03.11.2022, 08:56 | czytano: 2839

Postępy są, ale mieszkańcy się niecierpliwią. Uchwalanie planu zagospodarowania trwa już 8 lat

Na ostatniej sesji Rady Gminy Łapsze Niżne radni pytali wójta, co z planem zagospodarowania przestrzennego. - Ludzie się niecierpliwą - mówili. O postępy bez przerwy dopytują mieszkańcy.
- Miałem nadzieję, że na tej sesji będziemy przyjmować Falsztyn i Łapsze Wyżne - przyznał wójt. - Niedzicę mamy po uzgodnieniach, podobnie jak Kacwin, a Frydman do wyłożenia. Najtrudniejszym i najbardziej opóźnionym obszarem są Łapsze Niżne. Ta miejscowość nie była jeszcze wysyłana do uzgodnienia.
W sprawie Frydmana doszło do spotkania z Zespołem Elektrowni Wodnych, ponieważ właściciele gruntów Pod Przylaskiem życzyli sobie przekształcenia działek na budowlane mieszkaniowe. ZEW nie chciał się zgodzić, bo prowadząca tam droga ulega zalewaniu przy wysokim stanie jeziora. ZEW zgodził się na budownictwo usługowe i letniskowe.

Plan zagospodarowania dla Niedzicy ma być wyłożony w tym roku, a na wiosnę przyjęty.

- Wiem, że mieszkańcy się niecierpliwą, ale kwestia korzystnych zapisów dla mieszkańców nie jest kwestią oczywistą dla wszystkich instytucji, które uzgadniają plan. I nierzadko potrzebny jest kompromis. Nie jest sztuką przyjąć plan szybko, tylko tak, żeby służył mieszkańcom i rozwojowi gminy - powiedział Jakub Jamróz.

Wójt przyznał, że prace nad planem trwają długo, ale wszystko przeciągają w czasie długie uzgodnienia z różnymi instytucjami, a także walka o korzystne zapisy. - Walczymy o to, żeby plan miał sens i był najkorzystniejszy dla mieszkańców - mówił.
Radni mówili jednak, że już wiele razy słyszeli, iż koniec jest blisko, a prace nadal trwają. Wójt odpowiedział, że postępy są, ale przygotowanie planu wymaga wiele pracy. - Jesteśmy na finiszu. Państwo wymagacie ode mnie konkretnej daty, ale ja już się tego oduczyłem, bo zawsze coś gdzieś się wydarzy i nie jest to takie oczywiste. Gdyby to zależało od wójta i pracowników, to plan byłby dawno przyjęty. Ale jest 36 różnych instytucji, do których trzeba to wysyłać i uzgadniać - dodał.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
moja opinia19.11.2022, 11:05
obcy? A kto posadził te nieuki na te ciepłe stołki czy nie Spisoki? Kto to ma postawić tę kawę na ławę..... bo na pewno nie ta wazelina - radni! Wypadało by jednak rozliczyć to dziadostwo co zrobili przez prawie dwie kadencje? Jak już daleko gmina cofnęła się w rozwoju przez te prawie 9.lat? Nie ma się co łudzić do tych radnych nic nie trafia to beton dobrej jakości! Czy samo nagłaśnianie nawet po nazwiskach wystarczy... pewno nie ale puki co nagłaśniać trzeba. Do czasu aż kogoś to bliżej zainteresuje. A czy będzie jakiekolwiek zainteresowanie takimi działaniami gminy trudno przewidzieć?
obcy12.11.2022, 18:19
Wszyscy w gminie nabrali wody w usta i nic nie słyszeli i nic nie wiedzą na temat sprzedaży ZEW-u? Tymczasem pracownicy ZEW-u właśnie trzęsą już gaciami przed być może zwolnieniami! Oczywiście wójtowi to nie grozi bo załapał się jakimś tam cudem na ciepłą posadkę i opowiada różne dyrdymały. Mogło by się okazać że też byłby bezrobotnym! A jaj... jaj.. a jaj...Rado jak do was trafić Wy Spiskie nieuki nie dociera do Was że uchodzicie w oczach społeczeństwa za pożytecznych i*****w kiedy to w końcu zrozumiecie? Wybory się zbliżają i czas rozliczenia zacząć WADZO kawę na ławę.... moi drodzy wolno myślący!
wkurzony09.11.2022, 20:15
Wójt zajmuje na sesji honorowe miejsce eksperta? Który to zna się na wszystkim i ma jedynie słuszną rację! A tak na dobrą sprawę to jest specem od obiecanek i gawędziarzem. O przewodniczącym rady to nie wato się nawet wypowiadać gmina otrzymała ten spadek po PZPR to kompromitacja! Rada to też w pewnym sensie wypadkowa! Słuchają te brednie z otwartymi gębami i głosują jednogłośnie nie mając własnego zdania! To jednak pokazuje jak ta rada jest daleko oderwana od rzeczywistości! Pewno że się buduje prasa o tym informuje na bieżąco no ale to trzeba czytać!!! Ale jak się miało do szkoły pod górkę to wiadomo. Ba nawet ciskało w nauczyciela kamieniami to arogancja chamstwo jednak pozostaje a co z wiadomościami no jakoś...... marne! To widać na każdej niemal sesji. Do obserwatora człowieku o jakim ty honorze mówisz kto na niby ma go mieć????????
obserwator08.11.2022, 11:49
Wszystkie Gminy w koło budują na potęgę wystarczy przeczytać na stronie Podhale 24 pl. gdzie i w jakiej gminie co się buduje! Spartoliliście wójcie radni wszystko co było możliwe i nie możliwe! Pytam ile kosztuje w tej gminie czy radzie honor? Co z ZEW-em to jeszcze nie wiadomo? A może co z miejscowym planem zagospodarowania cierpliwości to trwa dopiero 8 lat! Na sesjach wciskanie kitu i bicie piany! A gdzie merytoryczna debata?
no tak !07.11.2022, 09:32
Ha ha ha! Jaka gmina taka osobowość! Jacy radni to taki prestiż! Takich ludzi wybieramy do rady i jeszcze na ważne stanowiska? Taki ci to wyborca na Spiszu a pretensje ***** pytanie tylko do kogo jak się wybrało tak się ma nie ma lekko! To chyba oczywiste jest że RIO to pobłogosławi papier wszystko przyjmie i wszystko będzie jak zwykle czyli OK!!!!!
na zdrowy rozum!06.11.2022, 18:30
Nie ma się co denerwować trzeba poczekać jaki budżet spłodzi gmina. Które sołectwo skarbnik ostrzyże, które wójt ogoli, jakie sołectwo i które zostanie przypudrowane przez sekretarz, a które zmiecione przez radę! A jeszcze było by wspaniale gdyby RIO budżet pobłogosławiło no żyć nie umierać w tak wspaniałej gminie! Postępy będą premiowane przez wójta za wspaniałą prace pod koniec roku trzeba spokojnie poczekać. Proszę też nie zapomnieć o tak mądrym przewodniczącym tej wspaniałej rady!
xxx05.11.2022, 09:30
Postępy są ale efektów jakoś dalej nie widać! Radna się obudziła to dobrze bo czas ucieka a kadencja się kończy. Super, faje, zdjęcie umieszczone z ostatniej sesji i na czasie widać że jakiś święty czuwa jednak nad radną. Oczywiście że trzeba pytać, nagłaśniać nawet po nazwiskach jestem za tym obywatel powinien wiedzieć kogo wybrał!
obywatel03.11.2022, 14:40
Dobiega końca druga kadencja Wójta i Rady, wydaje mi się, że to już za długi okres załatwiania takich spraw i nie tylko! Nareszcie radna z Niedzicy p. Janina się obudziła i zaczęła zadawać merytoryczne pytania na tematy inwestycji i działania gminy!!!! Przewodniczący na sesji zachowuje się jak zakręcony nie wie gdzie jest i po co..... wstyd! /.../ To dobrze że redakcja zaczęła nagłaśniać takie sprawy bo to jest już jakieś chuligaństwo polityczne całej rady! Trzeba nagłaśniać i to z nazwiska bo to są osoby publiczne i niech społeczeństwo wie jak się w tej gminie wszystkie sprawy zamiata pod przysłowiowy dywan!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl