10.02.2023, 16:56 | czytano: 3423

Na liście zadań przyjętych do małopolskiego BO znalazły się propozycje dla Podhalan

zdj. ilustracyjne/ Podhale24
234 zadań zgłosili Małopolanie do 6. edycji Budżetu Obywatelskiego WM. Z tej puli 198 projektów wstępnie zakwalifikowano do głosowania. Wśród nich są koncerty w nowotarskim MCK, zajęcia sportowe, obozy szkoleniowe, promocja ekologii czy turystyki, a nawet doposażenie zakopiańskiego szpitala.
Lista nie jest ostateczna, bo autorzy odrzuconych zadań mogą się odwołać od oceny urzędników - mają na to czas do 17 lutego br.

- Cieszę się, że wśród zgłoszonych pomysłów jest wiele inicjatyw, które pomogą zmienić nasz region na lepszy. Na zwycięskie zadania przeznaczamy aż 14 mln złotych! To rekordowa kwota przekazana na ten cel do tej pory - mówi Iwona Gibas, członek zarządu województwa.

Różnorodność projektów zgłoszonych w obecnej edycji budżetu obywatelskiego jest wyjątkowo duża. Przeważają projekty miękkie - warsztaty, festiwale, zajęcia edukacyjne, ale nie brakuje także zadań inwestycyjnych – takich jak budowa chodnika czy przejść dla pieszych.
Koncerty i imprezy regionalne

Wśród przyjętych pomysłów jest projekt "Gwiazdy koncertują w Mieście Nowy Targ". Zadanie dotyczy organizacji dwóch koncertów w sali koncertowej w MCK. "Realizacja zadania ma na celu wzbogacenie wydarzeń kulturalnych w Mieście i jest odpowiedzią na potrzebę mieszkańców całego Podhala oraz turystów, licznie odwiedzających Nowy Targ i okolice w miesiącach letnich, na zapewnienie kulturalnej rozrywki w godzinach wieczornych. Zostanie zapewniona możliwość spędzania czasu wolnego w gronie znajomych w sposób kulturalny oraz zapewniający rozrywkę na wysokim poziomie. Wszyscy mieszkańcy Nowego Targu oraz turyści bez podziału na płeć oraz wiek. Sala koncertowa MCKu może pomieścić 500 osób, wiec koncerty w ciągu dwóch dni będzie mogło zobaczyć około 1000 osób" - napisano w uzasadnieniu. Projekt wyceniono na 100 tys. zł a same koncerty miałyby być zorganizowane latem przyszłego roku.

Projekt skierowany m, in. do mieszkańców powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, który "przyczyni się do upowszechnienia i utrwalenia kultury subregionów góralskich i lachowskich" nosi tytuł "Edukacja Kulturalna Łukiem Karpat". Przewiduje się organizację wyjazdów na koncerty, konkursy, imprezy regionalne, na których uczestnicy warsztatów będą mogli zaprezentować swoje umiejętności, jak również zapoznać się z kulturą innych regionów. Kwota 700 tys.

"5. największa góralska Majówka w Polsce dla Ojca Świętego Jana Pawła II 5" - tytuł zadania mówi wszystko. Chodzi o wydarzenie, które ma upamiętnić Jana Pawła II oraz zachęcić do wspólnego świętowania. "Po raz kolejny wydarzenie będzie okazją do wspólnej modlitwy podczas nabożeństwa majowego, śpiewu ulubionych pieśni Ojca Świętego, a także do lepszego poznania jego przesłania i twórczości. Łącząca wiele pokoleń znana kapela góralska „Mała Armia Janosika” z Raby Wyżnej zapewni oprawę muzyczną wydarzenia oraz zagra po nabożeństwie dedykowany Janowi Pawłowi II koncert ze specjalnie przygotowaną na ten cel aranżacją utworów. Zorganizowane na wysokim poziomie wydarzenie będzie okazją do wspólnego świętowania dostarczy wielu wzruszeń, przeżyć duchowych i doznań kulturalnych. Z uwagi na charakter planowanego działania (wydarzenie kulturalno – religijne z elementami regionalnej tradycji) adresatami zadania będą bez względu na grupę wiekową wszyscy mieszkańcy subregionu podhalańskiego. Zadanie będzie realizowane na terenie miasta Rabka-Zdrój w muszli koncertowej. (kwota 100 tys. zł).

"W duecie zawsze raźniej" - to cykl koncertów i warsztaty edukacyjne. Na zadanie składać się będzie cykl sześciu koncertów, popularyzujących formację duetu fortepianowego oraz warsztaty edukacyjne, podczas których uczestnicy będą mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i uzyskania wskazówek do dalszego rozwoju muzycznego. Omawiana będzie rola współpracy między muzykami oraz opracowane zostaną zaproponowane przez uczestników kompozycje. Realizacja zadania, zakłada wykazanie potrzeby partnerstwa w muzyce oraz nawiązywania współpracy społecznej. Zadanie przeznaczone m. in. dla mieszkańców powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego (kwota 57 tys.)

Piłka nożna

"Futbolowe Żaki" - to wsparcie dla klubów sportowych, które szkolą najmłodszych adeptów piłki nożnej w grupach żak i skrzat (dzieci w wieku 5-8 lat). Chodzi m. in. o wyposażenie klubów w sprzęt - bramki „żakowskie” oraz „skrzatowskie”, a także piłki dostosowane do kategorii wiekowej. Na zakończenie zostaną zorganizowane turnieje ogólnodostępne. Dzieci w wieku 5-8 lat uprawiające piłkę nożną w kategorii Skrzat, Żak oraz kluby sportowe prowadzące taką działalność szkoleniową. W powiecie nowotarskim wzięto pod uwagę gminy: Lipnica Wielka, Nowy Targ, Szaflary, Łapsze Niżne, Raba Wyżna, Rabka- Zdrój, Ochotnica Dolna, Czorsztyn, a w tatrzańskim - Bukowinę Tatrzańska i Zakopane. Kwota - 700 tys.

"Podhale na Sportowo" - to zadanie polega na wsparciu szkółek oraz klubów sportowych prowadzących doskonalenie gry w piłkę nożną, biorących udział w zorganizowanej rywalizacji sportowej. Wsparcie polega na doposażeniu w brakujący, a niezbędny sprzęt sportowy (stroje, dresy, ortaliony, drobny sprzęt sportowy) dla lepszego funkcjonowania klubów w obu podhalańskich powiatach (100 tys. zł).

"Kocham Piłkę - Region Małopolska Południowa" - kolejne wsparcie szkółek oraz klubów sportowych z gmin Ochotnica Dolna, Czorsztyn, Nowy Targ (100 tys. zł). Podobnie jak "Góralskie Granie" i wsparcie srżetowe i odzieżowe dla zawodnikow m. in. z gminy Bukowina Tatrzańska.

"Piłkarskie Marzenia w powiecie nowotarskim" - zadanie ma na celu wzmocnienie klubów piłkarskich, "aby mogły mocniej aktywizować sportowy tryb życia, rozwijać pasję oraz pogłębiać umiejętności w zakresie piłki nożnej wśród swoich zawodników. Zadanie skierowanie dla szkółek i klubów piłkarskich szkolących w sposób ogólnodostępny dla każdego. Zadanie jest skierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów uprawiających piłkę nożną w gminach: Szaflary, Łapsze Niżne, Raba Wyżna, Rabka-Zdrój, Nowy Targ (100 tys. zł)

"Górale i Orawianie w piłkę kopią" kolejne zadanie za 100 tys. skierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów uprawiających piłkę nożną w gminach Lipnica Wielka i Nowy Targ.

"Orawa Kocha Sport " - chodzi tu m. in. o zakup profesjonalnego sprzętu sportowego. W ramach zadania klub LKS Orawa Jabłonka przeprowadzi cykl ogólnodostępnych turniejów Orawa Cup dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat. W dobie ciągle rosnących kosztów prowadzenia szkolenia tego typu działania jak zakup sprzętu i organizacja turnieju będzie dużą oszczędnością dla klubów i rodziców dzieci szkolących się w klubach. Adresatem są zawodnicy i zawodniczki z terenu gminy Jabłonka oraz całego województwa małopolskiego (kwota 65 tys. zł).

Inne dyscypliny sportowe

"Piłka ręczna" - to szkolenie oraz udział w rywalizacji sportowej, wspieranie sportu w regionie poprzez prowadzenie cyklicznego szkolenia dla dzieci, młodzieży oraz drużyn seniorskich w dyscyplinie piłka ręczna – 3 drużyn. "Realizacja zadania w proponowanym zakresie pozwoli reprezentować region na arenie ogólnopolskiej. Celem realizacji zadania będzie powstanie efektu synergicznego pomiędzy sportem profesjonalnym – seniorskim, a młodzieżowym. Ponadto realizacja zadania wpłynie również na promocję województwa, oraz umocni jego wizerunek jako tego dbającego o rozwój fizyczny i aktywność ruchową mieszkańców. W ramach zadania odbywać się będą cykliczne zajęcia sportowe – treningi dla młodych adeptów piłki ręcznej (dzieci i młodzieży) oraz ich starszych kolegów z regionu z podziałem na grupy wiekowe i płeć. W ramach zadania zostanie również zakupiony sprzęt sportowy – komplety meczowe, dofinansowany transport na zawody oraz zapewniona obsługa instruktorska, trenerska. Beneficjentami zadania są mieszkańcy regionu – dzieci, młodzież oraz dorośli" - czytamy w uzasadnieniu. Miejscem realizacji zadania będą obiekty sportowe Szkoły Podstawowej w Szaflarach, a dokładnie wielofunkcyjna nowoczesna hala sportowa (100 tys.)
Powiat tatrzański stawia na zajęcia sportowe z badmintona, siatkówki, pływania i łyżwiarstwa szybkiego. "Zadanie jest adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych zamieszkujących obszar Powiatu Tatrzańskiego Miasto Zakopane, gm. Biały Dunajec, gm. Bukowina Tatrzańska, gm. Kościelisko, gm. Poronin (100 tys.) Całoroczne zajęcia sportowe dla grupy ogółem około 120 osób będą organizowane w kilku dyscyplinach z elementami ogólnorozwojowymi i koordynacyjnymi. Wpomniane dyscypliny "charakteryzują się powszechną dostępnością i niskimi kosztami udziału, co pozwala na uczestniczenie niezależnie od sytuacji finansowej rodziny. Jednocześnie sporty te mają charakter ogólnorozwojowy, pozytywnie wpływające na kondycję i stan zdrowia osób je uprawiających".
Uczestniczące dzieci i młodzież oraz dorośli będą mieć zapewnioną opiekę wykwalifikowanych instruktorów sportowych, wstęp na obiekty, możliwość udziału w zawodach oraz dostęp do niezbędnego sprzętu sportowego.

"Pienińska Akademia Kajakarzy" - to projekt, który zakłada stworzenie możliwości uprawiania kajakarstwa górskiego dla dzieci i młodzieży z regionu Pienin pod nadzorem wykwalifikowanych trenerów. "Z naszego regionu wywodzi się wielu utytułowanych kajakarzy górskich, którzy osiągnęli sukcesy na międzynarodowych zawodach. Ta olimpijska dyscyplina wymaga jednak specjalistycznego sprzętu, który nie jest masowo dostępny. Realizacja projektu poprawi dostęp do sprzętu i zapewni przeprowadzenie treningów pod nadzorem trenerów. Bezpłatny charakter przedsięwzięcia pozwoli na masowe uczestnictwo w zajęciach dzieci i młodzieży, którzy od najmłodszych lat będą mogli zdobywać umiejętności i sprawność sportową, a także umożliwi aktywne spędzanie czasu wolnego. Program może pomóc w wyłonieniu kolejnych mistrzów świata" - argumentują pomysłodawcy. Zadanie będzie miało charakter ogólnodostępny dla wszystkich chętnych dzieci i młodzieży. Program skierowany jest do dzieci i młodzieży m. in z powiatu nowotarskiego (100 tys.zł)

"Rozwój psychofizyczny młodego pokolenie przy stole tenisowym" - to organizacja i prowadzenie sportowych zajęć dla dzieci i młodzieży powiatu nowotarskiego ze szczególnym uwzględnieniem dyscypliny jaka jest tenis stołowy. Zapowiada organizację zawodów sportowych i letniego obozu sportowo – wypoczynkowego, zakup sprzętu sportowego, udział we współzawodnictwie sportowym. Zadanie skierowane jest do dzieci i młodzieży w wieku 6 – 18 lat z terenu powiatu nowotarskiego (kwota 100 tys. zł)

Sport dla niepełnosprawnych osób

"Jestem sportowcem" - treningi, obóz i zawody specjalne dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Obozy sportowe przewidziano w Zakopanem, Nowym Targu, Poroninie, Bukowinie Tatrzańskiej i Kościelisku (600 tys.zł)

"Pełnosprawni przez sport"- to całoroczne zajęcia sportowe dla osób niepełnosprawnych na Podhalu - dla min. 40 osób. Zajęcia w grupach sprawnościowych, oparte o naukę podstawowych elementów różnych sportów zimowych i letnich, indywidualnych i zespołowych, prowadzone 2x w tygodniu po 2 godziny, przez trenerów/instruktorów sportu (100 tys. zł).

Jest także integracyjny obóz letni dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu lub zaburzeniami ogólnorozwojowymi (370 tys. zł) oraz "Niepełnosprawność - Łamiemy stereotypy" - cykl warsztatów dedykowanych osobom niepełnosprawnym, a część zadania zostanie przeprowadzona dla uczęszczających do lokalnych szkół, w celu wzmocnienia ich empatii względem osób starszych i niepełnosprawnych. Projektem objęte będą osoby niepełnosprawne oraz młodzież Z Nowego Targu, gmin Nowy Targ i Szaflary (kwota 98 300 zł)

Ekologia, ogrodnictwo, kwietne łąki

Bądź Eko Fanem - to projekt interdyscyplinarny, w którym połączono edukację, ekologię oraz ochronę środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie dzieciom i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym jak ważna dla zrównoważonego rozwoju jest ochrona zasobów naturalnych Ziemi (w szczególności wody, gleby i owadów zapylających) i właściwe nimi gospodarowanie, a także popularyzacja świadomości ekologicznej i wzrost liczby obywateli angażujących się w lokalne inicjatywy pro-środowiskowe w roku 2024. Grupa docelowa: dzieci i młodzież, placówki oświatowe, grupy inicjatywne, org. pozarządowe, społeczność lokalna z obszaru Małopolski. Przewidziano warsztaty edukacyjne, akcję sprzątania Małopolski, oddolne inicjatywy w obszarze ochrony środowiska, organizację pikników ekologicznych podczas których będą rozdawane sadzonki drzew liściastych, które są odporne na warunki klimatyczne, warsztaty "ogrodnicze" krótkie wykłady o wpływie roślinności, w tym drzew liściastych na zmianę jakości powietrza, stan wód gruntowych i życia w przestrzeni miejskiej, w szczególności w miejscach słabo zacienionych (kwota 700 tys. zł).

Rehabilitacja

Wojewódzki Szpital Rehabilitacji im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem postawił na "Inwestycję w przywracanie zdrowia w procesie rehabilitacji". Tu chodzi o wyposażenie w sprzęt do rehabilitacji - bieżnie, rowery 4- kończynowe, fotele do ćwiczeń kolumny, szyny, stoły, urządzenia rehabilitacyjne; wyposażenie sali wypoczynkowej - stoły, kanapy, fotele, krzesła - dla pacjentów wymagających poprawy sprawności fizycznej i psychicznej. "Sprzęt pozwoli na objęcie programem rehabilitacyjnym również pacjentów niepełnosprawnych. Myśl przewodnia „Zdrowie to wartość najwyższa i warto w nią inwestować”. 18+ to główna grupa beneficjantów, ale również w wydzielonych godzinach z inwestycji będą mogły korzystać dzieci i młodzież leczona ambulatoryjnie w ramach fizjoterapii. Beneficjenci będą mogli dodatkowo korzystać z basenu rehabilitacyjnego zlokalizowanego w przyziemiu budynku pomiędzy zagospodarowaną przestrzenią , a ogrodem sensorycznym z osobnym wejściem, tak aby w sposób bezpieczny epidemiologicznie oddzielać beneficjentów inwestycji" - uzasadniają autory projektu. Wnioskowana kwota to 570 tys. zł.

Ostateczną listę zadań, na które będzie można głosować w ramach 6. edycji Budżetu Obywatelskiego, poznamy do końca kwietnia. Głosowanie mieszkańców zaplanowane jest na przełom maja i czerwca 2023 r. Zwycięską listę zadań Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosi do 29 września 2023 roku. Realizacja pomysłów wybranych przez mieszkańców w głosowaniu będzie możliwa od 1 stycznia 2024 roku.

opr. s/
Może Cię zainteresować
komentarze
w14.02.2023, 13:49
OSP nie może składać na sprzęt a szpital może. ten budżet to piękna sprawa.
ot tak12.02.2023, 13:50
Mieszkaniec masz racje ... wydawanie pieniędzy, których nie ma na rzeczy potrzebne ale kto zabroni skoro przykład idzie z góry
BO to marnowanie naszych pieniędzy
Mieszkaniec11.02.2023, 07:51
Z listy projektów widzę, że to są po prostu kontynuacje projektów z poprzednich lat. Taki pewny sposób na dodatkowe dorobienie po godzinach... Wolałbym żeby pieniądze tak się nie marnowały. Ile za to by kopciuchów chociażby wymieniono. A majówka po raz enty...
Optymista10.02.2023, 19:18
Najlepiej jest wydać środki publiczne na byle co. Każdy głupi pomysł urzędnika to dobry pomysł zwłaszcza, że środki publiczne.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl