23.02.2023, 16:05 | czytano: 3749

"Jesteśmy zmuszeni podnieść ceny biletów wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego"

Szymon Ziobrowski. Fot. Marcin Szkodziński
- Bardzo rosną nam koszty stałe. Razem z Karkonoskim Parkiem Narodowym podjęliśmy decyzję, że te ceny podnosimy od marca. To wynika z sytuacji panującej na rynku. Nie planowaliśmy tej podwyżki w zeszłym roku. Analizując w tym roku nasz plan finansowy, stwierdziliśmy, że jesteśmy zmuszeni to zrobić - mówi o powodach podwyżki Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.
Od 1 marca bilety wstępu na teren TPN wzrosną o 50 gr do poziomu 4,50 zł w przypadku biletów ulgowych i o 1 zł do kwoty 9 zł dla biletów normalnych. Powodem są bardzo szybko rosnące koszty, które są pokrywane ze sprzedaży biletów.
- Ta podwyżka uzależniona jest tym, że od dwóch lat bardzo wzrósł ruch w Tatrach. To też powoduje z jednej strony, że turyści kupują bilety, ale też w istotny sposób zwiększa sposób naszego zaangażowania w kwestie związane ze zbieraniem śmieci i utrzymaniem toalet - informuje Szymon Ziobrowski.

Tatry rocznie odwiedza ok. 4,6 mln turystów, z czego ok. 3 mln płaci za bilety wstępu. Z pozyskanych środków 15% przekazywanych jest na działalność Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pozostała kwota wykorzystywana jest do prac i działań TPN.

- Prowadzimy wiele różnych przedsięwzięć. Mam nadzieję, że turyści to zauważą, powstają nowe punkty wejścia. W tym roku mamy zamiar przystąpić do projektu odprowadzania ścieków z Tatr, liczymy, że uda się zacząć budować tą sieć. Przez wiele lat prowadziliśmy remonty szlaków turystycznych. One się skończyły, ale musimy prowadzić program utrzymania szlaków, co z kolei wymaga zatrudnienia wielu osób, które codziennie będą na tych szlakach i będą te przepusty utrzymywać w odpowiednim stanie, żeby one się nie deprecjonowały - zaznacza dyrektor TPN. - Mamy też szeroką bezpłatną ofertę edukacyjną, którą kierujemy do naszych turystów. Takim sztandarowym projektem są “Poszlaki”, w ramach którego kilkunastu edukatorów w wielu miejscach w Tatrach świadczy usługę edukacyjną i informacyjną. To wszystko są koszty - dodaje dyrektor.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
Turysta27.09.2023, 14:40
Wejście do. Parku narodowego powinno kosztować złotówkę

Wejście do parku narodowego powinno kosztować złotówkę
Kloss24.02.2023, 17:15
Facet ściemnia to widać że kłamie.
na kredyt chyba24.02.2023, 11:16
Na fryzjerze trza oszczędzać bo także solidnie zdrożał ,a pan szef musi oszczędzać bo się rozbudowuje prywatnie w zakopanem, więc zazdrośnicy nie dziwcie się . Chcesz coś miec , to musisz oszczędzać , bo chałupa wielka !
Jasiek24.02.2023, 08:11
Ale z włosami, to coś by trzeba zrobić. Może zafarbować na zielono, żeby nie płoszyć niedźwiedzi?
Jasiek24.02.2023, 08:11
Ale z włosami, to coś by trzeba zrobić. Może zafarbować na zielono, żeby nie płoszyć niedźwiedzi?
Anka24.02.2023, 07:14
Na fryzjera szefowi potrzeba więcej kasy bo też zdrożał.
Marek23.02.2023, 21:19
Dla ludzi z KTT i KNT za darmo, Reszta niech płaci po 100 za wejście. Płacą jak barany za najdroższe noclegi i jedzenie w PL to niech zapłacą za to co natura daje.
z tąd23.02.2023, 21:13
Zaokrąglić do dychy.I tak tanio.Dla ceprów ,,turystów,, to dwa piwa w sklepie.Ile wejście na molo w Sopocie kosztuje?Widoki z niego przednie aż po horyzont bo góry nie zasłaniają.
tkn23.02.2023, 20:49
tłumaczenie że wszystko drożeje jest po prostu nie moralne. ale to zakopane to więc czego się spodziewaliście
qwerty23.02.2023, 20:33
lotto mi to
mam kartę dużej rodziny, wchodzę za darmochę :)
Kr23.02.2023, 20:26
Czyli podnoszą następni którzy sztucznie napędzają inflację
Maciej23.02.2023, 20:08
Dlaczego mamy płacić za wejście do TPN skoro jest to dobro narodowe...każdy z nas powinien tam wchodzić za darmo......
Yolo23.02.2023, 19:29
Zamieniacie tatry w myszne do robienia pieniędzy
coś tam wiem23.02.2023, 18:22
oj biedaki jak wy mało zarabiacie no musicie podnieść bo przecież się nie utrzymacie
gość23.02.2023, 18:12
Ktoś po tych turystach musi te tony śmieci kóre zostawieją sprzątać. Ratowanie turystów ktorzy nie stosują się do przepisów powinno być płatne
Pio.23.02.2023, 17:47
W kasie braki? Koszty wyjazdów do egzotycznych krajów poszły w górę więc trzeba sobie dołożyć.
worek na śmieci23.02.2023, 17:46
O ile popieram podniesienie cen biletów i sam podniósłbym je co najmniej dwukrotnie celem zmniejszenia ruchu turystycznego, to motywacje przytaczane pana biznesmena są żałosne.
Po pierwsze. Co ma Karkonoski Park Narodowy wspólnego z tatrzańskim folwarkiem i dlaczego zasłania się pan biznesmen innym parkiem? Może u nich koszty pracy są niższe i wynajęcie toitoiów też wychodzi taniej? Porównajmy ilości turystów kupujących bilety i zyski z działalności dokołaparkowych - przepaść.
Po drugie, biznesmen wpisuje się w ogólną retorykę "kryzysu". Mówiąc że "To wynika z sytuacji panującej na rynku" i "Ta podwyżka uzależniona jest tym, że od dwóch lat bardzo wzrósł ruch w Tatrach". Czyli to rekordowe zyski wymuszają podniesienie cen. Tak jak na orlenie, tauronie i innych państwowych molochach ogarniętych "kryzysem".
Po trzecie. "Z pozyskanych środków 15% przekazywanych jest na działalność Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego." Proszę się nie zasłaniać również pogotowiem, gdyż ma swoje źródła finansowania i jest odrębną organizacją, którą narażacie na zwiększone ryzyko funkcjonowania wpuszczając w Tatry mrowie "turystów" na których zarabiacie. Powinniście mieć własne służby doraźnej pomocy swoim klientom i ograniczyć ruch do rozsądnych ilości.
Po czwarte. "Prowadzimy wiele różnych przedsięwzięć." Przykre jest to że wiele z tych działalności na charakter czysto biznesowy nie mający nic wspólnego ze statutową ochroną przyrody i dobra narodowego jakim są Tatry. Tatry, które kiedyś zostały odebrane prywatnym właścicielom by nie mogli na nich gospodarować, prowadzić biznesów i degradować przyrody. Obecnie park narodowy to lunapark służący do zbijania kasy, nie mający niewiele wspólnego z ochroną przyrody. Jest to z dzisiejszego punktu widzenia największa niesprawiedliwość jaka mogła spotkać niegdysiejszych gospodarzy i nie dziwię się że ich potomkowie mają jak najgorsze zdanie o parku.
Julia23.02.2023, 17:36
Od lat 60tych słyszę tylko jedno musimy podnieść , musi zdrożeć,ceny muszą iść do góry ,to takie slogany cwaniaków i prostaków niedouczonych a niby mocno wykształconych.
pomyśl zanim coś chlapniesz23.02.2023, 17:31
Rosną koszty/ zwolnić zbędne osoby i zmniejszą się koszty stałe. Za dużo niepotrzebnych osób kręci się po biurach, to widać i każdy z obserwatorów to mówi. Druga sprawa to strażnicy TPN-u! Jest ich i tak za dużo , a ci co są to bardzo "szanują" pracę . Na szlakach błąka się wielu "turystów " z pieskami , a ilu z nich dostało mandat za wchodzenie do parku z pieskiem ? Panie kierowniku : nie słuchać pracowników, jeszcze mniej im wierzyć i samemu sprawdzać? I straty się drastycznie zmniejszą !
Sportek23.02.2023, 16:48
Złodzieje
Osiol23.02.2023, 16:20
Dźwigać dzwigggac nic tak dobrze nie zrobi(ochroni) przyrodzie jak drogie bilety wstepu dźwigać, pomoże to też zamknąć wszystkie biznesy z czasem wszystko zarośnie lasem.... I spokój cisza zero ludzi no bo i co tu by mieli robić.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl