02.10.2022, 15:59 | czytano: 6652

Praca Gabriela Szyrszenia w Muzeum Narodowym (zdjęcia)

Gabriel Szyrszeń
Nowotarżanin jest jednym z trojga artystów zaproszonych do zaprezentowania swojej pracy na ekspozycji przygotowanej w ramach obchodów 143. rocznicy założenia Muzeum Narodowego w Krakowie. Obchody jubileuszu rozpoczną się za tydzień - 7 października br.
Na jubileusz przygotowano sporo wydarzeń. Tematyka będzie dotyczyć designu, rzeźby, mody, meblarstwa i recyclingu. I właśnie ten ostatni dział był inspiracją, po którą sięgnęła fundacja Crush On Trash, która poprzez działalność artystyczną - upowszechnia wiedzę na temat relacji człowieka ze środowiskiem naturalnym oraz zachęca odbiorców do zachowań proekologicznych. "W duchu upcyklingu" powstają scenografie, instalacje, kostiumy i rekwizyty. Tworzone są również scenariusze, utwory muzyczne i choreografie do działań scenicznych, czy performerskich.
Obecny projekt zakładał wykonanie współczesnych kopii dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego.

Gabriel Szyrszeń wybrał "Damę z gronostajem". Na wystawie dzieł sztuki upcyklingu swoje prace pokażą też Natalia Komorowska i Agnieszka Boroń.

- Dla związanych z nami artystów to inspirujące wyzwanie do swobodnego tworzenia w ich autorskich technikach upcyklingu. Naszym zamiarem jest przygotowanie i zaprezentowanie wybranych wspólnie z Muzeum obiektów w nowej odsłonie. Jednym z wielu wyzwań współczesności jest nadprodukcja odpadów i śmieci związana z kulturą nadmiernego konsumpcjonizmu. Upcyklingowe kopie, tworzone specjalnie na święto Muzeum z odpadów zbieranych na dzikich krakowskich wysypiskach, traktujemy jako sposób na promocję nowego nurtu artystycznego jakim jest upcykling, kreatywne przekazywanie treści ekologicznych i zwrócenie uwagi na dotyczące nas wszystkich palące kwestie środowiskowe. Podobne akcje prowadzone są w wiodących światowych ośrodkach sztuki i cieszy nas fakt, że Muzeum jest gotowe korzystać z naszej wiedzy i doświadczeń - tłumaczą przedstawiciele fundacji.

Przed 7 października, czyli przed otwarciem wystawy prace nie powinny być eksponowane, ale nowotarżanin zgodził się pokazać nam swoją instalację w trakcie powstawania oraz jej fragmenty. Całość można będzie zobaczyć w Krakowie. Zdjęcia w galerii poniżej.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
spm03.10.2022, 18:10
Pięknie. Bardzo dobra wiadomość, gratulacje dla twórcy.
lhotse03.10.2022, 09:50
Gratulacje ! Takich ludzi nam trzeba w Nowym Targu...to jest nasza duma :)
kasia03.10.2022, 07:47
Gratulacje
kazek03.10.2022, 07:46
Brawo Gratulacje:) wszyscy jesteśmy ciekawi Damy:D
żona pana Andrzeja02.10.2022, 19:43
Zawsze pod wielkim wrażeniem kreatywności, talentu, pomysłowości tego artysty. Gratulacje!
Artystka02.10.2022, 18:30
Gratulacje ! Wielu ciekawych projektów i sukcesów w dalszej pracy.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl