02.03.2023, 10:45 | czytano: 3396

Klamka zapadła. Radni zdecydowali o likwidacji małej szkoły

Kadr z nagrania sesji
Mimo sprzeciwu części rodziców, Rada Gminy Poronin podjęła ostateczną decyzję o likwidacji Szkoły Podstawowej w Stasikówce. W jej miejsce zostanie utworzona filia z klasami I-III i oddziałem przedszkolnym, a uczniowie klas IV-VIII będą dowożeni do szkoły w Murzasichlu.
Rada była jednomyślna. Likwidację szkoły w obecnej formie i przekształcenie jej w filię poparli wszyscy radni. Nikt nie był przeciw.
- Ta likwidacja jest niezbędna do utworzenia nowej szkoły, filialnej, która będzie funkcjonować w Stasikówce, jako filia szkoły podstawowej w Murzasichlu - informowała na sesji wójt Anita Żegleń. - Nie zamykamy szkoły, tylko próbujemy ją ratować. To jedyna szansa, żeby tej szkoły nie zamykać.

Wójt powoływała się na demografię, która, jak tłumaczyła, jest decydująca. Jeśli nie doszłoby do przekształcenia szkoły w filię, w 2023 roku w szkole w Stasikówce byłyby 3 klasy 6-osobowe, 2 klasy 4-osobowe, 1 klasa 3-osobowa i 2 klasy 2-osobowe. - Komu mam zabrać, żeby utrzymać te 2-osobowe klasy - pytała.Problemem, jak tłumaczyła, jest duża liczba dzieci poza obwodem. - Szkoła chyli się ku upadkowi. Dlatego konieczny jest remont budynku oraz uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej - zaznaczyła.

Mimo zapowiedzi, poinformowała, do prowadzenia szkoły nie zgłosiło się żadne stowarzyszenie.
Anita Żegleń przekonywała, że decyzja nie jest popularna, ale konieczna. Część rodziców była jednak od początku przeciwna zmianom. Przed Szkołą Podstawową w Stasikówce stanął baner informujący o proteście. „PROTEST - NIE!!! dla reorganizacji szkoły w Stasikówce”. Założony został komitet przeciwko likwidacji szkoły oraz zaczęto zbierać podpisy przeciwko reorganizacji.r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Fakt05.03.2023, 12:34
Już zlikwidowała praktycznie.
xxx05.03.2023, 08:44
E tam szkołę gmina zlikwiduje i po ptokach!
Analityk04.03.2023, 11:11
"kalota09:50, 3 marca 2023
poziom nauczania w Stasiówce zawsze był niski. uczen wzorowy jak przeszedł do szkoły w Zakopanem to ledwie nadazał za kolegami w nauce."
Ad vocem. Wg mojej wiedzy to za dobór kadr zarządzająco - nauczycielskich odpowiada w Gminie Rada Gminy i Wójt a nie rodzice. Dyrekcja zawsze powoływana jest w drodze konkursów bo tak stanowi prawo, nauczyciele awansują w drodze mianowania decyzją władz Gminy. Rady Rodziców mają tutaj tylko głos doradczy a nie decyzyjny. Zatem w mojej ocenie trudno zwalić winę na rodziców odnośnie poziomu nauczania skoro ich głos jest tylko lub aż doradczy a nie decyzyjny. Zatem warto wcześniej ugryźć się w język pani o ksywie "kalotka" a potem chlapać.
Absolwent SP Stasikówka03.03.2023, 20:52
kalota09:50, 3 marca 2023
poziom nauczania w Stasiówce zawsze był niski. uczen wzorowy jak przeszedł do szkoły w Zakopanem to ledwie nadazał za kolegami w nauce.Pudło. Co do poziomu szkoły w Stasikówce to nie zgadzam się z tą tezą. Z Rodziny Kalata ktoś taki pracował po poprzedniej szkole w Stasikówce w Murzasichlu w Urzędzie Gminy. Z rodziny Kalata to ludzie byli lub i są dyrektorami. Ja też po tej obecnej szkoły potrafiłem się odnaleźć w szkole średniej w Gliwicach a kolega z klasy w Opolu. Dyktanda z języka polskiego i języka rosyjskiego napisałem najlepiej w klasie w Gliwicach. Rok nawet pracowałem w Gliwicach wśród Ślązaków Po tej szkole nawet nieźle ukończyłem AGH.Absolwenci tejże szkoły nawet znaleźli zatrudnienie w Warszawie. Absolwenci naszej szkoły nawet w USA umieli się poruszać. Zatem na koniec oczekuję stosownych przeprosin nas absolwentów.
nauczyciel03.03.2023, 16:04
nauczyciel @ siekierki przeczytaj wpis ,,kalota,, i wszystko jasne! Jestem nauczycielem i wiem o czym mówię zapewniam! A co do reformy to już drugi raz spaliła na samym początku. Coś jest jednak nie tak chyba z tym szkolnictwem.
kalota03.03.2023, 09:50
poziom nauczania w Stasiówce zawsze był niski. uczen wzorowy jak przeszedł do szkoły w Zakopanem to ledwie nadazał za kolegami w nauce.
sikierka02.03.2023, 17:06
@nauczyciel - to nie kwestia reformy edukacji, tylko liberalna edukacja seksualna i wygodnego stylu życia (użycia) na każdym poziomie...Ponadto czytaj ze zrozumieniem co mówi Wójt; Problemem jest też duża liczba dzieci poza obwodem, czyli są ze Stasikówki a wiozą ich do innej szkoły (nie) protestujący rodzice...
Mieczkańcy02.03.2023, 16:50
Jakość nauczania zależy od podejścia do pracy nauczyciela A nie ustawy. To,że likwiduje się małe szkoły to nie wynik ustaw tylko jest mała liczba uczniów A subwencja oświatowa jest wypłacana gminom od ilości uczniów A nie od wielkości powierzchniowej budynku szkoły. Coraz mniej dzieci po kilkoro w klasie, A wynagrodzenia la nauczyciela uzupełniać musi wójt ze środków gminy. Podwyżki nauczyciele oczekują.Likwidacje szkół będą coraz czesciej A dyktuje to liczba uczniów w szkole.
tak to jest02.03.2023, 15:34
Wiadomo sprytni wójtowie dawno zlikwidowali małe szkoły gdzie dwoje dzieci przypadało na jednego nauczyciela bo takie szkoły podnosiły tylko straty w gminie. Niestety są jeszcze gminy które się po prostu bujają z tym problemem! Dlaczego? Bo wybory blisko i żaden wójt czy radny nie podejmie takiej decyzji jak likwidowanie małej szkoły to chyba jasne! Jeśli społeczeństwo tego nie zrozumie jaka przyszłość czeka ich dzieci po takiej edukacji jak rozumie marnej małej szkoły to jest już ich sprawa. Trzeba myśleć jednak przyszłościowo a nie zaściankowo! Bo czasy trudne pewnie też i dla gmin.
nauczyciel02.03.2023, 12:29
Wiadomo małe szkoły nie mają wielkich szans na przetrwanie. Czasy się zmieniają. Tak czy inaczej edukacja leży to widać po reformie szkolnictwa!
mieszkaniec Poronina02.03.2023, 12:28
ile kosztuje utrzymanie 30 uczniów w tej szkole?? kto ma płacić za takie koszty??? te dzieci moga dojezdzac do szkoły w Poroninie , kazdy dzisiaj ma samochód i to bie jest problem odwiesc dziecko do szkoły. Słuszna decyzja !
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl