09.07.2014, 01:25 | czytano: 955

Uroczyste otwarcie Skweru Józefa Conrada Korzeniowskiego w Zakopanem

Z inicjatywy zakopiańskiego radnego Jana Gąsienicy-Walczaka, przy wsparciu Starostwa Tatrzańskiego i Rady Miasta - w Zakopanem otwarto Skwer Józefa Conrada Korzeniowskiego, który biegnie wzdłuż potoku Bystra przy ulicy Sienkiewicza.
Jest kolejne miejsce pod Tatrami lub w samych górach, które ma swojego, ważnego dla kultury polskiej patrona. Dawniej nazwano trasę spacerową do Kuźnic, również wzdłuż potoku Bystra – Bulwarami Słowackiego, Wodogrzmoty Mickiewicza przy drodze do Morskiego Oka, a dziś jest Skwer Prezydenta RP na Uchdźtwie Ryszarda Kaczorowakiego, Skwer rotmistrza Stefana Pileckiego, Park im.marszałka Józefa Piłsudskiego.
Uroczyste otwarcie skweru poprzedziło sympozjum o związkach Conrada z Zakopanem i Krakowem. Jak stwierdził prof. Wiesław Krajka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, znawca twórczości pisarza - Józef Conrad Korzeniowski wywarł wielki wpływ na XIX wieczną literaturę światową i należy do najbardziej poczytnych pisarzy anglojęzycznych.

Pisarz przebywał w Zakopanem dwukrotnie. Jego pobyt pod Tatrami od sierpnia do października 1914 roku łączył się z wybuchem I wojny światowej. Czekając na rozwój wypadków miał okazję spotkać się z artystami, politykami, działaczami społecznymi, którzy w tym czasie „gościli” w Zakopanem. Korzeniowski w czasie pobytu w Zakopanem i Krakowie zmienił postawę wobec sprawy odzyskania przez Polskę niepodległości i stał się orędownikiem polskiej sprawy. Taka postawę miał również żyjąc i tworząc na emigracji. Profesor Krajka omówił pokrótce twórczość Józefa Conrada Korzeniowskiego, a w szczególności przedstawił esej polityczny Zbrodnia rozbiorów.

Z kolei prof. Anna Brzozowska-Krajka również z UMCS w Lublinie omówiła opowiadanie Josepha Conrada Emmy Foster. – W tym niewielkim utworze po raz pierwszy w literaturze „wysokiej” zaistniał etnonim górala. Jest to utwór, który nawiązuje do masowej emigracji Polaków za chlebem do Ameryki – stwierdziła profesor Brzozowska-Krajka.
Na uroczystości obecni byli, m. in. – wieceburmistrz Zakopanego Mariusz Koperski, radni Rady Miasta Zakopanego, radni Rady Powiatu Tatrzańskiego, pracownicy Powiatu Tatrzańskiego.

Adam Kitkowski
Zobacz pełną wersję podhale24.pl