06.12.2022, 09:00 | czytano: 3994

Sztuka jest czynem. Nie kontemplacją - nowe skrzydło Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina uroczyście otwarte (zdjęcia)

Fot. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. „Sztuka jest czynem. Nie kontemplacją. Nie trzeba pytać, co z tego będzie - trzeba czynić z całą pasją, a będzie dzieło sztuki” - cytowała w swoim wystąpieniu słowa Stanisława Witkiewicza dyrektorka Państwowej Szkoły Muzycznej, Marta Łapczyńska. W poniedziałkowe popołudnie odbyła się uroczystość otwarcia nowego skrzydła placówki.
Starania o modernizację rozpoczęły się w 2012 roku i trwały do 2021, kiedy to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dało projektowi zielone światło. Prace trwały 11 miesięcy - od września 2021 roku do sierpnia 2022. Dokładny koszt inwestycji, sfinansowanej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to 4 miliony 999 tysięcy 512 złotych. PSM zyskała 745 metrów kwadratowych powierzchni, którą wykorzystano m.in. na salę kameralną, sale lekcyjne, świetlicę i szatnię. Budynki połączone zostały przeszkloną przewiązką, co udrożniło komunikację i - jak podkreśla Marta Łapczyńska - symbolicznie połączyło historię ze współczesnością. - To ostatni etap trwającego ponad 20 lat procesu budowy najnowocześniejszej szkoły muzycznej na Podhalu - mówi dyrektorka.
Nowy budynek oddano do użytku już 11 października, w poniedziałek natomiast miało miejsce jego oficjalne otwarcie w obecności ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Najpierw przecięcie wstęgi m.in. przez Glińskiego, poświęcenie przez ks. Zbigniewa Płachtę i zwiedzanie obiektu w towarzystwie parlamentarzystów, urzędników wojewódzkich i samorządowców, potem część oficjalna w auli, w której nie zabrakło też rodziców i uczniów.

- Każda szkoła ma dwa zasadnicze wymiary - materialny i edukacyjny. Pierwszy jest o tyle ważny, o ile pozostaje czytelnym znakiem drugiego. Rozwój szkoły, w tym także fizyczny, jest naturalną konsekwencją realizowanej przez nią misji. A to z kolei ściśle wiąże się z profilem kształcenia. Naszą misją jest rozwijanie talentu muzycznego i wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży. W szkole noszącej godne imię Fryderyka Szopena, każdego ucznia traktujemy jako zobowiązanie względem polskiej kultury, którą być może będzie w przyszłości znacząco współtworzył, jak to miało i nadal ma miejsce w przypadku wielu naszych znakomitych absolwentów. To właśnie ze względu na wartość i znaczenie twórczego dzieła, dokonującego się w tych murach, kolejni dyrektorzy, do których grona mam zaszczyt dołączyć, podejmowali starania o stworzenie coraz lepszych warunków kształcenia. Rozwój fizycznej tkanki szkoły winien być zewnętrznym znakiem jakości realizacji jej podstawowego powołania, którym jest kształcenie i wychowanie. Jej blisko 80-letnia historia, naznaczona nieustannym rozwojem, pozwala nam dziś w pełni utożsamić się z przesłaniem, które Stanisław Witkiewicz wyraził następująco: „Sztuka jest czynem. Nie kontemplacją. Nie trzeba pytać, co z tego będzie. Trzeba czynić z całą pasją, a będzie dzieło sztuki”. Mamy głęboką nadzieję, że tak właśnie jest i będzie w przypadku naszej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu - mówiła w swoim wystąpieniu Marta Łapczyńska.

Po nim przyszła pora na uroczyste podziękowania. Na scenie od dyrektorki szkoły odbierali je: wicepremier Gliński, posłanka Anna Paluch, główny architekt Wojciech Głowacki, budowniczowie - Wojciech Buńda i Maciej Walkosz z firmy Gut Wierchowy, inspektorzy nadzorujący budowę - Konrad Stolarz i Marcin Janocha, Anna i Marcin Ozorowscy, którzy przygotowali okolicznościowy folder i wystawę, a także Jarosław Haber - wykonawca profesjonalnych zdjęć nowej części budynku.

Sama Marta Łapczyńska została z kolei uhonorowana nagrodą za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej, przyznaną przez Zdzisława Bujanowskiego - dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej.

Potem były liczne wystąpienia, gratulacje, życzenia, podziękowania, prezenty i kwiaty. Od starostwa na przykład szkoła dostała obraz Matki Boskiej Ludźmierskiej, a wicepremier - od nowotarskiego samorządu - kosz oscypków, wraz zaproszeniem do odwiedzenia nowego nowotarskiego Miejskiego Centrum Kultury. - Przez żołądek do serca - zażartował burmistrz Grzegorz Watycha. - Tak przedświątecznie proszę przyjąć od nas ten upominek, który, myślę, że będzie przypominał, że warto do Nowego Targu po drodze do Zakopanego zaglądnąć i zapoznać się z tym, co Nowy Targ ma do zaoferowania.

Poniedziałkową uroczystość zakończył koncert Big Bandu szkoły muzycznej pod batutą Marty Łapczyńskiej.
Otwarcie nowego skrzydła było też okazją do przypomnienia historii placówki, którą w stolicy Podhala uruchomiono 1 czerwca 1945 roku - wówczas mieściła się ona przy ul. Szaflarskiej 4. Historia ta trafiła do okolicznościowego folderu, przygotowanego przez Annę i Marcina Ozorowskich.

Tekst w całości - poniżej.

„Pokora oraz szacunek wobec długiej i bogatej historii Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu towarzyszy każdej stawianej literze tego tekstu. Tradycja pedagogiczna oraz działalność koncertowa nieustannie emanuje z tego wyjątkowego miejsca, które skupia w sobie najwyższe duchowe ambicje oraz cele edukacji muzycznej. Pierwsza siedziba Szkoły Muzycznej mieściła się w kamienicy przy ul. Szaflarskiej 4, a jej uroczyste otwarcie odbyło się 1 czerwca 1945 roku. Fortepian, skrzypce i organy oraz edukacja w zakresie teorii muzycznej to były pierwsze obszary kształcenia artystycznego w Nowym Targu. Rok później - dokładnie 24 listopada 1946 roku - nastąpiło nadanie imienia placówce, której patronem został Fryderyk Chopin. Aktywne uczestnictwo społeczności szkolnej w życiu kulturalno-muzycznym miasta oraz wytrwałe dążenie do popularyzacji sztuki muzycznej zaowocowało otrzymaniem nowego budynku przy ul. Parkowej 12, a w październiku 1969 roku nastąpiło przeniesienie zajęć edukacyjnych do tej nowej lokalizacji. W tym samym okresie szkoła otrzymała pomieszczenia dla dwóch filii - w Szczawnicy oraz Rabce-Zdroju. Zaangażowanie kadry pedagogicznej oraz coraz lepsze efekty edukacyjne zmierzały konsekwentnie w kierunku rozszerzenia zakresu i poziomu kształcenia o szkołę muzyczną II stopnia, co nastąpiło ostatecznie po otrzymaniu dodatkowych 11 sal lekcyjnych w budynku przy ul. Krótkiej 2. Jednak marzeniem kilku pokoleń pedagogów i artystów było zaistnienie nowego budynku, który mieściłby oba stopnie szkolnictwa muzycznego oraz odpowiadałby na potrzeby kulturalne mieszkańców. Ten długoletni proces utworzenia nowej szkoły - zapoczątkowany już przez dyrektora Jana Szostka - został zwieńczony dzięki wytężonej pracy dyrektora Stanisława Rakoczego oraz dzięki wsparciu wielu innych osób, których godzi się nazwać najwierniejszymi miłośnikami muzyki. I tak w 2004 roku, po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie parteru oraz części pierwszego piętra nowego budynku, nastąpiła wytęskniona przeprowadzka. Wizytówką tego pięknego obiektu jest sala koncertowa, posiadająca 280 miejsc dla melomanów, a także - nieco mniejsza - sala kameralna. Obie te sale dysponują profesjonalną akustyką, zapewniającą nie tylko komfort pracy nauczycieli z uczniami, ale także komfort kontaktu artystów ze słuchaczami.

W roku 2021 otworzył się nowy rozdział w historii Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu. Wówczas, w wyniku kilkuletnich starań dyrektor Marty Łapczyńskiej oraz pozytywnej decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego w sprawie rozbudowy infrastruktury szkolnej, rozpoczął się intensywny proces metamorfozy lewego skrzydła budynku. Rozbudowa szkoły była de facto budową zupełnie nowej przestrzeni, w której znajdują się 22 pomieszczenia - w tym świetlica, szatnia, 11 nowoczesnych sal lekcyjnych oraz aula kameralna, mieszcząca 50 osób. Budynek został oddany do użytku w dniu 11 października 2022 roku, a jego uroczyste otwarcie upamiętnia dzień 5 grudnia 2022 roku. I choć o świetności szkoły świadczy najwyraźniej samo życie muzyczne, które tworzą pedagodzy i uczniowie, to okazałość współczesnego budynku dodatkowo potwierdza wartość, jaką posiada muzyka we wrażliwości człowieka zdolnego do głębokich wzruszeń”.

p/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Ogon nie skrzydło06.12.2022, 17:48
Żałosna Błazenada
POLAK06.12.2022, 16:19
ciut ciut bliżej i palucha by sobie obcięli
NARODOWA06.12.2022, 16:17
I śpiewaczka lub pieśniarka w szkole muzycznej to obowiazek
scissors06.12.2022, 15:40
A Pani Jagny nie zaprosili?Pewnie sama przyjdzie i będzie szukać,,dziury w całym"No i zabrakło jeszcze murarzy,tynkarzy,malarzy,i Pani Gieni.
ferdek06.12.2022, 14:11
Odczepcie się od gwiazdy Pienin, przecież ona trenuje operowanie nożyczkami. Może się przydać po wyborach. Będzie krawcową lub fryzjerką.
e206.12.2022, 12:48
Posłanka Anna Paluch znowu będzie tematem na kabaret!!!
Podatnik06.12.2022, 12:43
Włada pisowska potrafi z tak małej inwestycji zrobić rozgłos.
Przecież to jest tylko skrzydło budynku a nie najwyższy wieżowiec świata
Cyc Malina06.12.2022, 12:23
Boję się w domu otworzyć lodówkę, bo posłanka Paluch wpadnie na otwarcie aby mi wstęgę przeciąć ;)
FK06.12.2022, 11:41
Pani Paluch wciśnie się na każdą imprezę...
góral06.12.2022, 11:11
Zwróćcie uwagę ile nożyczek naszykowali. Chyna z 40 sztuk. Widać ile darmozjadów jest na naszym utrzymaniu
Góral z tater06.12.2022, 11:07
Tyle ludu do jednej małej wstęgi że aż miejsca w framudze brakuje. Do przecinania wstęgi to wszystkie dormozjady chętne. Wstęgi to powinni przecinać mieszkańcy i przedsiębiorcy którzy swą ciężką pracą na to zapracowali. Ale później przyjedzie taka jedna z Krościenka i taki jeden ze Stolycy i twierdzi że są tacy wspaniali bo nam dali pieniążki na obiekt.
Banda darmozjadów
mhm06.12.2022, 10:34
Oczywiście gwiazda z Krościenka od przecinania wstęg wszelakich musiała być...
Osiol06.12.2022, 09:55
O krwawicy podatników czy przedsiebiorcow a pomijanych w chwilach otwarc....
To jak w zarcie
Woźnica wjeżdża na osiedle i krzyczy
-wungiel zech przywiózł... Wungiel zech przywiózł...
Na co koń się odwraca i mowi
-ty żeś przywiózł ty żeś przywiózł
piotrek06.12.2022, 09:53
siedzą sobie dwa jaśki i nie wiedzą co jest grane ...
Grażyna Mikołajska06.12.2022, 09:17
Na zdjęciu nr 12 pani posłanka Paluch dumnie reprezentuje flagę Monako
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl