09.02.2023, 23:32 | czytano: 375

Stres wpływa na Twoje ciało o wiele bardziej niż myślisz (art. sponsorowany)

Stres dotyka nas wszystkich. Możesz zauważyć objawy stresu, kiedy dyscyplinujesz swoje dzieci, kiedy masz dużo pracy, kiedy zarządzasz swoimi finansami lub kiedy radzisz sobie z trudnym związkiem. Stres jest wszędzie.
I chociaż odrobina stresu jest w porządku - niektóre stresy są wręcz korzystne - to zbyt duża ilość stresu może cię wyczerpać i sprawić, że będziesz chory zarówno psychicznie, jak i fizycznie.
Pierwszym krokiem do opanowania stresu jest poznanie jego objawów. Ale rozpoznanie objawów stresu może być trudniejsze, niż myślisz. Większość z nas jest tak przyzwyczajona do bycia zestresowanym, że często nie wiemy, że jesteśmy zestresowani, dopóki nie znajdziemy się w punkcie krytycznym.
Co to jest stres ?
Stres jest reakcją organizmu na szkodliwe sytuacje - niezależnie od tego, czy są one rzeczywiste, czy postrzegane. Kiedy czujesz się zagrożony, w Twoim ciele zachodzi reakcja chemiczna, która pozwala Ci działać w sposób zapobiegający urazom. Reakcja ta jest znana jako "walcz lub uciekaj" lub reakcja na stres. Podczas reakcji stresowej zwiększa się tętno, przyspiesza oddech, napinają się mięśnie i wzrasta ciśnienie krwi esomed.pl
Jakie są objawy stresu
Stres może wpływać na wszystkie aspekty twojego życia, w tym na emocje, zachowanie, zdolność myślenia i zdrowie fizyczne. Żadna część ciała nie jest odporna. Objawy mogą być niejasne i mogą być takie same, jak te spowodowane stanami chorobowymi.
Fizyczne objawy stresu to m.in: niski poziom energii, bóle głowy, niestabilność żołądka, w tym biegunka, zaparcia i mdłości, bóle i napięcia mięśni, ból w klatce piersiowej i szybkie bicie serca, bezsenność, częste przeziębienia i infekcje, utrata pożądania i/lub zdolności seksualnych, nerwowość i drżenie, dzwonienie w uszach oraz zimne lub spocone dłonie i stopy, suchość w ustach i trudności z przełykaniem, zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami
Jakie są konsekwencje długotrwałego stresu ?
Niewielki stres od czasu do czasu nie jest czymś, czym należy się przejmować. Jednak ciągły, chroniczny stres może powodować lub pogarszać wiele poważnych problemów zdrowotnych, w tym:problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja, lęk i zaburzenia osobowości, choroby układu krążenia, w tym choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, nieprawidłowy rytm serca, zawały serca i udary mózgu, otyłość i inne zaburzenia odżywiania
Problemy z menstruacją, problemy ze skórą i włosami, takie jak trądzik, łuszczyca i egzema oraz trwałe wypadanie włosów, problemy z układem pokarmowym, takie jak refluks żołądkowo-przełykowy, zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i drażliwość jelita grubego.
Dostępna jest pomoc w przypadku stresu
Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zapobiec przeciążeniu stresem i związanym z nim konsekwencjom zdrowotnym, jest poznanie swoich objawów stresu. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich czuje się przytłoczony stresem, porozmawiaj z lekarzem. Wiele objawów stresu może być również oznakami innych problemów zdrowotnych. Twój lekarz może ocenić objawy i wykluczyć inne choroby. Jeśli winny jest stres, lekarz może zalecić terapeutę lub doradcę, który pomoże ci lepiej radzić sobie ze stresem.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl