04.12.2022, 16:09 | czytano: 3016

Kosmiczny projekt zakopiańskiej Straży Granicznej, TOPR oraz TPN (zdjęcia)

zdj. Karpacki Oddział Straży Granicznej
Zakopiańska Placówka Straży Granicznej przy współudziale Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Centrum Interwencji Kryzysowej, a także TOPR i TPN przeprowadziła testy do projektu użycia bezzałogowych statków powietrznych do zadań realizowanych przez jednostkę.
Działania przeprowadzano w rejonie Kasprowego Wierchu oraz Żabiej Czuby, w ramach krajowego Programu Kosmicznego na lata 2021-2026, realizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii.
Placówka Straży Granicznej w Zakopanem administruje odcinek granicy państwowej o łącznej długości 206 km 290 m. Na odcinku ok.12,6 km granica państwowa z Republiką Słowacji biegnie granią Tatr Wysokich, a na odcinku prawie 7 km przebiega granią Tatr Zachodnich. Odcinki te w większości biegną w miejscach trudno dostępnych, a także poza szlakami turystycznymi.

"Biorąc pod uwagę zdobyte w trakcie testów doświadczenia oraz mając na uwadze ukształtowanie ochranianego odcinka granicy państwowej można przypuszczać, że ciekawą alternatywą dla przeglądu oznakowania granicy państwowej jest realizowanie go przy pomocy BSP, w szczególności biorąc pod uwagę możliwość dokonywania szczegółowej kontroli odcinków trudno dostępnych, biegnących m in. w Tatrach Wysokich. Można także przyjąć, że w przyszłości BSP może stać się rozwiązaniem pomocniczym w realizacji zadania związanego z okresową kontrolą znaków granicznych i być może pozwoli ograniczyć do minimum zaangażowanie niezbędnych sił i środków przy szybkiej kontroli terenu bezpośrednio przyległego do granicy państwowej. Ponadto, dodatkowym atutem byłaby możliwość bieżącej aktualizacji map oraz dokumentacji geodezyjnej terenów przygranicznych" - komentuje Straż Graniczna.

opr.s/ zdj. KaOSG
Może Cię zainteresować
komentarze
mądry04.12.2022, 19:53
wolno tam latać dronami ?
PiterQ04.12.2022, 19:50
Ale oprócz tego, że sobie jakiś fachura polatał dronem i patrzyli na to ludzie z SG, TPN i TOPR, to co to ma wspólnego z badaniami kosmicznymi (chyba że chodzi o komiczne)? I co to znaczy że "być może pozwoli ograniczyć do minimum zaangażowanie niezbędnych sił i środków przy szybkiej kontroli terenu bezpośrednio przyległego do granicy państwowej". To Straż Graniczna jeszcze nie ma dronów???
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl