09.02.2023, 15:27 | czytano: 6806

Odśnieżają drogę do Morskiego Oka. Lawiniska na szlaku pozostaną (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński
Śnieg, który z lawinami zjechał na szlak prowadzący z Włosienicy do schroniska przy Morskim Oku zostanie. Usunięte zostaną gałęzie i konary drzew, aby turyści mogli bezpiecznie przejść szlakiem.
Na drodze do Morskiego Oka trwają prace porządkowe. Na szlaku pomiędzy parkingiem na Palenicy Białczańskiej, a Włosienicą, czyli miejscem gdzie mają górny postój zaprzęgi konne pracują duże pługi z wirnikami śnieżnymi.
- Na odcinku Palenica Białczańska - Włosienica dwa pługi wirnikowe na zlecenie Starostwa Tatrzańskiego poszerzają i odśnieżają drogę. W trakcie zamknięcia nikt tu nie odśnieżał i tego śniegu jest naprawdę dużo - mówi Grzegorz Bryniarski z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Pomiędzy Włosienicą, a schroniskiem przy Morskim Oku ekipy z piłami łańcuchowymi oczyszczają szlaki z naniesionych wraz ze śniegiem konarami, a nawet całymi drzewami. Śnieg ma pozostać.

- Szlak został zasypany w czterech miejscach przez cztery lawiny. Miejscami są 2-3 mety śniegu, a w innych miejscach jest nawet 5-6 m. Turyści będą szli po lawinisku. Na lawinisku w Żlebie Żandarmerii gdzie jest bardzo dużo śniegu zostały wbite tyczki, żeby przejść przez to lawinisko – informuje Grzegorz Bryniarski.

Pracownicy TPN zaznaczają, że mimo iż szlak został otwarty, to w dalszym ciągu jest zagrożenie lawinowe. To, że droga ponownie została udostępniona nie oznacza, że jest tam całkowicie bezpiecznie.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
Zbooj10.02.2023, 08:57
No i fajnie. Słońca już więcej na niebie, to będzie można się wybrać na szybki spacer - nacieszyć życiem, zdrowiem a nie słuchać i czytać narzekania ludzi.
Kloss09.02.2023, 17:38
U nas w Polsce zawsze na opak , co tam ludzie kasa się liczy byle zarobić jak najwięcej w schroniskach, furmanki itp.
stwarzacie zagrożenie -samobójcy wykorzystają to p09.02.2023, 16:36
Drogi w mieście chłopcy odśnieżajcie i chodniki , by mieszkańcy i goście mieli gdzie bezpiecznie chodzić do pracy. Droga do Morskiego Oka to 20 w kolejności do odśnieżania !!!/.../ Przecież chyba obowiązuje jakiś plan / harmonogram kolejności odśnieżania miasta?? Jak go nie ma to jeszcze gorzej o was świadczy c... .Ośnieżając tą drogę szykujecie drogę dla samobójców , którzy o tej porze nie powinni tam chodzić !!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl