22.03.2018, 17:00 | czytano: 822

"Zapomniana wizyta ks. infułata Andrzeja Hlinki na Podhalu..."

Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu oraz Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu zapraszają na otwarty wykład Roberta Kowalskiego (Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu) pt. "Zapomniana wizyta ks. infułata Andrzeja Hlinki na Podhalu oraz jego związki z nowotarskim gimnazjum".

Spotkanie w czwartek 22 marca br. o godz. 17.00 w Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu - Ratusz - Rynek 1

* * *

Jednym z istotnych momentów w relacjach polsko-słowackich, w drugiej połowie lat 30-tych XX w., była krótka wizyta ks. infułata Andrzeja Hlinki na Podhalu. Jakkolwiek trwała ona zaledwie trzy dni, to jednak jej wymiar był o wiele donioślejszy. Wizyta ks. Hlinki nie była bowiem przypadkową, o czym może świadczyć obszerny wywiad, jakiego udzielił polskim mediom oraz zasadnicze tezy w nim zawarte. Ojciec duchowy Słowaków podkreślał bowiem znaczenie przyjaźń pomiędzy narodami mieszkającymi po obu stronach Tatr, szczególnie w kontekście stale pogorszających się relacji Warszawy z Pragą. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż wizyta odbyła się w trzecim roku szeroko zakrojonej akcji polsko-słowackiej prowadzonej przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Istotną rolę odgrywało w niej nowotarskie gimnazjum wraz z jej promotorem i organizatorem Pisusem Jabłońskim. Polska młodzież miała zaszczyt spotykać się z ks. Andrzejem Hlinką zarówno przed wspomnianą wyżej wizytą, ale również w okresie późniejszym. Okazją do tych dwustronnych kontaktów były coroczne, począwszy od 1934 r., kilkudniowe przedwakacyjne wycieczki uczestników kursów języka słowackiego, jakie były prowadzone w Nowym Targu. Przedmiotem czwartkowego wykładu będzie: przebieg wizyty ks. Hlinki na Podhalu, jego relacje z nowotarskim gimnazjum oraz rola jaką gimnazjum odegrało w akcji polsko-słowackiej w drugiej połowi lat trzydziestych XX w.

organizatorzy
Zobacz pełną wersję podhale24.pl