27.09.2022, 12:45 | czytano: 3469

Turyści myślą, że to ryk niedźwiedzia

Arch. Podhale24.pl
Wrzesień, to czas rykowiska jeleni. Turyści bardzo często mylą głos byka jelenia z rykiem niedźwiedzia. Część przestraszonych osób dzwoni do Tatrzańskiego Parku Narodowego w obawie przed zagrożeniem.
Jesień w Tatrach, to czas rykowiska jeleni, które zbliża się już ku końcowi. Głośne porykiwanie turyści często przypisują niedźwiedziom.
- Wrzesień to czas, kiedy mamy do czynienia z godami jeleni. Słychać ryczące byki, często też toczone są walki przez samce jelenia. To jest dla nich okres wrażliwy bo potrafią przez cały miesiąc nie jeść. W tym czasie toczą między sobą walki o samice. Wydają charakterystyczne dźwięki, które przez turystów mylone są z niedźwiedziami. To są jelenie - mówi Tomasz Zając, pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Częste pomyłki turystów, którzy myślą, że słyszą ryczącego niedźwiedzia związane są z tym, że jesienią częściej widzimy niedźwiedzie niż w innych porach roku. Zdarzają się przypadki, że wystraszeni turyści w obawie przed swoim zdrowiem dzwonią do siedziby TPN i pytają co mają robić prosząc o pomoc.

- Wrzesień to jest czas, kiedy niedźwiedzie możemy dość często zobaczyć na tatrzańskich halach. np. z Hali Gąsienicowej często pojawiają się zdjęcia, gdzie ten niedźwiedź wyszedł na borówczyska. W tym czasie niedźwiedzie żywią się owocami, jagodami i malinami. Przez to widzimy je częściej, bo są na otwartej przestrzeni. Trzeba zwrócić na to uwagę, że w pobliżu szlaków możemy spotkać tego niedźwiedzia - zaznacza Tomasz Zając.

Rykowisko zazwyczaj odbywa się z dala od szlaków, jednak spotkanie z dużym bykiem może być dla turysty niebezpieczne.

- Takie jelenie mogą być dla nas niebezpieczne. Jeleń jest dużym zwierzęciem. Dorodny byk waży nawet 250 kg. Jeżeli przez takiego jelenia zostalibyśmy stratowani, to może się to bardzo źle skończyć - mówi Tomasz Zając.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
Jaga30.09.2022, 13:40
Kilka dni temu, gdy pogoda się nieco poprawiła, o zmroku, w czasie spaceru z psem ( na smyczy) również słyszałam jelenia. Był na skraju lasu ,niezbyt daleko od osiedla w Zaskalu. Typowy ryk i tzw. stękanie jakie te zwierzaki wydają w okresie godowym. Latem o świcie można czasem je zobaczyć na łące.
Szambo-Lot27.09.2022, 14:34
Drodzy turyści pamiętajcie że w górach po zmroku jest także ciemno .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl