16.09.2022, 08:50 | czytano: 648

Jak można korzystać z e-TOLL? (art. sponsorowany)

Jaki system korzystania z systemu poboru opłat e-TOLL będzie najwygodniejszy dla firmy? Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie monitoringu GPS, z funkcją obsługi e-TOLL. Jak to działa i na jakie udogodnienia można liczyć? Wszystko wyjaśnimy w naszym artykule.
E-TOLL to nowy system poboru opłat na płatnych odcinkach polskich dróg. System opracowano tak, aby pojazdy objęte obowiązkiem opłat, nie musiały czekać przy wjazdach na drogi płatne. Obecnie istnieje rozwiązanie, które znacząco upraszcza rozliczenia z administracją skarbową za przejazdy drogami płatnymi. To monitoring GPS, umożliwiający rozliczenia z e-TOLL. Jak to działa?

Wszystkie funkcje monitoringu GPS plus obsługa e-TOLL


W naszym kraju działa wiele firm, które oferują systemy monitoringu GPS dla flot o dowolnej wielkości. Niewiele firm ma w swojej ofercie systemy monitoringu GPS, które umożliwiają rozliczenia z e-TOLL. Taki system znajduje się w ofercie Data System, jednego z liderów polskiego rynku. Jak to działa?
Zacznijmy od urządzeń. Do obsługi e-TOLL wystarcza standardowy lokalizator GPS, dostarczany w ramach usług monitoringu GPS. Urządzenie musi mieć certyfikat Krajowej Administracji Skarbowej.
Do wyboru są trzy rodzaje lokalizatorów GPS:
  • Lokalizator podłączany na stałe do instalacji elektrycznej samochodu. Jest na stałe przypisany do jednego auta. Może być połączony z dodatkowymi czujnikami, aby przekazywać dodatkowe dane o stanie paliwa, temperaturze w chłodni, albo dotyczące informacji z systemu OBD2.
  • Lokalizator podłączany do gniazdka zapalniczki samochodowej albo do gniazdka OBD2. Taki lokalizator można przenosić z auta do auta. Aby móc się rozliczać za przejazdy z e-TOLL, należy tylko zmienić w systemie dane samochodu.Jak działa monitoring GPS, obsługujący e-TOLL?


Kiedy auto wjeżdża na odcinek płatnej drogi, przekracza tak zwaną wirtualną bramownicę. Dane o jego położeniu są przesyłane wówczas nie tylko do firmy, korzystającej z monitoringu GPS, ale także do Krajowej Administracji Skarbowej.
Na ekranie aplikacji, służącej do obsługi monitoringu GPS, pojawia się ikonka e-TOLL przy aucie, które porusza się po płatnym odcinku dróg. Po wyjeździe z niego powiększa się saldo firmy w Krajowej Administracji Skarbowej. Menedżer, zarządzający flotą, ma stały dostęp do salda.
Poza tym monitoring GPS od Data System pozwala także na wysyłanie danych do administracji skarbowej, dotyczących monitorowanych przewozów paliw, tytoniu czy wyrobów alkoholowych.

A poza obsługą e-TOLL…


Taki system monitoringu GPS zapewnia także wszystkie podstawowe lub rozbudowane funkcje, z jakich może korzystać menedżer floty. A zatem: śledzenie aut w czasie rzeczywistym (położenie na cyfrowej mapie), sprawdzanie stanu, postojów, rozpoczęcia pracy i czasu pracy, zużycia paliwa, temperatury w ładowni i wielu, wielu innych. Co oczywiste, menedżer floty może w dowolnej chwili przygotowywać raporty i zestawienia.
Najlepiej poznać działanie monitoringu GPS z obsługą e-TOLL podczas prezentacji w firmie Data System. Warto pamiętać, że do własnej firmy można wybrać rozwiązanie o podstawowych możliwościach, albo z najbardziej rozbudowaną listą funkcji (gdzie dodatkowo w pojeździe montuje się bezprzewodowe czujniki). Obsługa systemu jest bardzo prosta i do tego, możliwa praktycznie z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy być w zasięgu Internetu. Z aplikacji można korzystać na ekranie komputera, laptopa, tabletu albo smartfona.
 
Zobacz pełną wersję podhale24.pl