17.11.2022, 12:41 | czytano: 431

OC a AC. Czym różnią się od siebie te polisy? (art. sponsorowany)

Ubezpieczenie pojazdu to zagadnienie ważne, dla każdego właściciela samochodu. Warto mieć wiedzę na ten temat, szczególnie jeśli chodzi o rodzaje ubezpieczeń. Istnieje kilka kluczowych różnic pomiędzy OC, a AC.

Jak wybrać ubezpieczenie OC i AC?


Podstawową kwestią, jaką bierzemy pod uwagę podczas wyboru polisy, jest jej koszt. Wówczas, warto jest posłużyć się narzędziem, takim jak kalkulator OC/AC. Za jego pomocą w krótkim czasie porównamy ceny, a także zakres ubezpieczenia samochodu w kilkunastu firmach. Pozwoli to zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy oraz uzyskać informacje o najkorzystniejszej ofercie.

Czym jest OC?


OC, czyli obowiązkowe ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej, jest zabezpieczeniem na wypadek kolizji samochodowej. Podczas wypadku, spowodowane przez nas straty, opłacone zostają przez ubezpieczyciela. Poprzez opłacenie polisy nie musimy się martwić kosztami oraz skutkami nieszczęśliwego wypadku.

Czym jest AC?


AC, czyli ubezpieczenie autocasco jest ubezpieczeniem nieobowiązkowym. Jest ono dobrowolne i nie ma żadnego przymusu, aby je posiadać. Warto jednak przemyśleć zakup takiej polisy, ponieważ zabezpiecza ona przed, chociażby kradzieżą, wandalizmem, działaniem pogody czy zwierząt. Pozwala także na pokrycie szkód własnych. Jego wysokość jest obliczana w zależności od wartości samochodu i jest od niej ściśle zależna. 

Jakie są różnice pomiędzy OC i AC?


Mimo że zarówno OC, jak i AC to ubezpieczenia samochodowe i z założenia spełniają podobne funkcje, różnią się między sobą. Najważniejsze różnice, o których warto pamiętać, to:
 • Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, dla każdego właściciela pojazdu, natomiast AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym
 • OC pokrywa szkody osób trzecich, poszkodowanych przez nas, AC pokrywa szkody własne
 • Zakres ubezpieczenia AC jest dowolny, każda firma może więc zaprezentować swoją indywidualną ofertę
 • Brak AC można wytłumaczyć posiadaniem OC, ale braku OC nie można wytłumaczyć posiadaniem AC

Jaki jest zakres OC?


Ubezpieczenie OC chroni przede wszystkim przed roszczeniami ze strony poszkodowanych kierującego pojazdem, który tę polisę posiada. Sprawca kolizji może więc liczyć na to, że w momencie wypadku drogowego ubezpieczyciel pokryje spowodowane przez niego koszty osobom trzecim.  Ubezpieczeniem objęte są wszystkie straty powstałe w związku z ruchem pojazdu, również podczas wsiadania i wysiadania z niego, zatrzymania oraz postoju, czy nawet rozładunku lub załadunku auta. OC obejmuje także szkody związane z uszkodzeniami drzwi i karoserii drugiego pojazdu, a nawet sytuacje, w której zaparkowany samochód spłonie.
Poszkodowany może spodziewać się zwrotów kosztów za szkody osobowe, takie jak:
 • Zwrot kosztów poniesionych podczas leczenia
 • Odszkodowanie za utracone dochody
 • Rentę z tytułu niemożliwości podjęcia pracy

Jaki jest zakres AC?


Ubezpieczenie AC chroni właściciela pojazdu przed kradzieżą, zniszczeniem lub uszkodzeniem samochodu, a także jego wyposażenia. Autocasco obejmuje także straty powstałe podczas kolizji, postoju, a nawet spowodowane niszczycielskim wpływem przyrody, czyli podczas gradobicia, wichury, pożaru, czy powodzi. Można liczyć na odszkodowanie również w przypadku wandalizmu. Istnieją również sytuacje, w których AC niewiele pomoże, takie jak na przykład:
 • Kradzież pojazdu, w momencie pozostawienia przez kierowcę kluczyków w stacyjce
 • Usterka techniczna, która nie została zidentyfikowana, z powodu ominięcia przeglądu technicznego
 • Szkoda wynikająca z niedbalstwa posiadacza pojazdu
 • Szkoda spowodowana przez spożywanie używek takich jak alkohol, czy środki odurzające

Kiedy warto posiadać ubezpieczenie AC?


Ubezpieczenie OC pokrywa wiele sytuacji, które wydarzyć mogą się podczas na przykład wypadku drogowego oraz kolizji, jednak pokrywa ona szkody osób trzecich. Jeśli pragniemy czuć się bezpiecznie i mieć pewność, że w przypadku wystąpienia nieprzyjemnego drogowego zdarzenia pokryte zostaną również koszty własne, warto zastanowić się również nad posiadaniem AC, zwłaszcza gdy posiadamy wartościowy samochód.
Szukasz sprawdzonego i taniego OC? Skorzystaj z kalkulatora OC/AC w portalu Compero.pl!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl