19.12.2022, 19:36 | czytano: 2141

2023 rokiem Wojciecha Doruli i powstańców styczniowych z Podhala

Arch. Podhale24.pl
22 grudnia Rada Powiatu Tatrzańskiego podejmie uchwałę w sprawie ustanowienia 2023 roku w powiecie tatrzańskim „Rokiem Wojciecha Doruli oraz innych uczestników Powstania Styczniowego z Podhala”.
Przez lata historycy badający przebieg Powstania Styczniowego nie mieli świadomości uczestnictwa w nim mieszkańców Podhala. Dziś wiadomo, że o wolność Polski w jednym z najważniejszych narodowych zrywów walczyli Jacenty Jakubiec, Klemens Miętus, Wojciech Dorula oraz Jan Ciszek. Na cmentarzu w Poroninie Związek Podhala odsłonił symboliczną mogiłę jednego z nich - Wojciecha Doruli.
Dorula dla Podhala zasłużył się nie tylko walką o niepodległość. Uczeń Romana Andrusikiewicza, zakopiańskiego pedagoga i kompozytora, po powrocie z powstania wznowił naukę, a następnie poświęcił się kształceniu innych otwierając w Białce pierwszą szkołę.

- Narody tracąc pamięć, tracą życie. To wielka rzecz, że jako społeczność lokalna, poprzez związek, który tych najaktywniejszych skupia, potraficie skupiać społeczną pamięć wobec tych rzeczy najważniejszych. To są sprawy nie do przecenienia. Polska to jest wielka sprawa.Polska była w tych, którzy dla niej pracowali, którzy o nią walczyli, jest w naszych sercach, ale czy będzie w przyszłości? Warto, żeby była w sercach następnych pokoleń a takie symbole pozwalają pamiętać - mówił w 2019 roku starosta Piotr Bąk dziękując za przywrócenie pamięci o Wojciechu Doruli.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Hania21.12.2022, 09:36
Historię piszą "Prawdziwi Ludzie", ludzie z krwi i kości, nasi przodkowie. My Górale mamy być z czego dumni. Pielęgnujmy pamięć o ludziach odważnych i prawych, mocnych swą niezłomną wiarą, niosących kaganek oświaty oraz polskości. Takim człowiekiem był m.in. Wojciech Dorula. Jego prawdziwy grób jest na cmentarzu parafialnym w Białce Tatrzańskiej. Byłoby pięknie, aby z tej okazji Gmina i szkoła w Białce objęły swym patronatem właśnie to miejsce. Wszak to Wojciech Dorula był jej pierwszym nauczycielem i Kierownikiem. Był prekursorem edukacji szkolnej w Białce. Zbudował solidne fundament do jej dalszego rozwoju i całej naszej społeczności. Kronika szkoły, jaką założył, opisując w niej burzliwe jej dzieje, to prawdziwa kopalnia wiedzy o tamtych, jakże ciężkich czasach. Całe jego życie i treści zawarte w kronice to gotowy scenariusz na bardzo ciekawy film. Uczył i wychowywał naszych Przodków przez prawie 40 lat. Walczył o niepodległość i kształtował naszą tożsamość narodową. Zmarł w 1917 roku w przeddzień jej uzyskania. A może w 2023 odsłonimy w Szkole tablicę poświęconą pamięci Wojciecha Doruli?
Ryszard21.12.2022, 08:39
Dorula Wojciech był również społecznikiem. Dobitny wyraz dał temu proboszcz parafii Białczańskiej pisząc stosowne podziękowanie które przetrwało w oryginale do dnia dzisiejszego.
Syn Wojciecha Doruli -Władysław Dorula był znanym w Krakowie spikerem radiowym mającym swój program w gwarze góralskiej o Podhalu. Także jak ojciec był nauczycielem. Jego wnuki i prawnuki pielęgnując tradycję rodzinną poświęciły się rónież zawodowi nauczycielskiemu .Wojciech Dorula oprócz nauczania był także organistą w białczańskim kościele.
Pod20.12.2022, 13:57
Prawdziwy grób jest w Białce Tatrzańskiej... ile można powtarzac?
może nie zadziałać20.12.2022, 06:44
Wybory samorządowe są przesunięte na wiosnę 2024 roku.
Joanna20.12.2022, 05:56
Zajmijcie się konkretnymi sprawami a nie nieistotnymi badziewiami.
Rak20.12.2022, 00:48
A kiedy będą wspomnienia o rzezi wołyńskiej, chyba że to temat nie na czasie i nie poprawny politycznie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl