23.04.2014, 20:05 | czytano: 1460

XV Gwiaździsty Zlot Turystyczny Szlakami Jana Pawła II

W dniach 29-31 maja br. w Rabce-Zdroju zorganizowana zostanie XV edycja Gwiaździstego Zlotu Turystycznego Szlakami Jana Pawła II. Organizatorem Zlotu jest Miejski Ośrodek Kultury, Burmistrz Miasta Rabka-Zdrój, Biuro Organizacyjne Zlotu przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Imprezie patronuje Podhale24.
Zlot odbywa się na trasach turystycznych: pieszych i rowerowych. Spotkanie ma charakter otwarty, mogą w nim uczestniczyć osoby pełnoletnie, jak i te które nie ukończyły 18-tego roku życia, pod warunkiem, że zostaną zgłoszone pod opieką osób pełnoletnich – za pisemną zgodą prawnych opiekunów.
W zlocie mogą uczestniczyć turyści z całego regionu Polski oraz z zagranicy reprezentujący organizacje turystyczne, młodzieżowe, sportowe, szkoły oraz osoby indywidualne, mile widziane całe rodziny.

Turystów rowerowych obowiązuje na trasach znajomość przepisów i przestrzeganie zasad kodeksu drogowego, posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy. Obowiązkiem jest używanie na trasach zlotu sprzętu ochronnego – szczególnie kasków i kamizelek odblaskowych. Zlot odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

Zgłoszenie do udziału w Zlocie należy dokonać do 15 maja br. .

Organizatorzy nie przewidują prowadzenia punktacji zespołowej ani indywidualnej. Ale przewiduje się wyróżnienia wraz z upominkami dla najliczniejszego zespołu; najweselszego i najaktywniejszego zespołu; zespołu, który przyjedzie na Zlot z najdalej położonej miejscowości od Rabki-Zdrój; najmłodszego uczestnika; uczestnika o najdłuższym „stażu turystycznym” w poszczególnych kategoriach turystycznych; najliczniejszej rodziny biorącej udział w Zlocie oraz szereg innych, o których organizatorzy poinformują w dniu rozpoczęcia Zlotu. Przewidziano także szereg innych nagród o których organizatorzy poinformują podczas trwania Zlotu.

Komitet Honorowy:
– Jego Eminencja Kardynał Stanisław Dziwisz – Metropolita Krakowski;
– Pani Karolina Kaczorowska – Małżonka ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej;
– Pan Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego;
– Pan Kazimierz Barczyk – Przewodniczący Sejmiku Małopolskiego;
– ks. Tadeusz Juchas – Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala;
– Senator RP – Pan Tadeusz Skorupa
– Posłowie na Sejm RP – Pani Anna Paluch, Pan Marek Łatas, Pan Andrzej Gut-Mostowy;
– Radni Sejmiku Małopolskiego – Pani Barbara Dziwisz, Pan Jan Hamerski;
– Pani Ewa Przybyło – Burmistrz Rabki -Zdroju;
– Pan Wojciech Grzeszek – Przewodniczący NSZZ „Solidarność” regionu małopolski;
– Pan Janusz Wacławski – Wójt Gminy Stryszów
– Pan Gniewomir Rokosz-Kuczyński – Dyrektor Generalny Instytutu Tradycji Rzeczypospolitej;
– Pan Jerzy Nycz – Instruktor ZHP, emerytowany dyrektor szkoły, wielokrotny uczestnik Zlotu;
– Pan Tomasz Steinhof, Pan Leszek Bętkowski i Pan Andrzej Stania – Sponsorzy Zlotu:
– Pan Krystian Przewłocki – Współinicjator Zlotu, przedsiębiorca

Program Zlotu:
Środa 28.05.2014: w godz. 18.00-22.00
- przyjazd uczestników, weryfikacja i wydawanie pamiątek Zlotu, organizacja biwaku.

Czwartek 29.05.2014
godz. 9.00-12.00 – dalszy ciąg weryfikacji uczestników Zlotu
godz. 10.00-11.30 – wyjście ekip na trasy Zlotu
od godz. 15.00 – posiłek turystyczny na biwaku
godz. 16.00-19.00 – gry i zabawy zręcznościowe
godz. 19.00-22.00 – dyskoteka, karaoke
Rowerzyści startują z Ludźmierza ok. godz. 10.00

Piątek 30.05.2014
godz. 9:00-10:00 – wyjście ekip na trasy Zlotu, wyjazd rowerzystów
od godz. 15.00-16:00 – posiłek turystyczny na biwaku
godz. 16.00 – delegacja Zlotu składa kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II w parku
zdrojowym, mile widziana pełna frekwencja uczestników Zlotu.
godz. 17.00-18.30 – gry i zabawy zręcznościowe
godz. 19.00-22.00 – ognisko i konkurs piosenki turystycznej

Sobota 31.05.2014
godz. 8.00-9.00 – wyjście ekip na trasy Zlotu oraz start rowerzystów
godz. 13.00-13.30 – posiłek turystyczny na biwaku
godz. 14.00 – uroczysta Msza św. w Parafii św. Teresy
godz. 15.00 – uroczyste zakończenie Zlotu:
wręczenie nagród i upominków

TRASY PIESZE:
I dzień czwartek 9 maj 2014
Wyjście na trasę po weryfikacji w godz. 9.00-12.00
Trasa: Rabka-Zdrój – Maciejowa (815 m npm) – Rabka-Zdrój,
czas przejścia 4-5 h
różnica wysokości ok. 400 m, fakultatywnie przejście do Schroniska na Starych Wierchach ( 973 m npm),
powrót na Maciejową tą samą trasą 1 h
trasę opracowali: Katarzyna i Jan Ceklarz z Stowarzyszenia „Kulturowy Gościniec”

Trasę rozpoczynamy przy pomniku Jana Pawła II w Rabce, który znajduje się w centrum pięknego parku zdrojowego. Spod pomnika idziemy w stronę willi „Biały Dworek”, w której Jan Paweł II mieszkał podczas swoich wakacji, kilkakrotnie spędzanych w Rabce. Dalej, idąc czerwonym szlakiem, wspinamy się na szczyt góry Maciejowa, po drodze mijając kościół wp. św. Teresy (dawną kaplicą zdrojową) oraz znane w całej Polsce, budynki uzdrowiskowe Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc oddziałów pediatrycznych, oraz Górnośląskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzieci im. A. Szebesty. Stopniowo pnąc się w górę, wychodzimy ponad zabudowę Rabki skąd roztacza się piękna panorama na kotlinę Raby. Beskid Wyspowy z kulminacją Lubania Wielkiego, oraz Beskid Żywiecki z najwyższym szczytem Babią Górą.

Idziemy dalej szlakiem, urozmaiconą trasą polną pomiędzy polami uprawnymi, lasem oraz stokiem narciarskim (mijamy górną stację wyciągu MaciejowaSki) aby w końcu dojść do Bacówki Turystyki Kwalifikowanej PTTTK (815 m npm) urokliwego, stylowego, drewnianego budynku w którym można odpocząć rozkoszując się widokiem na Tatary oraz skorzystać z bufetu.

Fakultatywnie istnieje możliwość przejścia do odległego o l godzinę marszu Schroniska na Starych Wierchach.

Powrotną trasę rozpoczniemy idąc tym samym szlakiem czerwonym aż do górnej stacji wyciągu przy której skręcimy w prawo na szlak czarny prowadzący do dzielnicy Rabki zwanej Słone. Szlak czarny wiedzie wzdłuż wspomnianej trasy narciarskiej. Będąc na dole dotrzemy do drogi, którą dojdziemy do Rabki. Droga ta biegnie wzdłuż potoku Słonka od którego wzięła się nazwa tej dzielnicy. Po drodze miniemy zabytkowe drewniane wille uzdrowiskowe (:m.in. „Krakowianka”, „Katarzynka”, „Dewajtis”), pomniki przyrody oraz budynek Centralnej Siedziby Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

II dzień piątek 28 maj 2014
Godz. 8.00-9.00 – wyjście na trasę.
Trasa: Rabka-Zdrój – Zaryte – Luboń Wielki (1023 m npm) – Rabka-Zdrój
czas przejścia ok. 7 h
różnica wysokości ok. 500 m
trasę opracowali: Katarzyna i Jan Ceklarz z Stowarzyszenia „Kulturowy Gościniec”

Całodniowa wycieczka górska na Luboń Wielki szczyt, na którym znajduje się małe, urocze schronisko, kapliczka oraz przekaźnik TV.
Wycieczkę zaczynamy w centrum Rabki, idziemy ulicą Słoneczną obok Szpitala Miejskiego, willi Tereska, w której obecnie znajduje się ośrodek dla dzieci niewidomych (filia podwarszawskich Lasek), oraz zabudowań zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, gdzie na leczeniu przebywała św. siostra Faustyna i gdzie obecnie przechowywane są jej relikwie. Idąc szlakiem niebieskim przechodzimy przez kopułę góry Bania, będącą popularnym miejscem spacerowym w Rabce. Po prawej stronie można zauważyć charakterystyczne urządzenia zabezpieczające odwiert solanki. Dalej szlak niebieski prowadzi nas stromym stokiem, na którym kiedyś istniała skocznia narciarska do wsi Zaryte. Obecnie na tym odcinku umieszczono kapliczki drogi krzyżowej. W Zarytym mijamy nowy kościół Matki Boskiej Częstochowskiej z XIX wieczną kaplicą św. Antoniego i przechodząc dalej kapliczkę słupową z ludowym wizerunkiem Madonny. Szosą dochodzimy do szlaku żółtego zwanego „Percią Borkowskiego”. Jest to jeden z najciekawszych szlaków turystycznych prowadzących na Lubań gdyż prowadzi przez rezerwat przyrody nieożywionej (teren skalisty, wielkie piargi (ostrokrawędziste okruchy skalne, które odpadły od stromego zbocza górskiego) i gołoborza (rumowiska skalne), a także ja skinie). Na szczycie oprócz schroniska i wieży przekaźnikowej na uwagę zasługuje także odnowiona w sierpniu 2009 roku kapliczka i ołtarz polowy poświecony przez kardynała Stanisława Dziwisza w czasie pełnej wspomnień i wzruszeń mszy św. podczas której kardynał opowiadał o swoich wędrówkach górskich z Janem Pawłem 11.

Po dotarciu na szczyt i odpoczynku wrócimy do Rabki szlakiem zielonym , który w swojej dolnej części stanowi miejsce spacerowe dla gości uzdrowiska (tzw. Potokiem Lubońskim). Szlak zielony doprowadzi nas w wzdłuż rzeki Raby do centrum Rabki.

III dzień sobota 29 maj 2014

Godz. 8.00-9.00 wyjście na trasę.
Trasa: Rabka-Zdrój – Piątkowa Góra – Chabówka – Rabka-Zdrój
czas przejścia ok. 3-4 h
różnica wysokości ok. 200 m
trasę opracowali: Katarzyna i Jan Ceklarz z Stowarzyszenia „Kulturowy Gościniec”

Szlak rozpoczynamy pod pomnikiem Jana Pawła II w parku zdrojowym w Rabce. Trasa biegnie szlakiem żółtym najpierw wzdłuż ścieżki zdrowia a następnie równolegle z Leśną Ścieżką Edukacyjną do uroczyska„Krzywoń”. Jdąc za znakami żółtymi dojdziemy na szczyt Piątkowej Góry, na której znajduje się drewniany, góralski kościół pw. Św. Krzyża. Nieopodal kościółka znajduje się także autorska galeria malarska Ewy Łaczek-Daleki malarki od wielu lat mieszkającej i tworzącej w Rabce. W drogę powrotną udajemy się krótkim odcinkiem szosy asfaltowej poprowadzonej równolegle do „zakopianki” mijając po drodze źródło zwane Pocieszną Wodą i według legend mające cudowne właściwości lecznicze. Dalej idziemy ciekawą polną drogą, dawnym szlakiem pielgrzymkowym do odwiedzonego kościółka i źródła, prowadzącą grzbietem góry wznoszącej się nad Chabówką. Na grani znajdują się dwie oryginalne kapliczki ludowe (biała i czarna) oraz roztacza się wspaniała panorama na Babią Górę. Do Rabki schodzimy ul. Pasieczną a następnie Podhalańską, mijając dom wczasowy „Leśny Ludek”.

TRASY ROWEROWE:
l dzień czwartek 29 maj 2014
wyjazd na trasę godz. 10.00/Bazylika-sanktuarium MB Gaździny Podhala/:

Trasa: Ludźmierz - Krauszów - Długopole- Dział - Pieniążkowce - Odrowąż - Załuczne - Piekielnik - Podszkle - Bukowina - Harkabuz - szlak wędrówki JP2 we wrześniu '53 r. - Droga Solidarności - Raba Wyżna Rokiciny Podhalańskie / klasztor ss.Urszulanek / - Rabka-Zdrój; 50 km

Dla rowerzystów rozpoczynających Zlot w Rabce - Zdroju trasa pierwszego dnia:
Rabka-Zdrój, Bania, Rabka-Zdrój szlak czerwony pod Tatarową (dojazd ul. Poniatowskiego i Rabskich) Rabka-Zdrój km 10 czas 2 godz.

II dzień piątek 30 maj 2014
wyjazd na trasę godz. 9.00:

Trasa: Rabka-Zdrój - Olszówka-Poręba Wielka - Niedźwiedź - Poręba Pustka „Orkanówka” Muzeum W. Orkana - Koninki - Poręba Górna - Jasionów - Rabka-Zdrój; 35 km / w tym 15 km jazdy terenowej trasą średnio trudną /

III dzień sobota 31 maj 2014
wyjazd na trasę godz. 8.00:

Rabka-Zdrój - Raba Niżna/Skalskie - Przeł. Glisne /634m/na szlaku wędrówki JP2 w czerwcu'53 -Tenczyn - Krzeczów - Naprawa-Skawa - Zabornia- Rabka-Zdrój; 40 km
Trasy rowerowe opracował Adam Błaszczyk i Leszek Wesół.

Szczegółowych informacji na tematy związane ze Zlotem udziela komandor Adam Barski tel. 0 501 871 732 oraz MOK Rabka-Zdrój tel. 18 26 76 626.

opr. s/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl