22.10.2021, 17:11 | czytano: 3734

Żubry wracają na Podhale (zdjęcia)

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, jutro na odcinki specjalne zlokalizowane na podhalańskich drogach wyruszą załogi biorące udział w 54. Rajdzie Żubrów.
Rajd Żubrów to hołd, składany przez rajdowców dla weteranów tego sportu – zarówno byłych zawodników, jak i działaczy automobilowych oraz szczególnie zasłużonych sympatyków sportu samochodowego. Inicjatorem i wieloletnim komandorem Rajdu Żubrów był Sobiesław Zasada, który w tym roku nie będzie się jednak ścigał. Rajd przeznaczony jest bowiem dla byłych zawodników, a pan Sobiesław jest licencjonowanym zawodnikiem, który w tym roku ścigał się w rajdzie Safari w cyklu WRC. Z racji swoich zacnych ponad 90 lat, został najstarszym kierowcą ścigającym się kiedykolwiek w rajdowych mistrzostwach świata.
Na starcie tegorocznej edycji staną 73 załogi. Start, meta oraz baza zawodów zlokalizowana jest w Hotelu Mercure Kasprowy w Zakopanem. W sobotę punktualnie o g. 9:00 kierowcy wyruszą na trasę. Pierwszy odcinek specjalny czekał będzie na nich na Pitoniówce, potem w Szaflarach, następne na Przełęczy Knurowskiej i w Kluszkowcach. Trasa rajdu w formie pętli zakłada trzykrotne pokonanie dwóch pierwszych odcinków i dwukrotne próby na dwóch ostatnich.
Pierwsze załogi spodziewane są na mecie około g. 16:00.

Rajd co roku przyciąga miłośników sportów motorowych i miłośników historii motoryzacji. W tym roku na starcie w pięknych samochodach wyścigowych w końca XX wieku zamelduje się aż 11 załóg z Włoch. Nie zabraknie też oczywiście polskich sław motosportu.

W galerii poniżej zdjęcia z 52. edycji Rajdu Żubrów w roku 2018 autorstwa Piotra Korczaka.

wo/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl