01.10.2022, 16:02 | czytano: 1302

Nowy oddział Inspekcji Transportu Drogowego w Miechowie

Fot. MUW
Już niebawem zostanie uruchomiony nowy oddział Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego na terenie Małopolski. Z uwagi na duży ruch na kierunku północ-południe nowa siedziba ITD będzie zlokalizowana w Miechowie - bezpośrednio przy trasie S-7 Kraków-Warszawa. 
- Pęknięte tarcze hamulcowe, niesprawny układ kierowniczy, intensywny wyciek płynów eksploatacyjnych, nadmiernie zużyty bieżnik opon... Nie trzeba dużej wyobraźni, by mieć poczucie, jakie zagrożenie stanowi samochód mający choćby jedną z tych usterek. Jak wynika z danych Inspekcji Transportu Drogowego w Krakowie, tylko w 2021 roku inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne ze względu na niewłaściwy stan techniczny 482 pojazdów. W tym roku takich przypadków było dotychczas 374. Te liczby pokazują najlepiej, jak ważna i potrzebna jest praca inspektorów transportu drogowego. I jak ważny jest rozwój Inspekcji Transportu Drogowego, obchodzącej w tym roku 20-lecie swojej działalności kontrolnej – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Dokładnie 1 lutego 2022 roku Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w Krakowie obchodziła swoje 20. urodziny. Od ponad dwóch dekad inspektorzy dbają o bezpieczeństwo ruchu na drogach publicznych. Zajmują się także zwalczaniem przestępstw i wykroczeń drogowych dokonywanych w zakresie transportu drogowego lub w związku z tym transportem. 
 
W ramach podejmowanych działań inspekcja współpracuje m.in. z Policją, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencją Wywiadu, Strażą Graniczną, Służbą Celną. 
 
W chwili powołania, WITD w Krakowie dysponowała 16 etatami, w tym 10 inspektorskimi. Aktualnie Inspekcję współtworzą 62 osoby, w tym 34 inspektorów oraz 2 inspektorów pełniących funkcje kierownicze (naczelnik i zastępca naczelnika Wydziału Inspekcji). 
 
- Bezpieczeństwo w transporcie nie ma swojej ceny, ale ma swoją wartość. Tą wartością są ludzie, którzy z oddaniem wypełniają misję czuwania nad tym, by uczestnicy ruchu drogowego przestrzegali wszystkich zasad i przepisów prawa. Jak zawsze podkreśla Pan Premier Mateusz Morawiecki, szeroko rozumiane bezpieczeństwo jest jednym z priorytetów działania rządu. Stąd dodatkowe środki, które pozwolą w najbliższych latach zwiększyć liczbę etatów Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Krakowie o kolejne 18. Bo kontrole ITD są właśnie po to, aby było bezpieczniej – mówi wojewoda Łukasz Kmita.
 
120 punktów wyjątkowej uwagi

W tylu miejscach inspektorzy prowadzą swoje czynności. Na autostradach, drogach ekspresowych i drogach krajowych znajduje się ich 69. 37 punktów umiejscowionych jest na drogach wojewódzkich, pozostałe zaś na drogach innej kategorii. 
 
W minionym roku inspektorzy przeprowadzili blisko 12 tysięcy kontroli drogowych. Do końca września tego roku było ich już niemal 9 tysięcy. 
 
Szczególne zadanie Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w Krakowie wypełnia w okresie wypoczynku letniego i zimowego dzieci i młodzieży. To właśnie wtedy inspektorzy kierują swoją uwagę na kontrolę przewozu osób. W te wakacje przeprowadzono 1392 kontrole przewozu osób i 133 kontrole autobusów.
 
Podczas akcji „Bezpieczny autokar” – inspektorzy nie tylko weryfikują stan techniczny pojazdu oraz zdolność kierowcy do wykonywania powierzonych zadań, ale prowadzą także pogadanki edukacyjne z małymi pasażerami. 
 
Wzmocnienie małopolskiej ITD 

Główna siedziba Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego znajduje się w Krakowie (12 etatów inspektorskich). Dodatkowo WITD posiada oddziały terenowe: w Tarnowie (6 etatów), Nowym Sączu (6 etatów), Nowym Targu (6 etatów) i Chrzanowie (4 etaty). 
 
1 lipca podpisana została umowa z GDDKiA dotycząca użyczenia obiektu w Miechowie. I to właśnie tu powstaje nowy oddział terenowy inspekcji. Na początek znajdzie w nim zatrudnienie 4 inspektorów. 
 
- Nowo powstały Odział Terenowy w Miechowie ma zapewnić nadzór transportem w północnej części województwa małopolskiego na szlaku komunikacyjnym DK7 i S7, na którym są zainstalowane systemy wag preselekcyjnych służących do eliminowania przeciążonych pojazdów i tym samym zapobiegania degradacji dróg oraz zapewnienia uczciwej konkurencji w przewozie drogowym. Dodatkowo pozwoli skrócić dojazd na punkty kontrolne rozmieszczone w północnej części Małopolski. Oddział będzie mieścił się na terenie obiektu GDDKiA Oddział w Krakowie, a inspektorzy będą mieli zapewnioną przestrzeń biurową oraz zaplecze techniczne w tym garaże, gdzie będą stacjonowały pojazdy służbowe, jak również Mobilna Jednostka Diagnostyczna służąca do kontroli stanu technicznego pojazdów. Dziękuję Ministrom Polskiego Rządu oraz kierownictwu GITD za wspólną, stałą troskę o bezpieczeństwo na drogach Małopolski  – mówi małopolski wojewódzki inspektor transportu drogowego Paweł Kucharczyk. 
 
W najbliższy poniedziałek, tj. 3 października, nowy Oddział Terenowy w Miechowie odwiedzą: minister infrastruktury wojewoda małopolski oraz przedstawiciele Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego i Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego.  
 
Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w Krakowie planuje też uruchomienie w przyszłości kolejnego oddziału terenowego. Tym razem miałby się on znaleźć w Olkuszu, na szlaku komunikacyjnym drogi krajowej nr 94 łączącym województwo małopolskie ze śląskim. 
 
Pojazdy ze znakiem krokodylka

Krokodylek – maskotka Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Krakowie, to stały bywalec wszystkich pojazdów, jakimi dysponuje Inspekcja. Łącznie pojazdów tych jest 26. 19 z nich to furgony kontrolne przystosowane do szczegółowych kontroli związanych z transportem drogowym. Na swoim wyposażeniu posiadają między innymi: dymomierze, analizatory spalin, alkomaty, zestawy diagnostyczne do tachografów, lornetki, latarki, leżanki warsztatowe, lustra diagnostyczne, narkotesty, wagi przenośne. W pojazdach przygotowano także niewielką przestrzeń biurową, która umożliwia sprawnie wykonywanie działań kontrolnych. 
 
W taborze samochodowym znajdują się także pojazdy nieoznakowane. Trzy z nich wyposażone są w wideorejestratory używane do kontroli prędkości pojazdów ciężarowych i autobusów oraz nadzorowania przewozów osób. 
 
Inspekcja posiada również dwa motocykle, które pozwalają na patrolowanie dróg alternatywnych. Używane są także do pilotowania pojazdów na punkty kontrolne. 
 
W tym roku, dzięki środkom z budżetu Wojewody Małopolskiego oraz dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej, jednostka wzbogaciła się o nowy pojazd specjalistyczny. Do końca 2022 roku zaplanowano zakup jeszcze 3 takich pojazdów. 
 
Od niedawna, WITD w Krakowie dysponuje także Mobilną Jednostką Diagnostyczną, która przekazana została przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. 
 
- Już niebawem na drogi Małopolski wyjedzie przekazana przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego Mobilna Jednostka Diagnostyczna, która będzie służyć do kontroli stanu technicznego pojazdów. Wyposażona jest ona w sprzęt tożsamy z tym, jaki znajduje się na stacjach diagnostycznych, dzięki czemu będzie możliwość weryfikacji pojazdów uczestniczących w ruchu drogowym w zakresie m.in. siły hamowania, zawieszenia pojazdu oraz pozostałych parametrów, które są sprawdzane podczas okresowych badań technicznych. W taką stację wyposażona jest jedynie Inspekcja Transportu Drogowego – tłumaczy dyrektor Paweł Kucharczyk.

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Tiras24.10.2022, 20:52
Następni .- darmozjady,
Poldek04.10.2022, 19:19
Widać ITD w Nowym Targu?
Papier toaletowy01.10.2022, 17:07
Wszędzie nas teraz będą inwigilować.Mam tego dość więc się rozwiodłem.Uwaga na porcelanie w toalecie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl