05.04.2023, 19:20 | czytano: 2380

Wicepremier Piotr Gliński na otwarciu Muzeum Kornela Makuszyńskiego (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. Wicepremier wraz z posłanką oraz przedstawicielami Małopolski i lokalnych samorządów sprawdzili jak wygląda odnowione Muzeum Kornela Makuszyńskiego, które jest jedną z filii Muzeum Tatrzańskiego. Wicepremier wręczył dzieciom książki “Przygody Koziołka Matołka”.
4,5 mln zł brutto kosztowało wyremontowanie Willi Opolanka, w której mieści się Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Środki na ten cel pozyskane zostały z Funduszy Unijnych, z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z Województwa Małopolskiego.
- Chciałem podziękować, że kolejny oddział Muzeum Tatrzańskiego tak wspaniale wygląda. To jest muzeum unikalne, które składa się z 13 oddziałów. To jest wysiłek współorganizatorów, czyli województwa małopolskiego i Państwa Polskiego poprzez Ministerstwo Kultury. Jeszcze za dyrekcji pani Anny Wendy-Surmiak i teraz doskonale ta jednostka się rozwija. Muzea przechodzą okres popandemiczny. Wiele inwestycji przez lata nie było robionych, ale muzea teraz przechodzą okres boomu frekwencyjnego. Mamy fenomen nie tyle odwiedzania zwiedzających, co przekraczania wszelkich frekwencji. Polacy lubią nowocześnie zorganizowane instytucje muzealne i około muzealne. Finansujemy ponad 300 poważnych programów inwestycyjnych w całej Polsce - mówił Piotr Gliński, wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zabraknąć nie mogło także przedstawicieli Województwa Małopolskiego reprezentowanego przez Iwonę Gibas, członka Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Jana Piczurę, wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Niedawno, bo 20 stycznia otwieraliśmy po remoncie Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego. Teraz otwieramy kolejną Willę Opolankę, czyli Muzeum Kornela Makuszyńskiego. To wielki sukces, który nie mógłby się odbyć, gdyby nie środki i współpraca z Ministerstwem - zaznaczyła Iwona Gibas. - Jak zmienia się obraz muzeów w Zakopanem, tak zmienia się cała małopolska kultura. Budżet na kulturę w tym roku, to 433 mln zł. To spore środki, które inwestujemy w małopolskie dziedzictwo. To jest nasza odpowiedzialność pokoleniowa - dodała.

Tomasz Filar, wypowiedział się w imieniu wszystkich lokalnych samorządów. - Jest nam niezmiernie miło, że otwieramy kolejną placówkę na światowym poziomie. Przed nowy gmach wrócił już pomnik Koziołka Matołka, który ma szalik w kolorach flag Polski i Ukrainy. Ma to swoją wymowę, ale też jest to związane z Kornelem Makuszyńskim. Miasto Zakopane ma swoje miasto partnerskie na Ukrainie, a jest to miasto Stryj. To właśnie w Stryju urodził się Kornel Makuszyński - mówił Tomasz Filar, wiceburmistrz Zakopanego. - Odcinamy te kupony na remonty i zostały nam jeszcze trzy. Willa Palace, Muzeum Narciarstwa i jeszcze jest Łopuszna. Więc może kolejny kupon nam dojdzie - nieśmiało sugerował dalsze wsparcie finansowe wiceburmistrz.
Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego dziękował wszystkim za ciężką pracę i wkład jaki wnieśli w przygotowanie Willi Opolanka. - Przyjmuję mnóstwo gratulacji od wielu osób. Jest mi niezmiernie miło, ale prace nad tym zaczynały się w 2015 roku, kiedy dyrektor Anna Wende-Surmiak zamarzyła wyciągnąć Muzeum Tatrzańskie na inny poziom. Pomogła jej w tym Katarzyna Para, która pisała projekty unijne i dzięki tym środkom możemy widzieć efekt pracy wielu ludzi. Kiedyś próbowałem policzyć ile osób było zaangażowanych. Nie udało mi się. To są setki osób, ten plac w koło willi nie pomieściłby ich. Podziękowania należą się też pracownikom Muzeum, którzy działali w systemie wzmożonej pracy - mówił Michał Murzyn.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Jan06.04.2023, 14:41
A ten z tabletu czego tu szuka . Pisiorom już dziękujemy, a paszport zabrał.
Ben06.04.2023, 09:39
Ciekawe, czy Paluchowa będzie również na otwarciu parasola?
Osiol06.04.2023, 09:05
Czy społeczeństwo w podatkach uniesie kolejne muzeum??? Jaki miesięczny toczny koszt utrzymania z wyplatami???
piotrstar06.04.2023, 08:39
Pani Ania to taka maskotka podhalańskich otwarć
Jan Wiśniewski06.04.2023, 06:54
Czy ta wstrętna i obrzydliwa Paluch musi być wszędzie? Przyjeżdża by zrobić sobie zdjęcie. A gdzie zostawiła pana Hamerskiego? Przecież to nierozłączki
Gulasz Juliusz Zeżarł05.04.2023, 22:17
Pan Gliński wręczył dzieciom "Przygody Koziołka Matołka" a powinien "O dwoch takich, co ukradli księzyc". Ale może ten Matołek jest mu z jakiegoś powodu bliższy?
Zakopianczyk05.04.2023, 22:10
Czy to jest państwo świeckie czy kościelne bo wszelkie jest ten zboczony kler
sponsor 500 +05.04.2023, 21:59
Jeszcze jedna impreza rozdawnicza
Palu05.04.2023, 20:55
Dobrze że jest pani Paluch bo bez niej otwarcie by się nie udało.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl