25.07.2014, 14:05 | czytano: 1482

Trzeci wernisaż "Duszy na dłoni"

BUKOWINA TATRZAŃSKA. W Domu Ludowym otwarta zostanie dziś kolejna, trzecia już wystawa organizowana w ramach cyku "Dusza na dłoni". Swoje prace prezentować będą Stanisława Majda oraz Aniela Stanek.
Stanisława Majda
Urodziła się w 1961 roku w Nowym Sączu, obecnie mieszka w Świniarsku. Wykonuje kwiaty i wyroby z bibuły i serwety szydełkowe. Jej artystyczna przygoda rozpoczęła się w 1995 roku, kiedy to wykonała na konkurs pierwszą palmę wielkanocną. Kwiaty zdobiące palmę wywarły duże wrażenie na etnografach z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Tak też rozpoczęła trwającą do dziś współpracę z Sądeckim Parkiem Etnograficznym i Miasteczkiem Galicyjskim. Od 1996 roku bierze czynny udział w życiu kulturalnym gminy Chełmiec. Od 2002 roku rozpoczęła współpracę z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Bardzo często zapraszana na różnego rodzaju wydarzenia kulturalne bierze udział w licznych pokazach, warsztatach, wystawach, konkursach. Z wielką przyjemnością wspiera działania charytatywne. Jest członkinią Sądeckiego Stowarzyszenia Regionalnego w Nowym Sączu, Społeczno – Kulturowego Towarzystwa „Sądeczanin”. Jest także artystą Szlaku Rzemiosła w Krakowie.
Wśród prac Pani Stanisławy znajdą się zarówno kompozycje tradycyjne: podłażnieczki, pająki bożonarodzeniowe, strożki, palmy wielkanocne, różdżki weselne, girlandy, wianuszki, bombki z krepiny i pisanki wielkanocne, jak i nowe wzornictwo: kotyliony, bukieciki, koszyczki, kosze kwiatowe oraz same kwiaty np. maki, chabry, stokrotki. Nie obce jest Pani Stanisławie jest również szydełkowanie. Nićmi tworzy pięknie, misternie wykonane serwety.

Do największych osiągnięć Pani Stanisławy należy: udział w programie TVP 2 „Szlakiem Lachów” (1999), wyjazd do Słowacji – Starej Lubowni (2000), girlanda wykonana dla Ojca Świętego Jana Pawła II (2004), pokaz w Lyonie, we Francji, wykonanie upominków dla gości Festiwalu Folklorystycznego „Limanowska Złaza” w Limanowej, wyróżnienie w postaci „Złotego Serca Lachowskiego” (2005), udział w programie TVP Puls „Puls o poranku”, nagroda za całokształt pracy twórczej przyznana przez Ministerstwo Kultury (2008), pokaz i kiermasze na „Święcie Dzieci Gór” w Nowym Sączu (2008 – 2013), uczestnictwo w wystawie Stowarzyszenia Twórców Ludowych podczas „Góralskiego Karnawału” oraz „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej (2011 -2014)

Aniela Stanek
Urodziła się w 1934 roku w Chochołowie. Sama poznawała tajniki malarstwa, którego jest wielką miłośniczką. Jej stylowy, góralski dom jest również urokliwą galerią, w której można oglądać piękne, pełne dbałości o szczegóły obrazy na szkle malowane. Tematyka prac Pani Anieli skupia się wokół motywów sakralnych, obyczajowych i motywów roślinnych.

Od 1992 roku Twórczyni brała udział w 48 wystawach na terenie całej Polski, m. in. w Krakowie, Ludźmierzu, Cichym, Myślenicach, Poroninie, Nowym Targu, Zakopanem, Kościelisku, Bukowinie Tatrzańskiej, Warszawie, Bielsku – Białej, Sopocie, Świątnikach Górnych i Jordanowie. Jest laureatką wielu konkursów, otrzymała następujące nagrody i wyróżnienia:
2001 rok – wyróżnienie w konkursie „Madonna w sztuce ludowej” w Myślenicach,
2002 rok - I nagroda w konkursie „Anioły w sztuce ludowej” w Myślenicach,
2003 rok - III nagroda w konkursie pod patronatem Cepelii Warszawa „Tradycyjne rękodzieło Podhala, Spisza i Orawy”,
2009 rok – III nagroda w konkursie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu
2009 rok – III nagroda w konkursie „Polska Sztuka” pod patronatem Zarządu Fundacji „Cepelia” w Bukowinie Tatrzańskiej.
2010 rok – II miejsce w konkursie „Godne święta” w Bielsku – Białej
2012 rok – jedna z trzech głównych nagród w Ogólnopolskim Konkursie „Anioł posłaniec Boży” w Wilkowicach koło Bielska.
Wystawy indywidualne Pani Anieli:
2006 rok – „Czas, który nie mija” w Miejskim Ośrodku Kultury w Jordanowie
2009 rok – „Świat duszą malowany”, Nowy Targ
2010 rok – galeria „ETNIKA” w Krakowie

opr.s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl