03.11.2022, 10:17 | czytano: 3783

Straż Gminna, Policja i mandaty. Co dzieje się przy szkole w Zębie?

Fot. Marcin Szkodziński
Rodzice odwożący dzieci do szkoły notorycznie łamią przepisy ruchu drogowego powodując zagrożenie. - Spotkałam się z grupą mieszkańców z Bustryka w sprawie bezpieczeństwa wokół szkoły. Jest problem z wysadzaniem dzieci. Straż Gminna monitoruje tą sytuację. Jest duże utrudnienie w ruchu, bo rodzice parkują na pasach. To są pasy, tam się nie zatrzymujemy. Niestety tak się dzieje. Już się pojawiły mandaty - mówiła na sesji Rady Miasta wójt Anita Żegleń.
Wójt gminy Poronin spotkała się z mieszkańcami Bustryku, którzy ze względu na brak szkoły w wiosce dzieci muszą odwozić do szkoły w pobliskim Zębie. Rodzice prosili o ułatwienie im tej czynności poprzez wykupienie działki i stworzenie parkingu przy szkole. Wcześniej już władze gminy podjęły działania, aby przy szkole było bezpieczniej.
- Zorganizowaliśmy pasy, żeby dzieci nie biegały po drodze - zaznacza Anita Żegleń, wójt gminy Poronin, która zapowiada dodatkowe oznaczenia.

Rodzice, z którymi wójt spotkała się oczekują budowy parkingu umożliwiającego bezpieczne wysadzanie dzieci przy szkole. Okazuje się, że parking jest. Trzeba tylko przejechać z drugiej strony szkoły.

- Warunki do tego, żeby dziecko bezpiecznie zostawić przy szkole są. Dzięki uprzejmości ks. proboszcza i umowie zawartej z gmina Poronin parking kościelny służy mieszkańcom odwożącym dzieci do szkoły. Utrzymujemy ten parking w okresie zimowym, żeby dzieci odwozić do szkoły. Okazuje się, że rodzice niechętnie korzystają z parkingu przy ul. św. Anny - informowała Anita Żegleń.

Niestety do wspomnianego przez wójt parkingu prowadzi wąska droga. Jest tam tak mało miejsca, że samochody osobowe nie są w stanie się wyminąć. Rodzicie odwożący dzieci wolą zatrzymywać się przy głównej drodze. Wójt zapowiada jednak, że będą kontrole w tym miejscu.
- Straż Gminna monitoruje tą sytuację. Będą tam kontrole. Prosiłam komendanta, żeby współpracował z Policją. My nie jesteśmy po to, żeby wydawać kolejne środki na sankcjonowanie łamania prawa - mówiła wójt. - Najpierw niech zaczną przestrzegać tam prawa - dodała.

Wójt opisała radnym jak wyglądają poranki oraz popołudnia przy szkole w Zębie oraz do jak niebezpiecznych sytuacji tam dochodzi. - Rodzice parkują na pasach. Jedna pani zablokowała skrzyżowanie 3 dróg i wysadza dzieci, przez co nikt nie może przejechać. Mama, która przywiozła dzieci do szkoły nie ma w ogóle uprawnień do kierowania pojazdem. Co się tam dzieje? Jeżeli ktoś nawet nie czuje troski o dziecko znajomych, to powinien poczuć troskę o dziecko własne - opisywała zdarzenia przy szkole Anita Żegleń.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Alex05.11.2022, 09:50
Karać, karać i jeszcze raz karać bez wyjątków. Niestety mamy sprawiedliwość w/g Solidarnej Polski. Kiedyś dzieci chodziły na nogach do szkoły i były zdrowsze a tyle się mówi o otyłości wśród młodzieży.
dwie prędkości04.11.2022, 22:42
Polak to najchętniej wjechałby autem do szkoły, sklepu(musi być przy drzwiach) no i do kościoła. Oczywiście łamiąc wszystkie przepisy. Słyszy się karać i egzekwować ale w innych sytuacjach już nie. Za misia kokpicie można dostać mandat a za różaniec na lusterku już nie, chociaż tak samo przysłania widoczność.
Niby04.11.2022, 10:29
Najlepiej wjechać na szkolny korytarz żeby prosto do klasy dziecko weszło. Ludzie parkujcie tam gdzie trzeba a nie tylko dla własnej wygody
Zbyszek04.11.2022, 08:05
Najłatwiej jest karać bo do wyborów daleko. To,że rodzice wysadzają dzieci blokując ruch jest normą przy wszystkich szkołach. Nasze szkoły nie są dostosowane do obecnej rzeczywistości. W średnich szkołach też nie ma miejsc parkingowych dla dojeżdżającej młodzieży.

No ale cóż. Najłatwiej jest olewać ludzi jak jest daleko do wyborów.
Osiol03.11.2022, 12:17
Podwyżki sobie można to i można by parking zatoczki tak po gospodarsku.....
dodi03.11.2022, 10:53
Pani wójt mówi "... My nie jesteśmy po to, żeby wydawać kolejne środki na sankcjonowanie łamania prawa... ", ale sama tego prawa nie przestrzega nie korzystając z przejść dla pieszych udając się do i z pracy obok Urzędu Gminy. Są tam dwa przejścia, co bardzo istotne, w odległości nie większej niż 100 m, jedno z nich pobudowane za grube miliony, ale nigdy z nich nie korzysta. Podobnie zresztą strażnicy którzy powołani do przestrzegania prawa powołani zostali.
Jo03.11.2022, 10:37
Bustryk, jedyna wieś bez chodnika w gminie poronin a pani wójt coś godo o parkingu. Gratuluje priorytetów, najpierw kara później jak policja uzbiera kaski i straż gminna to wom zrobiy chodnik
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl