16.10.2022, 08:40 | czytano: 7362

Jesienny redyk w Szczawnicy. Miasto pękało w szwach (zdjęcia, video)

zdj. pieniny24
Szczawnica przeżyła oblężenie turystów. Do pienińskiego uzdrowiska przyjechało tysiące gości, aby uczestniczyć w tradycyjnym jesiennym redyku. Jeśli ktoś przyjechał bez wcześniejszej rezerwacji pokoju - miał małe szanse na znalezienie noclegu w Szczawnicy i okolicznych miejscowościach.
Trasa przemarszu owiec, jak co roku wiodła przez całą Szczawnicę: od Malinowa do przystani flisackiej „Na piaskach”. Pasterze przeprowadzili przez uzdrowisko blisko dwa tysiące owiec. Wzdłuż trasy stały tłumy ludzi - mieszkańców i przybyłych specjalnie na te okazję turystów. Największą frajdę miały dzieci.
Barwny korowód rozpoczynali ubrani po góralsku jeźdźcy na koniach i bryczki, potem szły kapele regionalne przygrywając przez całą drogę pasterzom, owcom i turystom. Dyscypliny w stadzie pilnowały pracowite owczarki podhalańskie, border collie i kilka kundelków.Uroczyste zakończenie redyku miało miejsce obok przystani flisackiej, gdzie owce zostały przekazane ich właścicielom. Na plenerowej scenie wystąpiły kapele regionalne, a gwiazdą imprezy był w tym roku zespół Brathanki.

Można było skosztować pieczonej baraniny, swojskiej kiełbasy, a przede wszystkim wyrobów z owczego mleka – oscypków i bundzu. Na zakończenie organizatorzy przygotowali dyskotekę na placu pod kolejką na Palenicę.
Jesienny redyk staje się jedną z najpopularniejszych imprez w regionie.

Redyk jest to uroczyste przejście baców i juhasów ze swoimi stadami owiec. Pierwszy w roku jest organizowany na wiosnę, kiedy stada przepędzane są na hale, natomiast drugi redyk – jesienny kiedy wracają z powrotem do właścicieli. Tradycja przepędzania owiec przez uzdrowisko zrodziła się zaraz po wojnie, w 1947 r, a została zapoczątkowana przez ówczesnego sołtysa Jaworek – Józefa Gąsienicę.

jd/ zdj. Anna Starosta, Joanna Dziubińska
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
nn16.10.2022, 18:07
@ mm
Pasuje takie "miysanie"bo to w polityce są "barany'
mm16.10.2022, 14:20
piękna sprawa przecież to nasza kultura kiedyś powszechna dziś wyjątek tak trzymać.
mm16.10.2022, 14:15
chociaż byś cię redyku nie mieszali z polityką no cóż chyba że jesteście barany.
brawo one16.10.2022, 12:28
Można się bawić? Ano można. Jest atrakcja? Przecież, że jest. A w przyszłym roku może się to zbiec z terminem wyborów (jak pisze "Osioł") więc prosto z nimi do urn, niech zagłosują na PiS, to ten już całkowicie je zlikwiduje. Z Polakami będzie podobnie.
Osiol16.10.2022, 10:06
Tłoczą się te owieczki jak wyborcy do urny
Piękny materiał dydaktyczny dla dzieci do szkół by miały ambicje być chociaż juchasem i zastanawiały się dokąd ten baca(rządzący) je prowadzi (oby nie na rzeź)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl