29.09.2022, 10:55 | czytano: 6405

Dwie kobiety oszukane podczas zakupów na Vinted

Dwie mieszkanki powiatu nowotarskiego zostały oszukane sprzedając ubrania za pośrednictwem serwisu ogłoszeniowego Vinted. Aby otrzymać pieniądze kliknęły w link przesłany w wiadomości sms od „kupca”, wpisały dane do logowania w banku i straciły łącznie ponad 4 000 złotych.
W poniedziałek do nowotarskiej komendy zgłosiły się dwie osoby, które zostały oszukane podczas sprzedaży ubrań na internetowej platformie handlowej Vinted. Mieszkanka powiatu nowotarskiego wystawiła do sprzedaży sukienkę. Bardzo szybko poprzez platformę Vinted skontaktowała się z nią osoba zainteresowana kupnem. Pod pretekstem wykonania przelewu za sukienkę, najpierw poprosiła sprzedającą o numer telefonu. Następnie w wiadomości sms przesłała link i przekonała kobietę, że aby otrzymać przelew musi wejść w przesłany w wiadomości link i zalogować się na stronę swojego banku. Tu sprzedająca popełniła błąd. Kliknęła w przesłany link prowadzący do strony przypominającej stronę aukcyjną, wybrała z listy swój bank i niczego nie podejrzewając – na fałszywej stronie banku - wpisała dane potrzebne do logowania i kody autoryzacyjne. Tymczasem oszust mając podgląd na jej hasła na tej fałszywej stronie, zalogował się na jej rzeczywiste konto bankowe i wypłacił z jej konta ponad 2 tysiące złotych.
W ten sam sposób została oszukana nastolatka z powiatu nowotarskiego. Dziewczyna na Vinted wystawił do sprzedaży spodnie. Po wejściu w link przesłany w wiadomości sms od potencjalnego kupca i wpisaniu kodów autoryzacyjnych z banku straciła 2 tysiące złotych.

Policja ostrzega:

Pamiętaj! Sprzedając w Internecie również możesz zostać oszukany. Nie klikaj w linki przesłane w wiadomościach kierujące do płatności . Czytaj uważnie SMS-y autoryzacyjne.

Nie wolno reagować na prośby o zalogowanie się do konta bankowego, podania hasła jednorazowego lub jakiegokolwiek identyfikatora, loginu do banku.

Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.
Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna.

Jeżeli niefortunnie staniemy się ofiarą przestępstwa, należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej.

Źródło: KPP Nowy Targ, r/
Może Cię zainteresować
komentarze
dziwne że jeszcze ktoś daje się na to nabrać30.09.2022, 03:48
@fbb1, idąc Twoim tokiem myślenia to "służby" za chwile będą musiały Ci nocnik podawać... jak Cię stać to zatrudnij sobie służbę w postaci lokaja.

@Myśląca, "Tutaj nie są winne to ofiary ale ci co dopuszczają dalej do tego" - jak nie potrafię używać noża to kupuję chleb krojony a nie mam pretensje do wszystkich wkoło że sobie palca uciąłem. "Dawniej weryfikacja poręczycieli a dziś kradną dane" - dawniej sprawdzało się kandydata na męża/żonę a dzisiaj... hulaj dusza, wolne związki i mamy to co mamy.

@Stachu, "Skąd taki ktoś ma wiedzieć jak powinna wyglądać strona napisana gramatycznie?" - obstawiam że ze szkoły podstawowej ale to było za moich czasów. Obecnie dzieci siedzą na smartfonach zamiast uczyć się gramatyki. A po starszych widać że uciekali z lekcji... skoro nie wiedzą "skąd mają wiedzieć".
doświadczenie29.09.2022, 20:52
Hieny atakują nowe sprzedające, od razu się rzucają prawie stadnie i chcą rzekomo kupić po czym faktycznie przekierowuje jakby na stronę banku i światełko ostrzegawcze zapala się po zapytaniu o pesel. Znikają też ich wiadomości ze nie da się zgłosić oszustwa.
Stachu29.09.2022, 19:43
"Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie."

Skąd taki ktoś ma wiedzieć jak powinna wyglądać strona napisana gramatycznie?
Myśląca29.09.2022, 17:54
Tutaj nie są winne to ofiary ale ci co dopuszczają dalej do tego i dalej nic z tym nie robią, ktoś na jakieś konta bankowe to przesyła,prawda? Ciężko namierzyć przez banki??? tak samo - jak można na kogoś dac pożyczkę innego? O czym my mówimy? Dawniej weryfikacja poręczycieli a dziś kradną dane na każdym kroku srodo rodo was zje..ile jeszcze będziemy czytać takich artykułów???
fbb129.09.2022, 14:43
"dziwne że jeszcze ktoś daje się na to nabrać"
Nie bądź taki do przodu, bo z tyłu cię braknie.
Lepiej zapytaj gdzie są służby ?
dziwne że jeszcze ktoś daje się na to nabrać29.09.2022, 11:26
Ci, którzy nadal dają się nabierać na takie sztuczki powinni mieć sądowy zakaz posiadania konta bankowego a najlepiej ubezwłasnowolnienie i finanse kontroluje ośrodek pomocy społecznej.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl