21.04.2013, 17:46 | czytano: 3079

Zbliża się XIII Tatrzański Zlot Pojazdów Zabytkowych

arch. Podhale24
Po raz trzynasty Tatrzański Klub Motoryzacyjny w Zakopanem organizuje Zlot Pojazdów Zabytkowych. Zloty te cieszą się nie słabnącym zainteresowaniem mediów i publiczności, od lat uczestniczą w nich przedstawiciele polskich środowisk kolekcjonerskich z całego kraju oraz goście międzynarodowi m.in. z Czech, Słowacji i Niemiec.
Z doświadczenia ubiegłych lat, gdy uczestnicy zlotów odwiedzili m.in. Rabkę, Myślenice, Krapkowice, Wrocław, Milicz, Wadowice, Oświęcim, Jędrzejów, Pińczów, Mszanę Dolną i oczywiście Zakopane, oraz szereg innych miejscowości, można stwierdzić, że wszędzie wzbudzali duże zainteresowanie i stanowili atrakcję weekendów majowych.
Formuła Zlotu, od lat nie zmieniana, polega na opracowaniu odpowiedniej trasy przejazdu przez tereny atrakcyjne turystycznie lecz słabo rozpropagowane. Dlatego też kolumny zlotowe poruszają się głównie bocznymi drogami, odwiedzając małe miasta i wsie. Celem organizatorów jest z jednej strony propagowanie zabytkowej motoryzacji, z drugiej zaś strony, pokazanie uczestnikom Zlotu piękna mniej znanych regionów Polski. Organizatorzy pragną by ich działania pobudziły turystykę w odwiedzanych przez Zlot rejonach.

Głównym problemem z jakim muszą walczyć organizatorzy to finanse. Cały zlot opiera się na wsparciu sponsorów zewnętrznych oraz samorządów miejscowości w których się pojawia. - Niestety nie da się powiedzieć o samorządach województwa małopolskiego że są chętne do współpracy. Obok tradycyjnej pomocy samorządu Zakopanego, z innej strony pomocy nie widać. W ty, roku chcieliśmy zorganizować pokaz na terenie Kamienicy. Niestety władze tej miejscowości całkowicie zignorowały propozycję współpracy, mimo że jedynym warunkiem było udostępnienia rynku do celów pokazu lub innego miejsca na którym można zaprezentować około 35 pojazdów, pomoc służb miejskich (Straż Miejska, Policja) w zabezpieczeniu miejsca imprezy oraz niekonieczną pomoc finansowa, przy czym organizatorzy nie byli zainteresowani finansową pomocą gotówkową, lecz pomocą rzeczową, w postaci np. pucharu dla wybranych uczestników Zlotu. Z jednej strony chcieliśmy przybliżyć uczestnikom Zlotu urokliwe i piękne miasteczko, z drugiej strony zaprezentować mieszkańcom nasze wypieszczone i doskonale utrzymane samochody, których już od dawna nie spotyka się na co dzień na ulicach - mówi Marek Kowalik, rzecznik Zlotu.

Trasa tegorocznego Zlotu planowana jest na trasie zaczynającej się w Myślenicach, gdzie nastąpi zlot gwiaździsty uczestników imprezy i udział w nadaniu imienia Stanisława Hołuja polskiego przedwojennego rajdowca ronda w Myślenicach. Następnie przez Dobczyce, Mszanę Dolną kolumna zlotowa przemieści się do Szczawy, gdzie zagości w Pijalni Wód Mineralnych i zaprezentuje swoje pojazdy mieszkańcom. - W Kamienicy uczestnicy zlotu zatrzymają się na prywatnym terenie Restauracji „Dworska”, gdzie będzie można obejrzeć nasze samochody. Następnie udajemy się do Szczawnicy, by wziąć udział w Dniach Węgierskich, oraz zaprezentować się na obiektach zapraszających nas spółek Thermaleo Sp. z o.o. i Uzdrowisko Szczawnica S.A. Ze Szczawnicy skierujemy się w rejon Jeziora Czorsztyńskiego by obejrzeć odnowione Organy Hasiora, a następnie zwiedzić zabytkowy kościół w Dębnie. Z Dębna jedziemy przez Nową Białą, Białkę i Bukowinę do Zakopanego. Kolejne dni to pokazy na basenach Terma Bania w Białce Tatrzańskiej, oraz pokazy na terenie Zakopanego - wyjaśnia mgr. Kowalik.

W XIII Tatrzańskim Zlocie Pojazdów Zabytkowych (29.04 – 04.05.br.) przewidywany jest udział około 30 międzynarodowych załóg oraz oczywiście pojazdy członków Tatrzańskiego Klubu Motoryzacyjnego. Tradycyjnie jak od lat Komandorem Zlotu jest Krzysztof Stokłosa, twórca i pomysłodawca tej imprezy.

TKM, opr.s/
komentarze
Tang24.04.2013, 23:10
Wszystkie samochody będzie można zobaczyć w dniu 2 maja około godziny 15 30 na parkingu przy salonie Citroena w Firmie Auto Centrum GOLEMO przy ulicy Podtatrzańskiej 3 / teren dawnego Polmozbytu/. Samochody bedą w tym miejscu przez pewien czas zaparkowane. Kazdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie oraz zobaczyć każdy z pojazdów. Ja będę i zapraszam wszystkich Samochody są piękne i warto je zobaczyć
...24.04.2013, 14:41
Jagła za pewne woli reprezentować interesy rodziny Maziorza i pana Ż. promując lody z proszku i oscypki z krówskiego mleka zamiast coś co mogło by być fajną atrakcją. Dlaczego takie auta nie będą ustawione wszystkie na płycie rynki i każdy mógł podziwiać?! Ba! Dlaczego w ogóle do Nowego Targu nie przyjadą. Stolica Podhala... phi, wieś a nie stolica, największa wioska Podhala. Brakuje tylko krów po domach jak to było jeszcze 20 lat temu.
I to by było na tyle24.04.2013, 14:05
Gratulacje dla organizatorów, a dla nieWielkiego Szu kolejna plama w "gospodarzeniu?" Nowym Targiem; przez tego gostka miasto stacza się w niebyt
Stitch4024.04.2013, 00:10
W imieniu organizatorów informuję, że co rocznie przygotowując trasę zlotu kierujemy do szeregu samorządów zapytanie, czy są zainteresowane współpracą z nami. Nie możemy przecież organizować czegokolwiek, bez zgody właściciela terenu. Z naszej strony oczekujemy minimalnej pomocy, w postaci jakichś gadżetów (puchary, drobne prezenty), które uatrakcyjniły by nasz pobyt na danym terenie. Przykładowo kilka lat temu burmistrz Jędrzejowa ufundował rower, który został później drogą losowania wśród zwiedzających podarowany 11-letniemu mieszkańcowi Jędrzejowa. Gdy jeszcze dwa razy byliśmy w Jędrzejowie, ten chłopiec zawsze przyjeżdżał na tym rowerze by się pokazać, że pamięta i dba o niego. Nie zabieramy niczego dla siebie. Chcemy pobudzić turystykę w małych a pięknych miejscowościach. W ostatnim okresie zwracaliśmy się z takimi zapytaniami m.in. do samorządów Łącka, Starego Sącza, Limanowej, Krościenka że wspomnę tylko miejscowości z tego regionu. U wójta Kamienicy byłem osobiście. Absolutny brak odzewu skądkolwiek. Impreza opiera się niestety na sponsorach i współpracy z samorządami. Data podawana jest zawsze, poza tym, od trzynastu lat jest ta sama, weekend majowy. I jeszcze jedno, nasze autka nie gubią oleju, więc nie było się czego obawiać (bez obrazy, też odebrałem to jako ironię w stosunku do włodarzy Kamienicy, a nie do nas). Zapraszam wszystkich zainteresowanych do Szczawy do Kamienicy w dniu 30.04.2013 w godzinach 11.00-13.00 (Szczawa) i 13.30-15.00 Kamienica.
Rzecznik Prasowy XIII TZPZ
Kowalik Marek
mieszkaniec23.04.2013, 20:57
co by tu mówić, miasto maziorza się omijaja, burmistrz boi się że tych "GRATÓW" /z całym szacunkiem dla właścicieli i pasjonatów/ olej zabrudzi JEGO rynek, a ta historia może ściągnęłaby mieszkańców do rynku, może i ładnego
RetroCar23.04.2013, 16:52
Przez Nowy Targ również będzie przejazd. 2 maja pod Auto Centrum Golemo o godzinie 15.30 będzie pokaz wszystkich pojazdów. Zainteresowanych Serdecznie Zapraszamy
Mieszkaniec23.04.2013, 08:23
A Nowy Targ oczywiście omijają /miasto przy drodze/
Z.K22.04.2013, 20:17
A ma ktos maluszka? moze by się ktoś dołaczył, ja mam maluszka i chętnie bym nim pojechał, ale samemu nudno:-)
gosc22.04.2013, 16:19
Ciekawe ze wcześniej nie było daty w opisie.
literat22.04.2013, 00:04
Na Podhalu wtórny analfabetyzm roznosi się w zastraszającym tempie...
bardahim ku***21.04.2013, 20:41
gosc zgadzam się z tobą w 100%

Rozumiem, że podana data 29.04 – 04.05.br - niczego Panom nie wyjaśnia.
Moderator.
gosc21.04.2013, 20:08
Super impreza tylko żeby gdzieś napisali kiedy to bedzie.A nie dopiero po fakcie.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl