30.12.2022, 13:41 | czytano: 3179

Seniorka oszukana metodą "na policjanta". Straciła blisko 90 tysięcy zł

zdj. ilustracyjne/ Podhale24
74-letnia mieszkanka Szczawnicy odebrała telefon od mężczyzny, który podał się za policjanta i poinformował ją o "tajnej akcji prowadzonej przeciwko hakerom, którzy włamują się na konta bankowe i kradną pieniądze". Aby ułatwić kobiecie dotarcie do banku oszust zamówił taksówkę w dwie strony. Seniorka podała oszustom dane do logowania do bankowości internetowej i straciła ponad 88 tysięcy złotych.
Do zdarzenia doszło na początku grudnia. Około godziny 9, na telefon stacjonarny 74-letniej mieszkanki Szczawnicy zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako policjant z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Mężczyzna w rozmowie przekazał seniorce, że na terenie Polski grasuje grupa przestępcza, która włamuje się na konta bankowe i kradnie pieniądze. W celu zabezpieczenia swoich pieniędzy nakazał kobiecie przelanie swoich oszczędności na wskazany przez niego rachunek bankowy, a w tytule przelewu miała wpisać „elewacja tynkowa”. Oszust przekonał kobietę, aby nikogo nie informowała o wykonaniu przelewu, bo prowadzona przez niego akcja jest tajna i kobieta straci swoje pieniądze. Wystraszona 74-latka przekazała „policjantowi”, że mieszka daleko od banku, nie ma własnego samochodu i nie ma jak dostać się do placówki.
"Zatroskany" oszust zamówił jej pod dom taksówkę, którą pojechała do banku, gdzie uzyskała dostęp do bankowości internetowej. Następnie również taksówką mieszkanka Szczawnicy wróciła do domu. Myśląc, że „ratuje” swoje pieniądze, przekazała oszustom dane do logowania do bankowości internetowej i straciła ponad 88 tysięcy złotych. W poniedziałek kobieta zadzwoniła do Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, gdzie podczas rozmowy z prawdziwym policjantem dowiedziała się, że została oszukana metodą „na policjanta”. Następnie o całym zdarzeniu poinformowała policjantów z Komisariatu Policji w Szczawnicy, którzy obecnie prowadzą czynności w sprawie oszustwa.

Policja przestrzega przed kontaktem z osobami nieznajomymi:

"Seniorze! Nie przekazuj osobom obcym informacji o posiadanych oszczędnościach. Pamiętaj! Policja nigdy nie prosi o przekazanie/przelanie na wskazane konto pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Ponadto funkcjonariusze nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych „tajnych akcjach policyjnych". Nie daj się oszukać!"

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu
Może Cię zainteresować
komentarze
Nt30.12.2022, 16:19
A może dać nowa ustawę nakazującą by każdy pracownik banku zatwierdził przelew dopiero za potwierdzeniem kogoś z rodziny? Albo weryfikować każdą taka transakcje osób starszych i pytać o wszystko zanim potwierdzić?
Nt30.12.2022, 16:19
A może dać nowa ustawę nakazującą by każdy pracownik banku zatwierdził przelew dopiero za potwierdzeniem kogoś z rodziny? Albo weryfikować każdą taka transakcje osób starszych i pytać o wszystko zanim potwierdzić?
Milioner30.12.2022, 16:02
Czemuś głupi?-boś biedny! Czemuś biedny?-boś głupi!
wilk30.12.2022, 13:52
stara naiwna. Podobnie da się ustawić w nadchodzących wyborach
mądry30.12.2022, 13:47
ludzie się nigdy nie nauczą
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl