11 lipca 1943 r. przypadło apogeum rzezi wołyńskiej. Blisko sto miejscowości zamieszkanych przez Polaków, przede wszystkim w powiatach horochowskim i włodzimierskim zostało zaatakowanych przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii.
Dzień ten, znany jako "krwawa niedziela", stanowił apogeum zbrodniczej akcji prowadzonej przeciwko Polakom zamieszkałym wschodnie tereny II Rzeczypospolitej. Ofiarą tej zbrodni padli przede wszystkim polscy chłopi zamieszkujący wsie i osady w dawnym województwie wołyńskim II Rzeczypospolitej.Dlaczego zbrodni dokonano w niedzielę?Jakkolwiek to brzmi, dla tych, którzy pragnęli wymordować wszystkich polskich mieszkańców Wołynia było to najłatwiejsze rozwiązanie. Mieszkańcy nie byli w polu, nie handlowali, nie podróżowali po prostu nie pracowali. Wszyscy byli w jednym miejscu: w domach, kościołach. Byli razem, całymi rodzinami.
Pomysłodawcą i organizatorem systematycznych mordów na ludności polskiej była Ukraińska Powstańcza Armia.
Polscy historycy są zgodni co do tego, że zbrodnia na Wołyniu była zaplanowana. Przeprowadzono ją z rozmysłem i zimną krwią. Większość polskich badaczy jest także przekonana, że działania UPA, były ludobójstwem. Współcześni ukraińscy naukowcy jak również ukraiński rząd nie podzielają tego poglądu.
Po latach szczególnie bulwersujący wydaje się fakt, iż niepodległe państwo ukraińskie nie potrafi potępić antypolskich działań UPA, a w szczególności takich ludzi jak Szuchewycz czy Klaczkiwski, w wielu miejscach na Ukrainie są oni traktowani jak bohaterowie, którym stawia się pomniki, nazywa place czy ulice.
Rzeź wołyńska byłą ogromną tragedią i katastrofą, nie tylko dla polskiej ludności, ale i dla państwa polskiego. W czasie eksterminacji fizycznie unicestwiono setki tysięcy Polaków, a wraz z nimi zniszczono wiele wieków polskiej kultury budowanej na Kresach.
W tym roku 11 lipca o godz. 18,00 w 81 rocznicę ludobójstwa na Wołyniu zapraszamy wszystkich, którzy chcą oddać hołd pomordowanym na uroczysta mszę św. do kościoła się Katarzyny w Nowym Targu.
Po mszy św. złożymy kwiaty i zapalone znicze po pomnikiem "Ofiarom Zbrodni Wołyńskiej"
"Wybaczyć ........ przecież nie zaznałam krzywdy,
ciało nie boli a jedynie serce
gdy o nieludzkiej czytam poniewierce,
o czymś co w głowie nie mieści się nigdy.
Jeśli zapomnieć oznacza wybaczyć
by krew wymazać i oprawców winy
to wolność dana jest nam bez przyczyny
i ludzkie życie nic dla nas nie znaczy."
Nowotarska Grupa Mieszkańców "Pamięć"