24.08.2021, 12:18 | czytano: 487

Czym kierować się, wybierając foteliki samochodowe 15-36? (art. sponsorowany)

Fotelik samochodowy z przedziału wagowego 15-36 kg to ostatni model, z jakiego korzysta dziecko. Służy on bowiem zwykle od ok. 4. do 12. roku życia lub do momentu osiągnięcia przez dziecko 150 cm. wzrostu. Aby jednak spełniał swoje funkcje, musi być idealnie dopasowany zarówno do dziecka, jak i do pojazdu, w którym ma być zamontowany - w tym celu wystarczy  wziąć pod uwagę kilka najważniejszych aspektów.
Kiedy przesadzić dziecko do fotelika 15-36 kg?
Fotelik 15-36 kg należy wybrać wtedy, gdy waga dziecka będzie zbliżać się do 18 kg. Zgodnie z normą i-Size warto szczególną uwagę zwracać na wzrost dziecka. Poszukiwania modelu dla czterolatka można rozpocząć, gdy głowa dziecka wystaje poza górną krawędź oparcia posiadanego fotelika mimo maksymalnego wyregulowania wszelkich komponentów. Jeżeli linia oczu zacznie wystawać poza tę granicę, wówczas zmiana jest już konieczna. Kolejny sygnał stanowi zbyt ciasna uprząż bezpieczeństwa, której nie można prawidłowo zapiąć nawet po regulacji pasów. Zwykle dzieje się to kiedy dziecko osiąga 105 cm wzrostu.

Dopasowanie fotelika do wymiarów dziecka
Najważniejsze jest, aby wybierając fotelik, znać wymiary dziecka – przede wszystkim jego wzrost i wagę. Dobrze też wybrać się do sklepu stacjonarnego razem z dzieckiem. Wówczas możliwe będzie dokonanie niezbędnych przymiarek, a także poproszenie o radę fachowca.

Dopasowanie fotelika do samochodu
Foteliki różnią się między sobą budową, sposobem montażu, wyposażeniem. To wszystko może wpływać na fakt, czy dany model będzie pasować do posiadanego auta, czy też nie. Po zakup fotelika warto zatem wybrać się samochodem, w którym najczęściej będzie się przewozić dziecko. Niektóre auta mogą mieć wyprofilowane kanapy, przez co nie wszystkie foteliki będą mogły być  poprawnie zamontowane. Może się też zdarzyć, że trzypunktowy pas samochodowy jest krótki, co uniemożliwi prawidłowy montaż produktu w pojeździe. Z kolei foteliki z systemem ISOFIX nie znajdą zastosowania w samochodach które takiego mocowania nie posiadają. Istotna bywa również możliwość demontażu zagłówka samochodowego, gdyż nie pozwala on na poprawne ustawienie fotelika, to znaczy takie aby oparcie ściśle przylegało do fotela w aucie. O poprawnym montażu fotelików 15-36 można przeczytać na stronie sklepu Boboking: https://boboking.pl/fotelik-15-36-kg

Co powinien posiadać fotelik 15-36?
Dobry fotelik, czyli taki, który zapewni dziecku w czasie jazdy wysoki poziom bezpieczeństwa, powinien być wyposażony w system ISOFIX. Jest to stabilny system montażu, który ułatwia i usprawnia ów proces, a ponadto minimalizuje ryzyko zrobienia tego w niewłaściwy sposób, co przez długi czas było główną przyczyną wypadków śmiertelnych z udziałem dzieci. System ten rekomendowany jest również przez normę i-Size.
Fotelik samochodowy powinien mieć ponadto prowadnicę pasów w tym pasa biodrowego. Modele 15-36 kg są zwykle pozbawione uprzęży bezpieczeństwa, a dziecko zapina się za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa. Prowadnice są niezbędne, by prawidłowo ułożyć pas na ramieniu czy na miednicy zamiast na brzuchu. Na skutek nagłego hamowania mogłoby wówczas dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych.
Każdy dobry fotelik samochodowy powinien posiadać ochronę boczną. Wzmocnione skrzydła boczne w połączeniu ze skorupą absorbującą zredukują siłę uderzenia, działającą na dziecko w razie kolizji bocznej.
O skuteczności zastosowanych przez producenta systemach bezpieczeństwa świadczą oceny uzyskane przez konkretne modele w niezależnych testach zderzeniowych, na przykład ADAC. Im wyższa nota, tym wyższy poziom bezpieczeństwa gwarantuje przewożonemu w nim dziecku.
Kolejne istotne elementy wyposażenia to regulowane oparcie i zagłówek, które zapewnią dziecku jednocześnie wygodną oraz bezpieczną podróż na każdym etapie życia. Dobrze jeśli fotelik 15-36 kg posiada też system wentylacji, mający za zadanie dbać o odpowiedni przepływ powietrza w upalny dzień oraz odporną na zabrudzenia tapicerkę, wykonaną z materiałów przystosowanych do prania w pralce. Zagwarantuje ona w ten sposób komfort użytkowania również rodzicom.
Dobór fotelika samochodowego wymaga zwrócenia uwagi na kilka szczegółów. Jeśli jednak żadne potrzeby dziecka nie zostaną zbagatelizowane, nie ma obawy, że dokona się niewłaściwego wyboru. W razie wątpliwości warto o wszystko zapytać sprzedawcę w sklepie stacjonarnym, który ma doświadczenie i zawsze podpowie najlepsze rozwiązanie.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl