15.11.2022, 17:37 | czytano: 862

Przetarg na przebudowę DK28 i skrzyżowań w Makowie Podhalańskim

Fot. GDDKiA
Trwa przetarg na przebudowę DK28 (ul. Maja) w Makowie Podhalańskim, na odcinku 368 m. Zaplanowana jest m.in. budowa pasów do lewoskrętów, wysp azylu na przejściach dla pieszych i przebudowa chodników. Jest to drugi przetarg na to zadanie. Poprzedni został unieważniony.
Do przetargu ogłoszonego wiosną tego roku zgłosił się tylko jeden wykonawca, z ofertą znacznie przekraczającą budżet przewidziany na przebudowę skrzyżowań. W związku z tym tamto postępowanie przetargowe zostało unieważnione.
Do wyłonionego w przetargu wykonawcy będzie należała budowa dodatkowych pasów do lewoskrętu na DK28 w ul. Rynek i ul. Kolejową oraz dwóch wysp azylu na przejściach dla pieszych. Wymieniona zostanie nawierzchnia na drodze krajowej. Zaplanowano przebudowę dziewięciu zjazdów indywidualnych, chodników po obu stronach drogi, sygnalizacji świetlnej, kanalizacji deszczowej i sieci teletechnicznej. Wykonane zostanie doświetlenie dedykowane istniejących pięciu przejść dla pieszych na DK28 oraz ul. Kolejowej i ul. Kopernika. Wszystkie prace mają zostać wykonane w ciągu 10 miesięcy od dnia podpisania umowy z wykonawcą.

W Makowie Podhalańskim droga krajowa nr 28 (ul. 3 Maja) przebiega przez centrum miasta. Jest jednojezdniowa o jednym pasie w każdą stronę i obciążona bardzo dużym ruchem zarówno osobowym, jak i ciężarowym. Jest to główny dojazd z południowej części województwa małopolskiego do Wadowic i Zatora. Według pomiarów ruchu wykonanych w 2021 r. średnio na dobę przejeżdża tędy ponad 16,6 tys. pojazdów. Liczba pojazdów w stosunku do poprzedniego pomiaru z 2015 r. wzrosła o 30 proc.

Na odcinku przewidzianym do przebudowy występują trzy skrzyżowania z ulicami: Rynek, Kopernika oraz Kolejową. Z powodu bardzo dużego obciążenia ruchem manewry lewoskrętu są utrudnione i ograniczają płynność ruchu. Przebudowa drogi jest konieczna, by poprawić zarówno bezpieczeństwo, jak i płynność ruchu.

Na oferty wykonawców Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie czeka do 28 listopada 2022 r.

Źródło: GDDKiA, r/
Może Cię zainteresować
komentarze
ja16.11.2022, 20:51
PO co,przecież ma być obwodnica
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl