29.01.2023, 11:16 | czytano: 6177

Turyści zdobywają Gubałówkę. Z trudem. (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. Turyści szlak na Gubałówkę traktują jak przedłużenie Krupówek. Często kończy się to upadkiem, lub podciąganiem się na płocie.
Wejście na Gubałówkę znajdujące się wzdłuż kolei linowo-terenowej miejscami jest bardzo strome. Już na początku trasy przy dolnej stacji widnieje informacja, że szlak nie jest utrzymywany zimą. Jest też piktogram informujący o zakazie jazdy na sankach. Oczywiście turyści kompletnie ignorują te informacje.
Podejście w najbardziej stromych miejscach przypomina górską wspinaczkę. Dobrze, że jest ogrodzenie z siatki, a po drugiej stronie wyznaczonego szlaku lina oraz tyczki. Dzięki tym konstrukcjom turyści podciągają się, lub próbują iść dalej na czworakach.

Droga w dół sprawia jeszcze więcej problemów. Turyści próbują zjeżdżać na butach lub siadając. Część osób decyduje się zjeżdżać na sankach lub jabłuszkach stwarzając zagrożenie dla osób podchodzących. Zaledwie cztery osoby na ponad 100, które spotkaliśmy na szlaku zdecydowały się nałożyć na buty raczki, które ułatwiają chodzenie po śliskiej nawierzchni. Część osób, które podchodziły pod górę nie tylko nie miały raczków, ale także butów zimowych, tylko letnie adidasy.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl