22.01.2022, 21:12 | czytano: 598

5 podstawowych faktów na temat polisy OC samochodu (art. sponsorowany)

Komunikacyjne ubezpieczenie OC samochodu to forma ochrony, jaką roztaczają nad naszymi pojazdami towarzystwa ubezpieczeniowe. W dzisiejszym artykule przybliżymy sobie 5 podstawowych faktów na temat tego rodzaju polisy ubezpieczeniowej. Czy znasz je wszystkie?
Jednym z najważniejszych ubezpieczeń samochodowych, jakie wykupujemy, jest ubezpieczenie OC. Zakłada ono ochronę cywilno-prawną, a także materialną zarówno sprawców wypadków i kolizji, jak i osób w nich poszkodowanych, które doznały strat finansowych z uwagi na szkody powstałe w wyniku zdarzenia, jak i w jego skutek doznały uszczerbku na zdrowiu. Głównym zadaniem polisy ubezpieczeniowej OC jest zagwarantować poszkodowanemu wypłacalność sprawcy (oczywiście w momencie, gdy wypłacenie odszkodowania jest uzasadnione).
Aby lepiej rozumieć funkcjonowanie rynku ubezpieczeniowego oraz tego konkretnego typu polisy, warto poznać podstawowe fakty na jej temat. Wyodrębniliśmy ich 5.

Oto one:

FAKT 1: OC samochodu jest obowiązkowe
Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych z 2003 roku, wykupienie polisy ubezpieczeniowej OC dla każdego zarejestrowanego pojazdu jest w Polsce prawnie wymagane. Chęć ujednolicenia procesu dochodzenia odszkodowań, zaprowadzenie ładu i przejrzystości postępowania w przypadku kolizji, wypadków i stłuczek, a także plan zbliżenia się do innych krajów (w których takie prawo obowiązywało wcześniej), by móc się po nich bezproblemowo poruszać – to główne powody, dla których obowiązek ten wprowadzono w Polsce.

FAKT 2: za brak OC przez chociaż 1 dzień można dostać karę
Niestety, jako że obowiązek posiadania aktywnej polisy ubezpieczeniowej OC pojazdu leży na każdym kierowcy, niewywiązanie się z niego grozi otrzymaniem kary finansowej, którą nałożyć na nas może Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – a więc instytucja, która między innymi stoi na straży poprawnego funkcjonowania procesów ubezpieczeniowych i odszkodowawczych. Kary dotyczą wszystkich typów pojazdów – od aut osobowych, poprzez pojazdy specjalne (takie jak ciężarówki czy autobusy), a na motocyklach kończąc. Co istotne – zostać obciążonym można już nawet za choćby 1 dzień zwłoki w płatności składek. Kary natomiast sięgają nawet kilku tysięcy złotych. A im większy pojazd – tym są one dotkliwsze.

FAKT 3: wiek kierowcy i czas posiadania prawa jazdy wpływają na cenę OC
Nie da się ukryć, że firmy ubezpieczeniowe, przygotowując dla kierowców oferty ubezpieczeniowe, starają się przede wszystkim ocenić ryzyko, z jakim wiąże się otoczenie danego kierowcy i jego samochodu ochroną ubezpieczeniową. W tym celu biorą one pod uwagę szereg przeróżnych czynników dotyczących zarówno pojazdu, jak i jego właściciela. Wśród nich odnajdziemy takie jak wiek kierowcy oraz czas posiadania przez niego prawa jazdy. Okazuje się, że ci, którzy za kierownicą spędzili najmniej czasu, statystycznie popełniają podczas jazdy więcej błędów, które mogą skończyć się kolizją. Dlatego płacą oni składki wyższe. W podobnej sytuacji będą kierowcy młodzi wiekiem – oni z kolei są postrzegani jako mniej odpowiedzialni i mniej spokojni na drogach.

FAKT 4: kalkulację OC możemy przeprowadzić samodzielnie
Dzięki Internetowi dzisiaj już nie musimy specjalnie udawać się do biur towarzystw ubezpieczeniowych, by poznać ich ofertę i zorientować się, ile przyjdzie nam płacić za OC u konkretnych ubezpieczycieli. W tym celu wystarczy skorzystać z jednego z dostępnych w sieci kalkulatorów ubezpieczeniowych, które po podaniu przez nas wymaganych informacji, sporządzą wstępne obliczenia i podadzą nam szacunkową wysokość składek w danej ubezpieczalni. Jeśli chcielibyśmy za jednym razem dokonać kalkulacji u kilku czy nawet kilkunastu różnych ubezpieczycieli naraz i porównać je ze sobą – wystarczy, że wybierzemy internetową porównywarkę ubezpieczeń, która sporządzi dla nas zestawienie najkorzystniejszych ofert.

FAKT 5: wzorowi kierowcy otrzymują zniżki OC
Ubezpieczalnie samochodowe, chcąc zachęcić kierowców do ostrożnej i bezszkodowej jazdy (a tym samym zmniejszyć ilość wypłacanych odszkodowań), oferują swoim klientom atrakcyjne zniżki składek, które naliczane są w nagrodę za wieloletnią bezszkodową jazdę. Kierowcy, którzy przez lata dowiodą, że ryzyko kolizji jest u nich znikome, mogą być pewni, że zapłacą za kolejną polisę mniej niż za poprzednią. Rekordziści cieszą się nawet 60% obniżkami, co w kontekście aktualnych średnich cen OC jest naprawdę sporą oszczędnością.


Świat ubezpieczeń komunikacyjnych dla wielu osób jest niejasny i zagmatwany. Zwłaszcza polisa OC może nie być do końca przejrzysta, jeśli wcześniej nie zdobędziemy na jej temat nieco wiedzy. Okazuje się jednak, że nie taki diabeł straszny, jak go malują, a poznanie faktów na temat jedynego obowiązkowego ubezpieczenia samochodowego w Polsce może być naprawdę przydatne!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl