11.12.2022, 13:41 | czytano: 1856

Przedświąteczne święto gór, czyli 18. Moc Gór Festiwal w Zakopanem

zdj. mat. prasowy
Tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia będzie można połączyć wypad w Tatry z oglądnięciem ciekawych prelekcji i górskich filmów z całego świata. Jednym z gości festiwalu Moc Gór w Zakopanem jest legenda światowego alpinizmu, Słoweniec Silvo Karo, na scenie zagoszczą też opowieści o K2 i zjazdach z ośmiotysięczników oraz pokonywaniu najtrudniejszych narciarskich linii w Tatrach.
Kameralne spotkania z ciekawymi gośćmi i zestaw świetnych filmów górskich – to wszystko zaplanowano na trzy dni, od 16 do 18 grudnia. Znakomite warunki do takich spotkań gwarantują wnętrza Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem.
Prezentację gości trzeba zacząć od Silvo Karo, który trzy tygodnie temu otrzymał nagrodę Złotego Czekana za całokształt działalności. Słoweniec opowie o swoich niesamowitych wspinaczkach na ścianach Karakorum, w Patagonii oraz w rodzimych Alpach Julijskich. O swoim wejściu na K2, na którym stanęła jako druga, po Wandzie Rutkiewicz, Polka, opowie Monika Witkowska, a o swoich tegorocznych zjazdach narciarskich z gigantów w Karakorum – Broad Peaka i Gasherbruma II, Bartek Ziemski, przedstawiciel najmłodszego pokolenia polskich alpinistów. Interesująco zapowiada się rozmowa ze skialpinistami, którzy dokonywali najtrudniejszych tatrzańskich zjazdów. Słowackie środowisko będzie reprezentował Miroslav Peťo, a polskie – autor ekstremalnych linii po naszej stronie Tatr – Piotr Konopka.

Monika Witkowska na K2

Przed zimowym sezonem z pewnością wiele osób szuka wiedzy praktycznej. W sobotę Maciek Ciesielski opowie o technikach i patentach wykorzystywanych we wspinaczce big-wallowej i alpejskiej w stylu „light and fast”. Anna Figura przekaże dużą dawkę porad w trakcie prelekcji z okazji zakopiańskiej premiery jej książki „Skitury – kompletny narciarski podręcznik”. Temat turystyki narciarskiej w polskich górach rozwinie też Wojtek Szatkowski, a o wspinaczce lodowej będzie traktować wystąpienie Gilberto Merlante.

Istotną częścią festiwalu, który kiedyś nosił nazwę Spotkania z Filmem Górskim, są projekcje filmowe. Do kolejnej edycji międzynarodowego konkursu filmowego zakwalifikowały się 22 obrazy, w tym 6 autorstwa polskich reżyserów. W jury zasiądą dr Mirella Kurkowska, Maciej Jabłoński, Piotr Pustelnik i Dariusz Załuski. Na ekranie pojawią się zarówno uznane i nagradzane już produkcje, jak i te, które dopiero debiutują na festiwalach. Górscy kinomani zainteresowani tematem będą mogli obejrzeć filmy, w których występują tak znane osobistości górskiego świata jak Leo Houlding, Gerlinde Kaltenbrunner, Roger Schäli czy Tom Randall. Polskie obrazy to nie tylko nagradzane już na innych festiwalach „Droga” czy „Śniła mi się połonina”, ale także ciekawie zapowiadające się „Zniknięcie Janusza Klarnera” czy „Portrety Wojenne. Kobiety – Helena Marusarzówna”.

Wejściówka na jeden dzień kosztuje 19 zł, a karnet na całość festiwalu – 50 zł. Więcej informacji, w tym kompletna lista filmów i szczegółowy program festiwalu na www.mocgor.pl

mat. prasowy, opr. s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl