13.04.2014, 08:50 | czytano: 1628

Zakopiańskie obchody Kanonizacji Jana Pawła II - wystawy "U stóp Krzyża na Giewoncie" oraz "Sursum Corda" (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. W Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego otwarta została wystawa prac Arkadiusza Walocha pt. "Sursum Corda", z kolei w Parku Miejskim im. J. Piłsudskiego oglądać można plenerową ekspozycję zdjęć "U stóp Krzyża na Giewoncie". W ten sposób w Zakopanem rozpoczęły się wydarzenia nawiązujące do obchodów kanonizacji Jana Pawła II.
Papież Jan Paweł II wraz z papieżem Janem XXIII zostaną ogłoszeni świętymi w niedzielę Miłosierdzia Bożego - czyli 27 kwietnia br. W Zakopanem przygotowano z tej okazji uroczyste spotkania, wystawy, prelekcje oraz inscenizacje.
Wystawę w parku można będzie oglądać do 4 maja br. Autorami zdjęć są: Paweł Murzyn, Anna Karpiel-Semberecka i Bożena Gąsienica. Część fotografii pochodzi z i Archiwum Miasta Zakopane.

- Wystawa „U stóp Krzyża na Giewoncie” przypomina wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem 4-7 czerwca 1997, a także pokazuje dzieła, których podjęli się mieszkańcy wsłuchani w Jego przesłanie. To właśnie w roku 1997 powstało Podhalańskie Stowarzyszenie Śpiewacze „Turliki”. Pierwszy występ 160-osobowego chóru pod dyrekcją Ewy Sterczyńskiej miał miejsce 6 czerwca podczas Mszy św. pod Wielką Krokwią w Zakopanem z udziałem papieża Jana Pawła II. Chór nadal działa i koncertuje, w Polsce i zagranicą. Owocem wizyty Jana Pawła II jest również stworzone i prowadzone przez dr Annę Węglarz Podhalańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum Jezusa Miłosiernego w Zakopanem, którego wolontariusze niosą pomoc potrzebującym i cyklicznie organizują akcję "Pola Nadziei" - przypominają organizatorzy.

Obecność Jana Pawła II pod Tatrami upamiętnia Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was…”. Co roku pod koniec maja przyjeżdżają tu młodzi ludzie z różnych stron Polski, aby w oparciu o naukę i życie Papieża Polaka pogłębiać wiarę, rozwijać swoje talenty plastyczne, muzyczne, literackie i teatralne, a także spędzać czas we wspólnocie.

- Przywołujemy też ważne wydarzenia, jakim było poświęcenie ołtarza ku czci Ojca Świętego Jana Pawła II w Sanktuarium na Krzeptówkach w dniu beatyfikacji i premiera opery „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”, przygotowanej przez górali w roku 2011. Wizyta Jana Pawła II w Zakopanem przyniosła z pewnością bardzo wiele dobrego, a jej owoce trwają do dziś, także w sercach ludzi żyjących na co dzień u stóp Krzyża na Giewoncie - dodają.

W galerii poniżej - zdjęcia z Parku Miejskiego, zdjęcia z Galerii Sztuki publikujemy - tutaj.
W ramach obchodów m.in. 23 kwietnia w Księżówce otwarta zostanie wystawa fotografii Pawła Murzyna "Jan Paweł II wśród nas". Zaprezentowany zostanie także gobelin pt. „Werset” z 1983 roku wykonany przez Ewę Fortunę i Ewę Januszkowską z tekstem modlitwy do Matki Boskiej Częstochowskiej wg Kazimiery Iłłakowiczówny. Dzień później - w Muzeum Tatrzańskim dr hab. Jerzy Roszkowski wygłosi wykład "Karol Wojtyła – Ojciec Św. Jan Paweł II i jego związki z Tatrami i góralami" połączony z pokazem multimedialnym. W programie jest także spotkanie teatralne, a w nocy z 26/27 kwietnia w zakopiańskich kościołach odbędzie się nocne czuwanie.

Szczegółowy program przygotowań do kanonizacji publikujemy tutaj.

opr. s/ zdj. Piotr Korczak
Zobacz pełną wersję podhale24.pl