13.06.2024, 08:45 | czytano: 7874

Kto nowym Marszałkiem Województwa Małopolskiego? Drugie podejście

Sejmik Województwa Małopolskiego. Fot. UMWM
W programie najbliższej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego znalazł się punkt dotyczący wyboru nowego marszałka, wicemarszałków i członków zarządu. Miesiące temu doszło do konfliktu w szeregach radnych Prawa i Sprawiedliwości, który zakończył się odrzuceniem kandydatury Łukasza Kmity na to stanowisko.
PiS ma większość, ale radni są skłóceni i nie mogą się dogadać, kto powinien zostać nowym marszałkiem. Podjęta miesiąc temu próba wybrania najważniejszej osoby w samorządzie wojewódzkim zakończyła się kompromitującym fiaskiem. Namaszczony przez szefa partii Jarosława Kaczyńskiego poseł Łukasz Kmita nie został wybrany na marszałka województwa. Kmita, chociaż nie jest radnym wojewódzkim, został zgłoszony na stanowisko marszałka Sejmiku Województwa Małopolskiego, bo dopuszcza to prawo. Nie uzyskał jednak większości potrzebnej do objęcia tego stanowiska. Tylko 13 radnych było za jego kandydaturą, aż 22 przeciw, do tego doszły 2 głosy wstrzymujące.
Jak będzie tym razem? Nie wiadomo. Krakowskie media podają, że PiS podtrzymuje kandydaturę Łukasza Kmity. - Ten punkt został wprowadzony na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości przez przewodniczącego klubu, więc myślę, że do tego momentu ta kandydatura zostanie uzgodniona. Myślę, że pozostały do ustalenia jeszcze jakieś drobne szczegóły, związane z kształtem zarządu, ułożeniem się wewnątrz klubu i ułożeniem sejmiku jako jednostki - powiedział na antenie radia RDN Małopolska wiceprzewodniczący sejmiku województwa małopolskiego Wojciech Skruch.

Sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego odbędzie się 17 czerwca.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
taka prawda17.06.2024, 07:59
Dzisiaj będziemy wiedzieć czy małopolskie pis ma to co trzeba mieć...czy jest podnóżkiem Kaczyńskiego.
PO17.06.2024, 00:53
Kozłowski już w PO
xxx14.06.2024, 21:13
To jest chore.Startował do sejmu z nie swojego okregu.Przez agresywna kampanie z wykorzystaniem stanowiska wojewody i partyjne pieniądze zablokował lokalnym działaczom szanse na dostanie sie do sejmu.A teraz ma byc marszałkiem spoza rady??? Ludzie głosowali na konkretnych kandydatów.Dosyć przywożenia w teczkach i spadochroniarzy.
Osiol13.06.2024, 19:52
Jak przymus i wykręcanie rąk..... do uroczystego ślubowania radnych
be lajzy13.06.2024, 17:52
Powinno się odbyć głosowanie bez wywierania nacisków

jeżeli ktoś próbuje wpływać , lobbować , wywierać naciski

powinien stanąć przed wymiarem sprawiedliwości i ... do ZK

czyli do odsiadki zgodnie z wyrokiem ziemskim ...
jestem za13.06.2024, 14:06
Marszałkiem tylko W. Kozłowski
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl