnych, sprawa zgłoszona na policje i co nic biedaki nie mogą znaleźć sprawcę. To od czego oni są chyba tylko od tego żeby pod Jadarem stać i na radar łapać.
do przemyślenia!!!!15.09.2022, 23:03
fbb dokładnie od miesięcy o tym mówię, nie apele nie nie- łapać ich, są jakieś ślady w banku przecież a nie RODO SRODO. opamiętajcie się ludzie piszecie o takich historiach co tydzień od 3 lat albo dłużej. czy ktos moze cos w koncu z tym zrobic ?????? a nie tylko POLICJA OSTRZEGA... TO JUŻ WIEMY!!!!
fbb115.09.2022, 16:54
Policjanci zamiast latać pod sklepy i szukać amatorów piwka, czy na przystanki za tymi co dymki puszczają, powinni podwoić siły w internecie i walczyć z oszustami, którzy Bogu ducha winnych ludzi okradają z ich pieniędzy.
Antek15.09.2022, 15:00
Ja już 7miesiecy temu zostałem podobnie oszukany. Kupiłem na olx rzecz za 6tys. Złotych. Przelałem pieniądze a po wszystkim ogłoszenie i cała strona sprzedawcy została usunięta.
Zgłosiłem wszystko na policji w Nowym Targu i do dziś nic niewiadomo.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl