02.12.2022, 20:24 | czytano: 2462

Gmina Poronin wchodzi na giełdę

zdj. Marcin Szkodziński
PORONIN. Białe Certyfikaty, które gmina pozyskała za inwestycje pro-ekologiczne to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na kolejne inwestycje.
Inwestycje mające na celu zmniejszenie zużywanej energii sprawią, że gmina Poronin zarobi podwójnie. Nie tylko zużyje mniej energii, ale także zarobi na sprzedaży certyfikatów.
- Mamy tzw. Białe Certyfikaty. Wynikają one z inwestycji pro-ekologicznych, które prowadziliśmy w naszej gminie. To są certyfikaty TOE, czyli certyfikaty mówiące o oszczędnościach energii.

Te certyfikaty można otrzymać po wcześniejszym wystąpieniu po nie. Można też je sprzedać na giełdzie. One mają określoną wartość finansową. W tej chwili to jest kilkanaście tysięcy, ale będzie kilkadziesiąt kiedy jeszcze sfinalizujemy następne inwestycje - zaznacza Anita Żegleń, wójt gminy Poronin.

Pierwsze Białe Certyfikaty gmina otrzymała za inwestycje termomodernizacji obiektów. Kolejne certyfikaty mają być za wymianę oświetlenia.

- Teraz jesteśmy bardzo zaawansowani w inwestycji dotyczącej zmiany oświetlenia w całej gminie. Oświetlenie mamy z lat 70-tych i 80-tych. To też wygeneruje potężne oszczędności w zużyciu energii. Za to też otrzymamy certyfikat - informuje Anita Żegleń. - Przetarliśmy szlak jeśli chodzi o wymianę oświetlenia ulicznego. Kilka miesięcy trwały negocjacje z Tauronem dzierżawy opraw, które są na słupach.
Wójt zapewnia, że pieniądze, które zostaną pozyskane ze sprzedaży Białych Certyfikatów zostaną przeznaczone na kolejne inwestycje. W gminie nadal są miejsca, które potrzebują budowy oświetlenia ulicznego. W części z nich powstaną latarnie zasilane z solarów.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
luki04.12.2022, 15:29
Gmina poronin proekologiczna?? XD niby jak zmniejszyli zużycie energi ? bo w ostanich latach tylko ogolili teren GOKu z drzew i postawili masę niepotrzebnych lampek i podświetlanych gablot które stoją puste że o komplenie bezużytecznym wyświetlaczu któy stoi przy poczcie niewspomnę to ich oszczedzanie to chyba polega na zatrudnianiu kolejnych znajomków a te wszsytkie pokoje i tak juz pękają w szwach tyle jest zatrudnionych "kumotrów" że niemogą sie pomieścić w pokojach no i podnoszenie haraczu za śmieci po 100 % średnio co 2 lata takie to oszczędnosci gminy - oszczednąsci to dopiero będą jak zostanie zlikwidowany cały ten pasożtniczy urząd że o straży wiejskiej niewspomnę
Osiol03.12.2022, 10:55
A sprzedaż jednorazowa czy coroczna???
Oby koszt,, obslugi''nie był zbyt wysoki.
Przy wysokiej cenie chińskich opraw zapewnie jednorazowych plus pewnie w części kredycie(he he) pewnie regulowanej o inflację dzierżawie słupów, to nic nieznacząca kropla...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl