27.11.2022, 09:10 | czytano: 3157

Nowe wiaty przystankowe w Kościelisku. "Staraliśmy się połączyć nowoczesność z tradycją" (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński
Nowe wiaty przystankowe na terenie gminy Kościelisko zdecydowanie różnią się od tych, które od lat stały przy drogach. - Osoby żyjące na terenie Podhala mają przeświadczenie, że te wiaty mają być masywne i maksymalnie zabudowane i w ten sposób chronią przed deszczem i wiatrem. Z jednej strony może i tak jest, ale z drugiej jest to odpowiedni klimat dla osób, które chcą ten przystanek zniszczyć i chcą tam spożywać alkohol - zaznacza Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko. - Dzisiaj wiaty przystankowe powinny mieć charakter nowoczesny - dodaje.
Koniec z małymi domkami krytymi gontem, które znajdowały się przy przystankach na terenie Kościeliska, Dzianisza i Witowa. Zastąpią je nowoczesne wiaty przystankowe z drewna, szkła i metalu.
- O tym jak wyglądają nowoczesne przystanki przekonać się można m.in. u wylotu Doliny Kościeliskiej. Dzisiaj wiaty przystankowe powinny mieć charakter nowoczesny. Staraliśmy się to połączyć z tradycją. Oczywiście jest to zawsze kwestia gustu. Jedni uważają, że jest to dobry sposób inni uważają, że nie - zaznacza Roman Krupa.

Nowe wiaty przystankowe, to nie tylko miejsce, gdzie będzie można się schronić czekając na busa. Mają on spełniać rolę informacyjną o miejscu, którym się znajdujemy. - Wprowadziliśmy tablice pokazujące pasma gór. Z reguły jak jesteśmy np. w Kirach, to z jednej strony mamy pasmo Tatr Zachodnich, potem wejście w góry wysokie. Osoba wracająca ze szlaków może sobie popatrzeć, które miejsca odwiedziła. Z drugiej strony osoba wysiadając na przystanku przed wejściem na szlak może zobaczyć dokąd zmierza. Na tablicy mamy też wymienione gatunki ptaków występujące w Tatrach. Jest trochę więcej o drzewach i samej roślinności. Jest to aspekt uświadamiający. Jest też tablica Braille'a dla osób słabo widzących i niewidzących. Mogą też za pomocą tej techniki poznać szczyty, zapoznać się z danymi. Jest też miejsce na parkowanie rowerów - opowiada o przystanku w Kirach wójt Kościeliska.

Przystanki wyposażone są także w nazwę przystanku, czego wcześniej nie zawsze można było się dopatrzeć. Urzędnicy pilnują również, aby na tablicach zawsze widniał rozkład jazdy z aktualnymi godzinami odjazdów i przyjazdów. W poprzednich latach nie zawsze było to sprawdzane, a na tabliczkach znajdowało się kilka naklejanych przez przewoźników karteczek z godzinami odjazdów, które nie zawsze były aktualne. Nowe wiaty przystankowe mają także poprawić postrzeganie gminy zarówno przez turystów, jak i mieszkańców.

- O systemie identyfikacji wizualnej mówimy od początku mojej kadencji i wiaty przystankowe są jednym z elementów tego systemu. Chcielibyśmy, żeby wszystkie wiaty na terenie gminy były wiatami, które są takie same. Docelowo chcemy też żeby powstały witacze i był ujednolicony system ławek oraz koszy, żeby był to element komunikacji z mieszkańcami i turystami. Osoba, która z zewnątrz dociera na teren naszej gminy, żeby miała wrażenie, że to zostało zaprojektowane w jeden spójny sposób - zaznacza wójt Kościeliska.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
komentarze
ania28.11.2022, 11:53
no ładnie wygląda tylko brak zabezpieczenia od ziemi ...to po zimie już tak nie będzie wyglądało. A czemu nie zastosowali nawet kostki brukowej tak do 10 cm na każdym słupie? niby profesjonaliści budowali ale zaleciało amatorszczyzną i niedoświadczonym architektem...heee
Jasiek28.11.2022, 10:18
Oby wandale nie poniszczył i nie popisali. Aby służyły nam jak najdłużej.
Aaaa27.11.2022, 18:12
To jest miś na miarę naszych możliwości,lubu dubu niech żyje nam prezes naszego klubu, niech żyje nam.ile ten ,, Miś" kasy kosztował?
Aaaa27.11.2022, 17:24
To jest miś na miarę naszych możliwości,lubu dubu niech żyje nam prezes naszego klubu, niech żyje nam.ile ten ,, Miś" kasy kosztował?
Jadwiga27.11.2022, 12:54
Bardzo ładne!!
Ania27.11.2022, 11:32
Z wyglądu przypomina paśnik dla zwierząt
Ania27.11.2022, 11:31
Z wyglądu przypomina paśnik dla zwierząt
Ania27.11.2022, 11:31
Z wyglądu przypomina paśnik dla zwierząt
202227.11.2022, 11:04
kielo
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl