07.04.2023, 17:42 | czytano: 1214

Bilet do Muzeum Tatrzańskiego za złotówkę

zdj. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. Wszystkie filie Muzeum Tatrzańskiego oferują specjalny bilet dla miejscowych. - Pomysł pojawił się z potrzeby udostępnienia mieszkańcom zasobów Muzeum Tatrzańskiego. Mieszkańcy tego regionu w zasadzie są właścicielami tego dziedzictwa - mówi Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, zaznaczając, że cena biletu nie może być barierą, która uniemożliwia zwiedzanie wystaw stałych i czasowych muzeum.
Mieszkańcy powiatu tatrzańskiego oraz gmin Czarny Dunajec, Nowy Targ, Szaflary oraz miasta Nowy Targ mogą odwiedzać wszystkie placówki należące do Muzeum Tatrzańskiego płacąc za wstęp jedynie 1 zł.
- Mieszkańcy powinni mieć wstęp do muzeum. Powinni móc zawsze korzystać. Ja zachęcam do spędzania czasu w Muzeum Tatrzańskim. Zachęcam do tego żeby przychodzić tu na spacery, żeby nawet codziennie przychodzić, żeby te dzieci, które wzrastają w tej tradycji też mogły jej dotknąć. Muzeum to jest z jednej strony instytucja, która gromadzi, ale z drugiej strony miejsce, w którym możemy się cofnąć w czasie - zaznacza Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego. - Możemy dzieciom pokazać jak wyglądała kiedyś chałupa góralska, jak kiedyś malowano, jakich technik stosowano. też wystawy poświęcone przyrodzie i zwierzętom. Nie zawsze można spotkać niedźwiedzia, ale np. na wystawie w Gmachu Głównym możemy zobaczyć różnicę między jeleniem, a sarną. Często mówi się ze sarna, to żona jelenia, ale to są dwa różne gatunki. W Gmachu Głównym one stoją obok siebie. Można porównać czym się różnią, a różnią się np. kilkuset kilogramami. To taka nauka przez oglądanie - dodaje.

Wstęp byłby bezpłatny, gdyby nie konieczność uiszczenia opłaty, stąd powstał pomysł na symboliczną złotówkę.

- Ta promocja muzeum wśród mieszkańców Podhala ma na celu nie tylko przyciągnięcie odwiedzających, ale także wytworzenie w nich specyficznego uczucia, że to nie jest historia muzealna, a historia ich dziadków i pradziadków. Mieszkańcy Podhala są osobami, które zajmują się tym dziedzictwem. My je gromadzimy, prezentujemy i staramy się, żeby przetrwało dalej. Jednak bez tej żywej kultury bez tego żywego zaopiekowania się tym, co gromadzimy w muzeum, to ta kultura jest martwa - mówi dyrektor Muzeum Tatrzańskiego. - Mieszkańcy powinni poczuć, że to muzeum jest ich - przypomina.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Osiol07.04.2023, 22:04
Jak górale miejscowi pójdą po sezonie za złotówkę to w sezonie wyślą tłumy po 20 od łba... Tak ma działać ta ograniczona do miejscowych promocja??he he he he he
Nie chcem, ale muszem07.04.2023, 20:08
A do sali kontemplacji już można?
Saba07.04.2023, 19:36
Super pomysł
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl