07.12.2022, 18:22 | czytano: 275

Suszarki do tworzyw sztucznych – dlaczego należy je stosować? (art. sponsorowany)

Przygotowanie granulatów z tworzyw sztucznych do dalszej produkcji jest bardzo ważnym procesem, ponieważ dzięki niemu mogą one wyróżniać się odpowiednimi parametrami technicznymi. Jedną z istotnych czynności w tym zakresie jest suszenie, które prowadzone jest z użyciem dedykowanych suszarek do tworzyw sztucznych. Dlaczego należy z nich korzystać? Jak one działają?

Poziom wilgotności granulatu z tworzywa sztucznego – ile powinien wynosić?

Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych odbywa się z wykorzystaniem różnych typów granulatów, które są roztapiane, a następnie wtryskiwane do form.
 
Aby proces ten był efektywny i pozwolił na przygotowanie wytrzymałego, estetycznego, trwałego produktu, konieczne jest właściwe przygotowanie granulatu do dalszego przetworzenia.
 
Problemem bywa zwłaszcza nadmierna wilgoć, która osadza się w opakowaniach z granulatem i w nim samym. Nadmiar wilgoci jest niebezpieczny, ponieważ dochodzi wtedy do powstania wody podczas roztapiania tworzywa. Woda może wtedy uniemożliwić efektywne wtryskiwanie płynnego plastiku w formy.
 
Właśnie dlatego kluczowe znaczenie w procesach przygotowania granulatu jest usunięcie z niego wilgoci, aby jej poziom był jak najniższy.
 

Jak działają suszarki do tworzyw sztucznych?

Żeby osuszyć granulat do wytwarzania wyrobów z tworzyw sztucznych, kluczowe znaczenie ma w tym przypadku wykorzystanie dedykowanego sprzętu. Są to specjalne suszarki do tworzyw sztucznych, które pozwalają na efektywnie usuwanie wilgoci zgromadzonej w granulacie.
 
Tego typu suszarki wykorzystują gorące powietrze, którego temperatura sięga najczęściej do około 160 stopni Celsjusza, aby usuwać wilgoć. Proces ten jest wtedy bardzo efektywny i pozwala na uzyskanie optymalnych efektów w krótkim czasie.
 
Nowoczesne suszarki do tworzyw sztucznych są również urządzeniami, które działają automatycznie. Wyposażone są one w sterowniki oraz układy pozwalające na uzyskanie precyzyjnej temperatury oraz bezpieczeństwa całego procesu.
 
W użyciu znajdują się również suszarki do tworzyw sztucznych wykorzystujące dodatkowe rozwiązania, na przykład transportujące wysuszone tworzywo, co usprawnia prowadzenie procesów produkcyjnych.
 

Gdzie można zakupić suszarki do tworzyw sztucznych?

Obecnie suszarki do tworzyw sztucznych w wielu wariantach dostarczają firmy zajmujące się zaopatrzeniem swoich klientów w nowoczesne zaplecze przeznaczone do produkcji wyrobów z tworzyw.
 
Na stronach internetowych producentów można już teraz zapoznać się z dostępnymi wariantami suszarek oraz znaleźć odpowiedni model, który będzie najlepiej sprawdzał się w zakładzie.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl