02.03.2014, 14:58 | czytano: 1360

Zbliża się trzecia edycja Rajdu Polski Historycznego

Pomiędzy 4. i 8. września rozegrana zostanie trzecia edycja Rajdu Polski Historycznego. Organizatorzy jak co roku zadbali o wymagającą trasę, która ponownie wytyczona została w okolicach Krakowa, Makowa Podhalańskiego i Białki Tatrzańskiej. Bazą imprezy został Hotel Soray w Wieliczce.
- 3. Rajd Polski Historyczny stanowić będzie rundę FIA Trophy dla rajdów na regularność (FIA Trophy for Historic Regularity Rallies 2014). Impreza zagościła po raz pierwszy w tym kalendarzu, a znalazła się wśród takich klasyków jak Historic Acropolis Rally czy Rally Costa Brava. Kalendarz składa się z ośmiu rund w Grecji, Włoszech, Hiszpanii (po dwie rundy), Wielkiej Brytanii i oczywiście w Polsce – wypowiada się Erwin Meisel, komandor Rajdu Polski Historycznego.
Rajd rozpocznie czwartkowa ceremonia startu na krakowskim Rynku (godzina 18:00). Trasa rajdu wynosi prawie 800 kilometrów, z czego ponad 350 stanowią próby sportowe. Pierwszy etap podzielony został na siedem prób, które zawodnicy rozpoczną spod Hotelu Soray w Wieliczce. Po przerwie w Białce Tatrzańskiej stawka powróci do Wieliczki, by w sobotę zmierzyć się z dwoma, bliźniaczymi etapami, z których drugi rozegrany zostanie w nocy. Odcinki sobotnich etapów wytyczone zostały w okolicy Makowa Podhalańskiego. W niedzielę rajd zakończy ceremonia mety na Placu Wielkiej Armii Napoleona w Krakowie, u stóp Wawelu.

- Już dziś zapraszamy wszystkich entuzjastów sportów samochodowych oraz prawdziwej, zabytkowej motoryzacji na 3. Rajd Polski Historyczny. Na starcie staną samochody rajdowe z roczników do 1983, a na odcinkach z pewnością nie zabraknie zarówno polskiej jak i włoskiej czy niemieckiej motoryzacji. Rajd Polski Historyczny rozgrywany jest w malowniczych krajobrazach tatrzańskich i beskidzkich, co dodatkowo powoduje jeszcze większą przyjemność i niespotykany klimat. Zapraszamy już dziś do udziału i kibicowania! – dodaje Gabriel Borowy, rzecznik prasowy rajdu.

Więcej informacji o rajdzie znaleźć można na www.rajdpolskihistoryczny.pl oraz www.facebook.com/rajdpolskihistoryczny.

---
Rajd Polski jest drugim po słynnym Rajdzie Monte Carlo najstarszym rajdem samochodowym na świecie. Jest to także najbardziej prestiżowa i największa w Polsce i Europie Środkowej impreza w sportach samochodowych. Pierwsza edycja rajdu odbyła się w 1921 roku.

Trasa wiodła wówczas z Warszawy do Białowieży, a z sześciu uczestników najlepszy okazał się Tadeusz Heyne, jadący samochodem marki Dodge. Z roku na rok trasa rajdu wydłużała się i w 1925 osiągnęła długość 3798 km. W roku 1926 oraz w latach 1931-1936 z powodu kryzysu gospodarczego rajd nie odbył się. Start w 1940 roku uniemożliwił wybuch II wojny światowej. Rajd Polski wystartował ponownie w 1947 roku z przeszło 2500-kilometrową trasą, wiodącą niemal przez całą Polskę. Rajd Polski, podobnie, jak cała motoryzacja indywidualna, nie uzyskał jednak przychylności władzy i następna edycja zawodów odbyła się dopiero w 1954 roku. Rajd Polski w 1960 roku po raz pierwszy został rundą Mistrzostw Europy (wówczas był to najważniejszy na świecie cykl mistrzowski). Z roku na rok Rajd Polski stawał się imprezą coraz bardziej popularną, prestiżową, a zarazem trudniejszą i przez prawie 50 lat otrzymywał od światowej federacji FIA najwyższy współczynnik trudności. W 1973 oraz w 2009 roku Rajd Polski został rozegrany jako runda w Rajdowych Mistrzostw Świata.
Rajd Polski Historyczny (RPH) ma w swoim założeniu nawiązywać do tradycji Rajdu Polski, a formułą do Rallye Monte Carlo Historique. Z czterech najstarszych i najsłynniejszych rajdów na świecie (Monte Carlo, Akropol, Safari i Rajd Polski) tylko nasza impreza nie miała swojego historycznego bliźniaka, przez co nie utrzymywała kontaktu z wielkimi gwiazdami, które kiedyś w Polsce wygrywały i nie przypomina publiczności oraz mediom najsłynniejszych rajdowych samochodów tamtej epoki. Do rajdu zapraszamy samochody z lat 1946-1983, które będą współzawodniczyć w jeździe na regularność na historycznych trasach Rajdu Polskiego. Pierwsza edycja RPH objęła swoim zasięgiem województwo małopolskie i województwo śląskie, a baza rajdu mieściła się w Krakowie.

Ubiegłoroczną edycję (2. Rajd Polski Historyczny) wygrała załoga Stanisław Postawka/Anna Postawka, jadąca Porsche 911 (1966). Na drugim miejscu uplasował się duet Marcin Stryczak/Mateusz Stryczak (Porsche 911, 1977), a na trzecim Artur Burtan/Piotr Kot (Fiat 128 Sport Coupe, 1975).

Tegoroczna, trzecia edycja Rajdu Polski Historycznego odbędzie się w dniach 04.09 - 08.09.2014r. Rajd przebiegał będzie przez trzy, główne miejscowości i ich okolice: Kraków, Maków Podhalański, Białka Tatrzańska.

Gabriel Borowy, rzecznik prasowy 3. Rajdu Polski Historycznego
Zobacz pełną wersję podhale24.pl