26.10.2022, 08:22 | czytano: 435

Nie wyobrażam sobie pracy na laptopie bez monitora - jak go dopasować? (art. sponsorowany)

Wiele osób wręcz nie wyobraża sobie pracy z laptopem bez dodatkowego monitora. Nie można się temu dziwić, ponieważ dodatkowy ekran zwiększa przestrzeń roboczą, a tym samym komfort pracy. Ważne jest jednak, aby taki monitor był właściwie dopasowany. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając dodatkowy wyświetlacz do laptopa?

Dlaczego praca z dodatkowym monitorem do dobry pomysł?


Na początek podkreślić trzeba, że maksymalna wielkość ekranu w laptopach nie jest zbyt duża, bo wynosi 17 cali. Najpowszechniej użytkowane są laptopy z wielkością ekranu wynoszącą 13,3 lub 15,6 cali. Nie da się zatem ukryć, że w laptopach przestrzeń robocza jest dość ograniczona. To z kolei sprawia, że wystarczy na komputerze otworzyć kilka programów lub aplikacji, aby praca na laptopie zaczęła stawać się coraz bardziej chaotyczna i mało komfortowa. To jeszcze większy problem choćby dla grafików, którzy na małym ekranie nie mają możliwości uzyskania optymalnego podglądu projektu. Wszystkie te problemy rozwiązuje właśnie dodatkowy monitor. Okna programów i aplikacji można rozłożyć na dwa ekrany, przy czym na większym ekranie otwartych może być nawet kilka okien. Także graficy na dodatkowym monitorze mogą w pełni otworzyć cały podgląd projektu. Dlatego właśnie praca na laptopie z dodatkowym wyświetlaczem to bardzo dobre rozwiązanie. Na co jednak zwrócić uwagę dopasowując monitor?

Rodzaj matrycy oraz wielkość i rozdzielczość ekranu


Dopasowując konkretny monitor do laptopa, w pierwszej kolejności określić należy własne preferencje. Jeśli monitor ma być wykorzystywany do pracy biurowej, oglądania filmów czy serfowania po internecie, to dobrym rozwiązaniem będzie urządzenie z matrycą IPS. Taki monitor w zupełności spełni swoje zadanie. Matryca IPS cechuje się bowiem szybkim czasem reakcji, dobrym odwzorowaniem kolorów oraz dobrymi kątami widzenia. Jeśli z kolei monitor ma służyć do grania, wówczas lepsza będzie matryca TN. Wielkość ekranu to głównie kwestia indywidualna. Oczywiście im większy ekran, tym większa przestrzeń robocza. Wybór uzależniony jest tu od indywidualnych preferencji. Natomiast jeśli chodzi o rozdzielność ekranu, to do typowej pracy biurowej wystarczy rozdzielczość Full HD, czyli 1920 x 1080 px. Graficy z kolei postawić powinni raczej na rozdzielczość 4K.

Czas opóźnienia i częstotliwość odświeżania


Wybierając monitor, uwagę zwrócić należy również na czas opóźnienia. Choć w przypadku pracy biurowej ten parametr może nie ma największego znaczenia, to jednak pamiętać trzeba, że im jest on niższy, tym lepiej. Drugim parametrem mającym wpływ na płynność obrazu jest częstotliwość odświeżania. Pod tym kątem warto postawić na monitor z matrycą 60 Hz bądź 75 Hz. To idealny wybór do pracy biurowej.

Porty w monitorze i laptopie


Wspomnieć trzeba jeszcze o dostępnych portach w monitorze. Pod tym względem monitor musi być kompatybilny z laptopem. Standard to dziś port HDMI, w który wyposażony jest niemal każdy laptop. Na rynku dostępne są także monitory z takimi portami jak Display Port, D-Sub, USB oraz DVI. Pamiętać zatem trzeba, że laptop mógł z takimi złączami współpracować. Nowoczesnym laptopem, który bez problemu współpracuje z większością monitorów, są choćby laptopy z serii Asus Vivobook. Na koniec dodać jeszcze można, że dobrym wyborem może być monitor wyposażony we wbudowane głośniki.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl