25.11.2022, 19:36 | czytano: 1991

Podatki w Poroninie - o 10 procent w górę

zdj. Marcin Szkodziński
PORONIN. Podatki od nieruchomości i środków transportu w 2023 roku będą wyższe o ok. 10 proc. Mniejsze podatki zapłacą inwestorzy infrastruktury narciarskiej.
Na ostatniej sesji Rady Gminy Poronin radni podjęli uchwałą o podniesieniu podatków. Średnio zostaną one podniesione o ok. 10 proc. Mieszkańcy gminy Poronin zapłacą 0,98 zł za każdy metr kwadratowy budynku mieszkalnego. Jeżeli w domu prowadzona jest działalność gospodarcza typu wynajem pokoi, to stawka rośnie do 23,65 zł za metr kw.
Włodarze gminy, a także radni obniżają podatki na infrastrukturę sportową, aby zachęcić inwestorów do budowy stoków narciarskich. Podatek od inwestycji sportowych wyniesie w przyszłym roku nie 2 proc., a jedynie 1,5 proc. W przypadku inwestycji narciarskich inwestor będzie zwolniony z podatku przez pierwsze pięć lat.

- Stawki nie należą do maksymalnych. Są bardzo podobne do stawek w okolicznych gminach jak Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko czy Zakopane. Podniesienie stawek podatku jest konieczne w związku z inflacją i cały czas rosnącymi kosztami - zaznacza Paweł Para, skarbnik Gminy Poronin.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
Urlich von Pipke26.11.2022, 11:20
szanowni radni dlaczego nie podnieśliście podatków o inflację ? Boicie się gniewu Ludu, przecież to ich wybrańcy tak prowadzą ekomomię Państwa
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl