23.03.2023, 15:09 | czytano: 4309

Płoną trawy nad Dunajcem

zdj. Jacek Sowa
NOWY TARG. Ogień pojawił się na Grelu w rejonie zakola Czarnego Dunajca.
To okolica będąca ulubionym miejscem okolicznych mieszkańców wyprowadzających psy, lecz także innych „spacerowiczów”, szukających ustronnego miejsca nad rzeką. Tym razem teren ten zanotował wizytę strażaków, zaalarmowanych palącymi się nad brzegiem rzeki trawami.

Sytuacja stawała się groźna, gdyż płomienie podsycane wiatrem, podchodziły już niemal na parking sąsiedniej posesji, gdzie stało kilka zaparkowanych samochodów. Z drugiej strony do drewnianych zabudowań domostw było co najwyżej 50 metrów.

Telefon 112 zadziałał bezbłędnie i już po 12 minutach strażacy z nowotarskiej PSP byli na miejscu i ugasili zgorzelisko.


js/
Może Cię zainteresować
komentarze
ekoeko24.03.2023, 15:21
Kontrolowane wypalanie traw to bardzo dobry sposób użyźnienia gleby, trawa bardzo szybko odrasta. A że trochę co2 wpadnie do atmosfery to tym lepiej bo dwutlenek węgla jest potrzebny roślinom do życia. Ale "ekolodzy" wiedzą lepiej, wmawiają nam te bzdury, a Wy wierzycie i zmierzacie ku zagładzie...
Grzmot w nocniku24.03.2023, 10:25
Zwiekszyc ilosc patroli nad bialym i czarnym Dunajcem.Rok temu sam pogonilem dwoch idiotow co podpalali trawy kolo topora.
nieten23.03.2023, 21:28
@abc
No ja koszę i sobie chwalę, dziękuję. Idiotów-podpalaczy karać od razu.
Grażyna Mikołajska23.03.2023, 21:00
@ abc. Użyźniana?? Poczytaj na ten temat, a nie ośmieszaj się . "Wypalenie wierzchniej, najżyźniejszej próchniczej warstwy gleby pociąga za sobą obniżenie jej wartości użytkowej nawet na kilka lat. Zahamowane zostają naturalne procesy rozkładu pozostałości roślinnych, dzięki którym tworzy się urodzajna warstwa gleby. Wysoka temperatura niszczy roślinność, powoduje degradację gleby i stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt.

Wypalanie łąk, trzcinowisk i zakrzaczeń powoduje śmierć organizmów, żyjących w wierzchnich warstwach gleby, o istnieniu których większość z nas nawet nie wie, a których obecność wpływa na właściwą kondycję gleby. Giną małe zwierzęta, takie jak dżdżownice, które niezwykle efektywnie poprawiają strukturę i właściwości fizyczne gleb. Wymierają całe kolonie mrówek, które jako zwierzęta drapieżne regulują populacje szkodliwych owadów. Wypalanie uśmierca także biedronki, które są sprzymierzeńcem człowieka w walce z mszycami.

Dym uniemożliwia trzmielom i pszczołom zapylanie kwiatów, co w konsekwencji obniża plonowanie roślin. Pożary traw oznaczają także śmierć wielu pożytecznych zwierząt kręgowych, takich jak płazy i gady oraz małych ssaków (krety, ryjówki, jeże, młode zające, nornice i inne drobne gryzonie). Zniszczeniu ulegają też miejsca lęgowe ptaków, a pożary stanowią szczególnie poważne zagrożenie dla przedstawicieli gatunków gnieżdżących się na ziemi lub w zaroślach. Ofiarami stają się także większe zwierzęta leśne, takie jak sarny, jelenie czy dziki, a nawet zwierzęta domowe." Ciemnota ludzka, ciemnota.
abc23.03.2023, 19:30
Jest znanym od wieków sposobem użyźniania gleby. Przeciwnikom polecam kosę i do koszenia.
Janosik23.03.2023, 17:34
Bezmyślność ludzi
Wii23.03.2023, 16:03
Banda idiotów. Łapać i dawać po 3 tysiące mandatu to się oduczą. Nie dosyć, że wypalają trawę to zaraz będą za przeproszeniem g...o na łąki wylewać.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl