15.04.2014, 22:23 | czytano: 1395

IV Przegląd Pieśni Patriotycznej „Historia Polski w słowach piosenki"

zdj. Zdzisław Soliwoda
Dziś w kościele parafialnym w Kluszkowcach został zorganizowany IV Przegląd Pieśni Patriotycznej „Historia Polski w słowach piosenki”.
W przeglądzie zaprezentowali się młodzi wykonawcy ze szkół podstawowych z miejscowości: Sromowce Niżne, Sromowce Wyżne, Kluszkowce, Maniowy, Krościenko nad Dunajcem oraz z gimnazjaliści z Maniów i Sromowiec Niżnych.
Przed koncertem Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kluszkowcach Lucyna Pasich przywitała wszystkich, biorących udział w tym artystycznym wydarzeniu i przypomniała poprzednie edycje przeglądu. Wspomniała, że jest wiele pieśni nierozerwalnie związanych z historią naszej ojczyzny. Przez wieki wyzwalały w Polakach wolę narodowego przetrwania, wolę walki o niepodległość. Właśnie te pieśni są co roku prezentowane w sposób chronologiczny od najwcześniejszych,, aby obecni na przeglądzie widzowie mogli poczuć, jak na ich oczach tworzy się historia.

Przed odśpiewaniem każdej pieśni widzowie mogli dowiedzieć się od prowadzących podstawowych informacji o danym utworze, o jego autorze, mogli poznać tło historyczne dla powstającej pieśni. Historia Polski została nakreślona pieśniami od średniowiecznego hymnu "Bogurodzica", przez powstania, wojny aż do okresu "stanu wojennego".

Podczas przeglądu obecni byli zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Anna Paluch, Wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty z Nowego Targu Maria Głuszak, Sekretarz Gminy Czorsztyn Jadwiga Fudala.

Przegląd pozbawiony był elementów rywalizacji. Każda z występujących szkół otrzymała pamiątkowy dyplom. Koncert nie był konkursem w którym można zająć jakąś lokatę, dlatego występujący nawzajem bili sobie brawo, tworząc życzliwą, niezapomnianą atmosferę.
Poseł Anna Paluch na zakończenie wręczyła wszystkim występującym śpiewniki, wydrukowane z okazji 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Wizytator Maria Głuszak pogratulowała zaangażowania młodym wykonawcom i ich nauczycielom. Zapewniła, że Kuratorium bardzo docenia tego typu inicjatywy.

Organizator - Szkoła Podstawowa w Kluszkowcach - zaprosił wszystkich na kolejną edycję Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej na następny rok.

Tekst i zdj. Zdzisław Soliwoda
Zobacz pełną wersję podhale24.pl