25.07.2021, 18:00 | czytano: 488

Święto Borówki w skansenie w Zubrzycy Górnej

Po rocznej przerwie Muzeum – Orawski Park Etnograficzny powraca do organizacji Święta Borówki w „realu” - jest to największa, cykliczna impreza plenerowa o charakterze folklorystycznym odbywająca się w skansenie tradycyjnie w ostatnią niedzielę lipca.

Towarzyszą jej pokazy warsztatowe różnych zajęć gospodarskich, degustacje dań regionalnych, występy grup odtwórstwa historycznego, taniec i muzyka, swoje wyroby prezentują będą twórcy ludowi z regionu Orawy i nie tylko, stoiska mają także BgPN, Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Nowy Targ oraz różne stowarzyszenia z regionu.

Ponadto w trakcie imprezy otwarte zostaną trzy wystawy czasowe: Lepieje, limeryki i inne przyrodnicze wierszyki, rzeźba i malarstwo Jerzego Fugiela z Orawki oraz wystawa malarstwa Bartłomieja Dyrcza Częstotliwość. 

Odbędzie się także coroczny konkurs wiedzy o Orawie i muzeum, zostanie także zainaugurowany Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej.


XIX ŚWIĘTO BORÓWKI - program
XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej


WYSTAWY

12:00
Lepieje, limeryki i inne przyrodnicze wierszyki – otwarcie wystawy Babiogórskiego Parku Narodowego

12:30
Rzeźba i malarstwo Jerzego Fugiela z Orawki

17:00
Wystawa malarstwa Bartłomieja Dyrcza Częstotliwość

WYSTĘPY, KONCERTY, INSCENIZACJE

13:00
Otwarcie XIX Święta Borówki z muzyką orawską Marcina Kowalczyka

13:20
Zespół Małolipnicka Rodzina Kolpinga z Lipnicy Małej – Na orawskiej polanie

13:50
Zespół Skalniok z Zubrzycy Górnej – Jak to ze lnym było

14:30
Prezentacje Kół Gospodyń z terenu Orawy, Spisza i Podhala

15:20
Zespół Regionalny Orawiacy z Lipnicy Wielkiej

16:00
Orawska Grupa Teatralna im. Dr. Emila Kowalczyka z Lipnicy Wielkiej i Chyżnego – Orawski kabaret (reż. Robert Kowalczyk)

POKAZY, WARSZTATY, KONKURSY, DEGUSTACJE, PRELEKCJE

18:00
Inauguracja XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej – Zubrzyca Górna 2021 – koncert "Młody Meloman" z udziałem adeptów sztuki muzycznej, biorących udział w warsztatach skrzypcowych „Babiogórskie Eksploracje Wiolinistyczne 2021” kościół pw. Matki Bożej Śnieżnej z Tokarni

12:00-18:00
Twórcy ludowi i artyści z regionu Orawy i nie tylko stoiska wokół amfiteatru Koła Gospodyń z Orawy, Spisza i Podhala – orawskie, spiskie i podhalańskie potrawy tradycyjne, strój i tradycje poszczególnych regionów

Klub Oręża Dawnego Klinga z Nowego Targu wraz z grupą Parva Armis z Krakowa – pokazy: historyczna broń biała i broń czarnoprochowa, pokazy dawnych rzemiosł i zajęć, inscenizacja dawnej potyczki, opowieści o wojskowości i życiu codziennym w XVII wieku

13:00-16:00
Pokazy wyrobu tradycyjnych serków owczych Marii Polańskiej z Zubrzycy Dolnej

Zespół Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej – pokazy oprawiania ostryngi i grabi, klepanie kosy, wyrób powróseł, obróbka lnu, młócenie zboża, mielenie ziarna, pokaz pracy sieczkarni, kierat przy zagrodzie Misińców (14:00-15:00)

12:00-16:00
Pokaz farbowania Janusza Mazurkiewicza oraz opowieści o dawnym farbiarstwie i płóciennictwie – prezentacja urządzeń magla i farbiarni

13:00-16:00
Zespół Babiogórskiego Parku Narodowego – gry i zabawy dla najmłodszych konkurs rysunkowy, konkurs sprawnościowy – "Borówkowe Korale", "Przyrodnicze domino", "Babiogórskie memory", gra terenowa "W świecie największych roślin", "Przyjaciel parku narodowego"

15:00-16:00
Konkurs wiedzy o historii Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego oraz Orawy
Zobacz pełną wersję podhale24.pl